Sosyal İnovasyon Fikirleri Hayata Geçiyor

Sosyal İnovasyon Fikirleri Hayata Geçiyor

PAYLAŞ

Intel’in başlattığı ve Türkiye’nin en kapsamlı sosyal inovasyon projesi olan Çözüm Kumbarası’nda kazanan projeler belirlendi.

 Gençlere, proje geliştirme eğitimleri, işbirliği fırsatları, mentorluk ve yatırım desteği sunarak iş çözümlerini hayata geçirmede gerekli tüm aşamalarda destek olan ve Türkiye’de gerçekleştirilen en kapsamlı girişimcilik ve sosyal inovasyon projesi olan Intel Çözüm Kumbarası’nda final heyecanı yaşandı. Çözüm Kumbarası projesi kapsamında bir yıl boyunca 6 ilde, 6 üniversite ziyaret edilerek 1665 genç ile buluşuldu. Ashoka, Endeavor ve Galata İş Melekleri (GBA) işbirliğiyle hayata geçirilen projede, daha iyi bir toplum ve gelecek için teknoloji kullanımıyla toplumsal faydanın sağlandığı yenilikçi iş çözümlerinin üretilmesi amaçlandı.

Aysegul Ildeniz intel

Çözüm Kumbarası’nın finalinde, son 10 proje arasından en iyi üçü jüri üyeleri tarafından belirlendi. Online alışverişler üzerinden sivil toplum örgütlerine destek sağlayan ve kar amacı gütmeyen sosyal girişim olan Yuvarla birinci, duruş bozukluklarını önlemeyi amaçlayan giyilebilir sağlık cihazı Paó ikinci ve MENA-CIS bölgesini kapsayan vizyonla hareket eden lokal bir kitlesel fonlama platformu olan Fongogo ise üçüncü seçildi.

Çözüm Kumbarası’nın bir yılı:

 intel cozum kumbarasi

 • Çözüm Kumbarası, Türkiye’nin en kapsamlı sosyal inovasyon projesi olma amacıyla ilk olarak ülke çapında üniversite etkinlikleri gerçekleştirdi. Bu çerçevede, 6 şehirde 1665 üniversite öğrencisi ile bir araya gelindi.
 • İlk seçim aşamasından sonra en iyi 40 projenin sahipleri, Ashoka ve Endeavor tarafından düzenlenen bir eğitime katıldı.
 • Birçok konu başlığı altında geliştirilen projelerden 10 tanesi Intel, Ashoka, Endeavor ve Galata İş Melekleri (GBA) tarafından finale layık görüldü.
 • En iyi on proje ekibi Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu ve Ashoka’dan girişimcilik ve sosyal girişimciilik konularında özel bir eğitim aldı.
 • İlk 10 proje ayrıca m-spark tarafından verilen 2’şer saatlik özel bir mentorluk programından faydalandı. İlk 3 proje ise 15’er saatlik birebir mentorluk almaya hak kazandı.
 • Üniversite ziyaretleri de yapan Çözüm Kumbarası ekibi, gençlerin ilgisiyle gururlandı.
 • Gençlerin daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir gelecek için farklı alanlardaki çözüm önerileri, cozumkumbarasi.com adresi üzerinden biriktirildi.

Sayısal veriler:

 • İnternet sayfası 53 bin 616 defa ziyaret edilen ve yaklaşık 250 bin sayfa görüntülemesi yapılan projede aktif üye sayısı 3 bin 187’ye ulaştı.
 • 320 proje başvurusu alındı.
 • Seçilen ilk üç proje, toplam 50 bin TL değerinde ödül kazanırken, ayrıca M-Spark tarafından sağlanan birebir mentorluk ve stratejik desteği de almaya hak kazandı.
 • Anadolu Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi`nde Çözüm Kumbarası etkinlikleri gerçekleştirildi.

İster Ofiste İster Evde Kullanın: ViewSonic PJD5533W


CEVAP VER