Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalıyor! Facebook geldi şimdi sıra Google’da!

Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalıyor! Facebook geldi şimdi sıra Google’da!

PAYLAŞ
Facebook

Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmaya devam ediyor. Facebook, Türkiye’de de sunucu açacağını açıkladı. Sırada ise Google var.

Son yılların en büyük konusu olan veri, işlenince birer servete dönüşüyor. Kişilerin internetteki davranışlarından ortaya çıkan verileri işleyerek firmalar kişilerin tüm analizini yapabiliyor. Buna en yakın örnek skandallara imza atan ve ABD seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasında dolaylı olsa da rol oynayan Facebook’u gösterebiliriz.

İşlenmiş veri bu devirde her şey demek. Bu yüzden ülkeler, vatandaşlarının verilerini ülke sınırları içerisinde tutmak için elinden geleni yapıyor. Bu ülkelere Türkiye’de son dönemde dahil olmaya başlamıştı.

Facebook geldi şimdi sıra Google’da!

Türkiye’de internet trafiğinin yüzde 75’ini oluşturan Facebook, HaberTürk‘ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre; sosyal medya devi sunucularını Türkiye’ye taşımaya başladı.

Facebook ve Google’ın sunucularını yurtiçine getirmek için anlaşmaya vardıklarını belirten Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “2 ay içinde Türkiye’deki 8 büyük merkezimize Facebook’un server’larını kuracağız. Böylece Facebook’un büyük oranda trafiği Türkiye içinde olmuş olacak. El sıkıştık, 2020’de Google da Türkiye’ye gelecek.” ifadelerini kullandı.

Twitter kullanılmayan hesaplar için düğmeye bastı

Facebook’un sunucularını ülkemize taşıması demek; Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp kullanıcılarının verilerinin ülkemiz sınırları içerisinde kalması anlamına geliyor.

Facebook

Yusuf Kıraç; Türkiye’nin internet trafiğinin yaklaşık yüzde 75’inin, Facebook ve Google başta olmak üzere içerik sağlayıcıları çoğunlukla yurtdışında olduğu için, yurtdışına doğru gerçekleştiğini belirtiyor.

Türkiye’deki internet veri trafiğinin yüzde 40’ının da Google ve YouTube’un oluşturduğunu söyleyen Kıraç “Güzel bir haber vereyim, Facebook ile anlaşma yaptık. Facebook’un server’larını kurmaya başladık. Facebook’un trafiğini İstanbul – Ataköy üzerinden trafiği üzerimize almaya başladık. 2 ay içinde Türkiye’deki 8 büyük merkezimize Facebook’un server’larını kuracağız.” dedi.

2020 yılında Google da artık resmi olarak sunucularını Türkiye’ye taşıyacak. Bu sayede daha şeffaf ve hızlı bir deneyim sunacak olan Google, özellikle Stadia gibi Stream tabanlı oyun servisini Türkiye’de de kullanıma sunma fırsatını eline alacak.

Türk Telekom’un İstanbul’daki operasyon merkezinde Habertürk’ün sorularını yanıtlayan Kıraç, bu platformlara olan trafiğin Türkiye üzerinde kurulu sunucular üzerinden yönetilmesinin şu avantajları sağlayacağını söyledi: “Hem müşteriler daha kaliteli hizmet alacak, kullanıcılar artık daha az gecikme hissedecek ve daha hızlı bunların servislerine ulaşabilecek. Daha hızlı ve kaliteli erişim alacaklar. Çünkü gerek Google gerekse de Facebook videolarını uygun ortama göre veriyorlar. Eğer sizin hattınızda yeterince boş alan varsa, HD yayın yapıyorlar. Dolayısıyla kalite daha da artacak ve bizim yönetmemiz de daha kolay olacak. Bu açıkçası uzun vadeli olarak Türkiye’nin güvenliği açısından da önemli. Müşteri bilgileri dışarı çıkmayacak. Yurtdışına ne kadar bağımlı olursanız, herhangi bir siber saldırı konusunda riskiniz o kadar artıyor. Dolayısıyla bu riskler de en aza inmiş olacak.”


CEVAP VER