Yeni Nesil Bulut Bilişim Vizyonu


Bulut Bilişim hizmetleri sayesinde şirketler ihtiyaç duydukları donanım veya yazılım teknoloji hizmetleri için kendi bünyelerinde altyapılarını bulundurma veya fazladan uzman çalıştırmak zorunluluğunda değil. Kullandığın kadar öde mantığıyla Bulut Hizmetleri hem şirketlerin üzerindeki iş yükünü hem de maliyetleri azaltma imkanı tanıyor.

Bulut Bilişim teknolojisi deyince aklınıza ne geliyor? Bu sorunun cevabını vermek birçok kişi için zor olsa gerek. Bulut Bilişimi tanımlamak zor olsa da, ne olmadığını bilmek de önemli. Bulut Bilişim bir ürün değil hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Bu hizmet türü geçmiş dönemlerde şirketlerin maliyetleri düşürmek için kullanırlardı fakat son dönemde bu teknolojilerin ucuzlamasıyla birlikte son kullanıcılar da bu tarz avantajlardan yararlanabiliyorlar. Bulut Bilişim Hizmetleri zaman veya mekandan bağımsız olarak verilebiliyor ve bu tarz servislerin genellikle bir depolama paylaşımı veya çoklu uygulama kullanımı sayesinde veri paylaşımı olarak karşımıza çıkabiliyor. Tabii ki bu tarz servislerin ucu kullanıcıya değdiği için görünen yüz olduğunu belirtmemizde fayda var. Buz dağının görünmeyen bölümünde ise kurumların yararlandığı ve dev bir bölüm var. Bulut Bilişim

Neden Daha Fazla Ödeyesiniz?

2010’lu yıllara doğru donanım ürünlerinin popülerliği yavaş yavaş azalmaya başladı buna karşın yazılım ile sistemlerin performansının arttırılabileceği fark edildi. Ve Bulut Bilişim’in büyük serüveni de böylece başlamış oldu. Kurumların artan eleman ihtiyacına karşın Bulut Bilişim hizmetlerinin sunduğu verilen hizmet kadar ödeme mantığı kurumların hoşuna gitti. Bu servislerin sadece intranetten değil de internet üzerinden kullanılabilir olması da şirketler için ekstra bir avantaj oldu. Bu sayede servisleri kullanmak için ekstra yatırım yapmak zorunda kalmadılar. Günümüzde kullandığımız Bulut Bilişim Hizmetlerinin bir tanımını yapmak gerekirse, “düşük yönetim çabası veya servis sağlayıcı etkileşimi ile hızlı alınıp verilebilen, ayarlanabilir bilişim kaynaklarının paylaşım havuzuna, istendiğinde ve uygun bir şekilde ağ erişimi sağlayan bir model” diyebiliriz. Gelin isterseniz şimdi Bulut Bilişim Hizmetlerinin bizlere sunduğu yararlara bakalım.

Avantajları ve Dezavantajlar

Hizmetlerin avantajlarından ilki yüksek donanım ve yazılım maliyetlerinin ortadan kaldırılması olarak görülebilir. Çünkü Bulut Bilişim hizmetleriyle aldığınız servisler sizin bilgisayarınızda veya cihazınızda çalıştırılmıyor. Siz sadece kullanmanız gereken veriyi görüyor veya işliyorsunuz. Asıl iş hizmetin bulunduğu sunucular üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu sayede Bulut Bilişm hizmetini kullanacak şirketlerin bilgisayarlarının düşük sabit diske, belleğe ve işlemciye sahip olması, performans kaybı yaşamasına neden olmuyor. Ayrıca kullanılan yeterli donanım firmalara maliyet avantajı olarak da yansıyor. Maliyet avantajı donanımın yanı sıra yazılım ihtiyacında da karşımıza çıkıyor. Kullandığınız Bulut hizmeti sayesinde ayrı ayrı yazılım almanıza ihtiyacınız yok. Sadece ihtiyaç duyulan uygulamalara erişim sağlanarak yazılım maliyetleri de en aza indirgenebiliyor.

Donanım ve yazılım maliyetlerinin yanı sıra bunlara bağlı olarak kurulum maliyetlerinin de azaldığını görüyoruz. Büyük şirketlerde yazılımların yüklenmesi ve yönetimi de ekstra bir maliyet oluşturuyor. Bu maliyet kaleminin de en aza indirgenmesi sayesinde şirket genel anlamda büyük bir maliyet avantajı sağlıyor. Bunlara ek olarak Bulut hizmetiyle birlikte kullandığınız yazılımın yeni sürümü çıktığında otomatik olarak siz de en güncel sürümü edinmiş olursunuz. Bunun için ayrıca ücret ödemenize gerek kalmıyor ve bu güncellemelerin yüklenmesi için herhangi bir kişiyi çalıştırmak zorunda da değilsiniz.

