Visa, dünya çapında toplu taşıma deneyimini değiştiriyor

Visa, dünya çapında toplu taşıma deneyimini değiştiriyor

PAYLAŞ

Visa’nın Visa Global Toplu Taşıma Çözümleri programı dünya çapında toplu taşıma kullanıcılarının bozuk para veya bilet ihtiyacına son verecek. Yeni program, toplu taşımalarda biletli geçiş noktalarında, turnikelerde, toplu taşıma araçlarındaki kart okuma cihazlarında banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartların kullanımını hızlandırmak, dünya çapında ulaşımda toplu taşımadan yararlananların deneyimini daha akıcı ve pratik hale getirmek için tasarlandı.

Yeni program, toplu taşıma işletmecilerinin ve her ölçekten teknoloji sağlayıcılarının geçişlerde temassız ödeme seçeneğini sunmalarına yardımcı oluyor. Global program şunları içeriyor:

Visa_Touch_to_Pay_2

  • Danışmanlık: Visa Global Toplu Taşıma Çözümleri ekibi Londra’da bulunan merkezi bir ekipten ve dünyanın dört bir yanında konuşlanmış bölgesel uzmanlardan oluşuyor. Bu ekip temassız ödeme sistemlerinin uygulamaya geçirilmesi sürecini destekleyecek, bu süreçte hizmet alan kuruluşlara yol gösterecek ve  onlarla birlikte çalışacak. Ekip üyelerinin toplu taşıma işletmecileri ya da ilgili sektörlerle doğrudan toplam 50 yılı aşkın bir deneyimi bulunuyor.
  • Sistem Çatısı: Visa, temassız ödemeleri toplu taşıma şirketlerinin ölçeği ya da fiyatlandırma sisteminden bağımsız olarak yönetmek üzere Toplu Taşıma Modeli adında operasyonel bir yapı oluşturdu.  Visa modeli, taşımacılık şirketlerinin bir dizi esnek bilet fiyatlandırma seçeneği sunmalarına olanak sağlıyor. Bu esnek seçenekler arasında sabit ücret, yolculuk süresine ve/veya mesafesine dayalı ücret ve birden fazla araç kullanımı ve aktarmalı ulaşım ücretinin yanısıra, bilet ücretinde üst limit belirleme, özel imtiyazlar ve gecikmeler nedeniyle para iadesi gibi özellikler yer alıyor.
  • Araçlar ve Standartlar: Visa Global Toplu Taşıma Çözümleri’nin önemli bir bölümü de Visa Ready programının toplu taşıma işletmecilerine sunulan ödeme teknolojilerini de kapsayacak şekilde genişletilmesinden oluşuyor. Toplu Taşımacılık için Visa Ready Programı teknoloji şirketlerinin Visa Ready yetki belgesini almaya hak kazanmasına olanak sağlıyor ve böylelikle, toplu taşıma işletmecilerinin seçtikleri teknoloji çözümünün Visa’nın yüksek güvenlik standartlarına uyumlu olduğu konusunda da güvence veriyor.  Toplu Taşımacılık için Visa Ready programının ilk ortakları olan Worldline ve Vix Technology, dünyanın dört bir yanından toplu taşıma işletmecilerine açık devre temassız ödeme çözümleri sunuyor.
  • Ulaşım ve Taşımacılığın Geleceği: Visa tüketici deneyimini a’dan z’ye ele alıyor ve bu bağlamda Londra’daki İnovasyon Merkezi’ni otomobil, hava taşımacılığı ve toplu taşıma da dahil tüm ulaşım ve taşımacılık seçeneklerinin geleceğinin doğal bir merkez üssü haline getiriyor. Visa ekibi tüketici yolculuğunun tüm yönlerini incelemek için toplu taşıma işletmecileri, teknoloji şirketleri, fintech şirketleri ve diğer paydaşlarıyla birlikte çalışarak, yeni seyahat deneyimlerinin ortaklaşa yaratılmasına katkıda bulunacak.

Önümüzdeki aylarda Visa Global Toplu Taşımacılık Çözümleri programı sahteciliği önlemeden operasyonel yetkinliklerine, müşteri sadakat programlarından pazarlama planlarına kadar müşteri deneyimini optimize etme amaçlı etkinlik ve çalışmaları içerecek şekilde kapsamını genişletecek.

Visa Global Toplu Taşıma Çözümleri ekibi bugüne dek Avrupa’da bir düzine ulaşım çözümünü uygulamaya soktu, şu an ekibin Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da aktif durumda olan projeleri bulunuyor. Bu projelerin tamamı müşterilerden gelen önerilere odaklanarak hayata geçiriliyor. Müşterilerden gelen bu önerilerin başında da toplu taşıma kullanımının getirdiği zorlukları azaltmak geliyor. Dünya çapında temassız ödemelerin kabul edilme oranı geçtiğimiz senelerde özellikle Avrupa’da büyük oranda artış gösterdi. Bugün Visa’nın yüz yüze işlemlerinin yüzde 40’ından fazlası temassız şekilde gerçekleşiyor.


CEVAP VER