23 Nisan Pandemi Kısıtlamaları Kesinleşti: Tam Kapanma Olacak Mı?

Türkiye tam kapanmaya

23 Nisan pandemi kısıtlamaları yavaş yavaş kesinleşmeye başladı. Özellikle milli bayramlar için uygulanan ekstra bir kısıtlama olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu defa hangi önlemler alınacak. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Koronavirüs süreci herkesi yıpratmaya devam ediyor. Bazı milli bayramların bile kutlanması bu süreçte neredeyse imkansız hale geldi. Şimdilerde İçişleri Bakanlığı sürekli olarak yeni genelgeler yayınlıyor. Mesela Ramazan boyunca uyulacak kısıtlamalar bu yolla açıklanmıştı. Şimdi ise yapılan yeni bir çalışma ile birlikte 23 Nisan kısıtlamaları getirildi.

Türkiye’de her yıl kutlanan 23 Nisan bu yıl covid-19 salgını nedeniyle kutlanmayacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre 23 Nisan 2021 tarihinde hiç kimse neredeyse evinden bile çıkmayacak. Bakanlığın kararlı bir şekilde sokağa çıkma yasağı uygulaması bekleniyor.

23 Nisan pandemi kısıtlamaları neler olacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandığına göre hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağında daha sert tedbirler alınacak. 23 Nisan Cuma günü herkes evinde olacak. Normal şartlarda kısıtlama saat 19’da başlayıp sabah 5 gibi bitiyordu. Şimdi ise bu tam tersine dönüştü.

23 Nisan pandemi kısıtlamaları

Yasakların 22 Nisan Perşembe günü saat 19’da başlayıp kesintisiz bir şekilde 26 Nisan sabah 5’te bitmesi amaçlanıyor. Böylece kesintisiz bir şekilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sadece bazı iş sektörlerinin bundan muaf olduğu söylendi. Seyahat konusunda ise yine sert tedbirler alınacak. Bu kısıtlamalara göre sadece özel izinlere sahip olanlar seyahat edebilecek.

Pandemi ile ilgili önleyici çalışmalar devam ediyor

Türkiye’de Mart ayından beri kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırıldı. Fakat vaka sayılarındaki artışlar aslında durumun pek iyi olmadığını gösteriyor. Bakanlık tarafından alınan önlemler ise daha çok insanların toplu halde birleşmesini engellemek. Mesela Ramazan aylarında insanlar çok fazla bir araya gelebiliyor. Ayrıca 23 Nisan gibi özel vakitlerde de insanların birlikte zaman geçirdiği biliniyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararlar ile birlikte insanların bir araya gelmesi engellenmek isteniyor. Peki sizce bu konuda başarılı olabilecekler mi?

İlgili Haberler:

>> Yerli Aşının Yan Etkileri Olacak Mı? Konuyla İlgili Yepyeni Açıklamalar Var

>> Türkiye’de Koronavirüsten Ölüm Sayısı Gizleniyor Mu: İşte Bomba İddia