Performansta Sınır Yok

Bulut Bilişim teknolojilerinin bir diğer avantajı ise yüksek performans. Uygulama gereği yapılacak büyük yükteki işlemler sunucuda yapıldığı için kullanıcı tarafında bilgisayarlar tam performans ile çalışabilecek ve tıkanmalar yaşanmayacak. Bu durumun başka uygulamaları çalıştırmanız için ortam yarattığını da düşünebilirsiniz. Aldığınız servisin durumuna göre kurum içerisindeki bilgisayarları başka uygulamaları çalıştırmak için de kullanarak elinizdeki gücün tamamını daha verimle kullanmanız mümkün kılınıyor.

Bulut Bilişim hizmetlerini tanıma depolama teknolojileriyle başlamıştık. Bu yeni eğilim sayesinde verilerimize hemen hemen her erden veya her türlü cihazdan ulaşabilir hale geldik. Verilere zaman ve mekândan bağımsız olarak ulaşmak Bulut Bilişim hizmetlerinin ana avantajlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Güvenliği Elden Bırakmayın

Günümüzde hemen hemen tüm firmalar kullandıkları verileri dijitale geçirdi. Bu anlamda kullanılan teknolojilerin güvenliğin de hat safha da tutulması gerekiyor. Bulut Bilişim hizmetlerinde kullanılan veriler cihaz haricinde bir veya birçok alanda depolanabiliyor. Bu sayede kullandığınız cihaz çalıştığında veya kullanılamaz duruma geldiğinde verileriniz her zaman güvende bir yerlerde sizin kullanmanızı bekliyor olacak.

Tüm bunların yanı sıra Bulut Bilişim hizmetleriyle birlikte cihaz ve işletim sistemi gereksinimi ortadan kalkmış durumda. Ağ üzerinden sunulan bir sistemi kullandığınız için ağ bağlantısı yapabileceğiniz herhangi bir cihaz veya üzerine kurulu herhangi bir işletim sistemiyle uygulamaya erişmeniz mümkün olacaktır.

Gördüğünüz gibi Bulut Bilişim teknolojilerinin avantajları saymakla bitmiyor. Fakat bu avantajların yanı sıra hizmetlerin dezavantajlarını olduğunu da belirtmemizde fayda var.

Buluta Nasıl Erişmeyi Düşünüyorsunuz?

Tabii ki Bulut Bilişim hizmetlerine ulaşmak için bir ağ bağlantısına ihtiyacınız var. Günümüzde en çok kullanılan ağ bağlantısının ise internet olduğu düşünülürse, eğer internet bağlantınız oksa bu tarz hizmetler kullanmanız mümkün değil.  Ayrıca bağlantı hızının da hizmet kalitesi açısından büyük önem taşıdığını belirtmeliyiz. Eğer bağlantı hızınız yavaş ise size sunulan hizmetleri tam anlamıyla kullanamayabilirsiniz. Bunlar benim için sorun değil çok hızlı bir internet bağlantım var ben tam anlamıyla Bulut Bilişim hizmetlerini kullanabilecek bir yapıya sahibim diye kendinizi garanti altına aldığınızı düşünmeyin. Kullandığınız uygulamalar internet üzerinden veri alış verişi yapacağı için saldırılar açık bir platform üzerinde çalıştığınız söylenebilir. Hacker’lar bulut sunucularına çeşitli saldırılar düzenleyip kişisel verilerinizi ele geçirebilir veya kullanılmaz hale getirebilirler. Bunun yanı sıra hali hazırda kurumların genellikle özel Bulut kurulumu gerçekleştirerek verilerini kendi sunucularında bulundurduklarını görüyoruz. Eğer bir servis sağlayıcıdan Bulut Bilişim hizmeti alacaksanız firmanın güvenli bir sağlayıcı olduğundan da emin olmalısınız.

Eski Veriler Çöpe mi Gidecek?

Tabii ki dezavantajlar bununla sınırlı değil. Bulut Bilişim hizmetleri teknolojinin kullanılmaya başladığı ilk günden bu yana kullanılmıyor. Bu sebepten eski verileriniz kullanılacak uygulamalar ile uyumlu olmayabilir. Bu verilerin çevirtilmesi sizin için ekstra bir maliyet kalemi daha oluşturacaktır. Dezavantajlar sunulan hizmetin yapısıyla ilgilidir ve servis sağlayıcının desteğine göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden Bulut Bilişim servis sağlayıcınızı belirlemeden önce ince eleyip sık dokumanızda fayda var. Öncelikle ihtiyaç kalemlerini belirleyip daha sonra sağlayıcının bu ihtiyaçlarınızın ne kadarını karşılayıp karşılayamayacağına bakmalısınız. Servis sağlayıcıların eski kullanıcılarına bu konuda size yardımcı olabilir. Firmanın yaptığı işlerle ilgili yorumlarına bakın ve bunları dikkatle inceleyin.

Avantajlar Saymakla Bitmiyor

KOBI’lerin Bulut Bilişim teknolojileri konusundaki en büyük faydalarından bir tanesi fiziksel altyapı bulundurma ve uzman kişi istihdam etme zorunluluğundan kurtulmaları olarak gösterilebilir. Buna ek olarak hizmetler için ödenecek miktarın KOBI tarafından ayarlanabilir olması da cabası. Bunun yanı sıra yine gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için ekstra yatırım maliyetlerinden de kurtulmuş olunur. Çünkü Bulut üzerinden kullandığınız uygulama sürekli güncel olacaktır ve siz bunun için ekstra para ödemek zorunda kalmazsınız. Bunlarla birlikte depolama ve yedekleme maliyetleriniz de bir o kadar azalır. Ayrıca sürekli yön değiştirebilecek bir durumdasınızdır. Normalde bir sunucu ve yazılım aldığınızda şirketinize belli bri rota belirleyip yolunuza devam edersiniz. Bulut hizmetlerinde ise önemli olan servis sağlatıcınızın verdiği hizmetlerdir. Bu hizmetleri beğenmediyseniz hemen başka bri sağlayıcıya geçip farklı donanım veya yazılımlarla işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bir anlamda Bulut size esnek olma avantajını da getiriyor.You need Flash player 8+ and JavaScript enabled to view this video.


200 Milyar Cihaz İnternete Bağlanıyor

Nesnelerin İnterneti günlük yaşamda kullanılan milyarlarca nesneden oluşuyor. Bu nesnelerin özelliği her birinin özgün tanımlayıcılarla donatılmış olması ve verileri otomatik olarak kaydetme, raporlama ve alma yeteneğine sahip olması. Ayakkabınızın içinde ne kadar hızlı koştuğunuzu takip eden bir sensör ya da trafik akışını izleyen bir köprü, buna örnek olarak gösterilebilir. IDC’ye göre internete bağlanabilen cihaz ya da nesne sayısı günümüzde 200 milyara ulaşıyor. Bunun %7’si (14 milyar) halihazırda internete bağlı durumda ve Internet üzerinden iletişim kuruyor. Internete bağlı bu cihazlar bugün dünyadaki veri miktarının %2’sini teşkil ediyor. IDC 2020 senesinde, internete bağlı cihaz sayısının 32 milyara ulaşacağını ve dünyadaki verilerin %10’unu teşkil edeceğini öngörüyor.

Nesnelerin İnterneti Yaşamı Etkiyecek

Nesnelerin İnterneti dijital dünyada analiz edilebilir özellikte olan çok büyük miktarda “faydalı veri”yi de etkileyecek. 2013 senesinde dijital dünyadaki verilerin yalnızca %22’si faydalı veri olarak kabul edildi ve bu faydalı verilerin %5’inden azı gerçek anlamda analiz edildi- geriye dijital dünyada karanlık madde olarak kaybolan çok miktarda veri kaldı. 2020 senesinde Nesnelerin Interneti’ne bağlı olarak artan veri miktarı sayesinde tüm verilerin %35’inden fazlası faydalı veri olarak kabul edilebilecek. Ancak bu verileri kullanıp kullanmamak işletmelerin takdirine kalacak.

Bu olağanüstü durum müşterilerle iletişim kurmada radikal ve yeni yöntemler sunacak, ticaret döngülerini modernize edecek ve operasyonel maliyetleri azaltarak işletmeler için trilyonlarca dolar fırsat teşvik edecek. Buna karşılık, aynı zamanda işletmeler tüm bu verileri yönetmek, depolamak ve korumak için yöntemler arayışı içindeyken birtakım önemli zorluklar da teşkil edebilecek. Örneğin; IDC dijital dünyadaki verilerin %40’ının belli bir düzeyde koruma -gizlilik konusunda önlemler, tamamen şifrelendirilmiş veriler vb- gerektirdiğini tahmin ediyor. Ancak buna rağmen, gerçek anlamda korunan veri miktarı bu oranın yarısı yani %20 düzeyinde.

Veri Üretiminin Yönü Değişiyor

Gelişmekte olan pazarlar daha fazla veri üretiyor. Şu an dijital dünyadaki verilerin %60’ını Almanya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş pazarlar üretiyor. 2020 senesine gelindiğinde bu oranlar tersine dönecek ve Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika ve Rusya gibi gelişmekte olan pazarlar verilerin çoğunluğunu üreten pazarlar olacak. Veriler veri depolamayı geride bırakıyor. Dünyada tüm medya türleri arasında kullanılabilir durumda olan veri depolama kapasitesi (örn; kullanılmayan baytlar) dijital dünyaya göre daha yavaş bir hızda artıyor. 2013 senesinde kullanılabilir veri depolama kapasitesi dijital dünyayı oluşturan verilerin yalnızca %33’ünü depolamaya yetiyordu. 2020 senesine gelindiğinde, bu oran %15’e düşecek. Neyse ki, dünyadaki verilerin çoğu geçici (örn; Netflix ya da Hulu, Xbox ONE oyunlarındaki karşılıklı etkileşimler, Dijital TV) ve depolama gerektirmiyor. Bulutun “temas ettiği” veri miktarı iki katına çıkacak. 2013’te dijital dünyadaki veri miktarının %20’sinden azı bir şekilde bulut ile “temas etti”. 2020 senesinde bu oran iki katına çıkarak %40’a ulaşacak.


CEVAP VER