26. Dünya Posta Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi

26. Dünya Posta Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi

PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler ihtisas organı olan Dünya Posta Birliği’nin (Universal Postal Union-UPU) 26. Dünya Posta Kongresi, 20 Eylül-7 Ekim günleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

192 ülkeden yaklaşık 2 bin delegenin katıldığı Posta Kongresi nde posta sektörünün geleceğine yönelik tarihi kararlar alındı. Türkiye’nin büyük bir başarıyla ev sahipliği yaptığı organizasyonda, 2017-2020 yılları arasında yürürlükte olacak İstanbul Dünya Posta Stratejisi kabul edildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin (PTT A.Ş.) ev sahipliğinde gerçekleşen 26. Dünya Posta Kongresi, Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi’nde düzenlendi. Türkiye, başarılı kongre organizasyonu ve sıcak misafirperverliği ile delegelerden büyük övgü aldı. UPU Genel Müdürü Bishar A. Hussein, “26. Kongremiz başarılı bir şekilde gerçekleşti. En iyi hatırlanacak kongrelerden biri olarak tarihe geçti. Mükemmel ev sahipliği için Türkiye’ye müteşekkiriz” dedi.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Kongre’nin en önemli toplantılarından biri 4 Ekim’deki Bakanlar Konferansı oldu. Açılış konuşmasını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yaptığı toplantıya UPU üyesi 50 ülke bakanı katıldı. Konferans, “Sürdürülebilir Kalkınmanın Dağıtımı: Vatandaşlar, İşletmeler ve Ülkeleri Birbirine Bağlama” temasıyla gerçekleştirildi.

Türkiye, 26. Dünya Posta Kongresi’nde dört yıllığına UPU İdari Konsey Başkanlığını üstlendi. Bu önemli görevi 2012 yılından bu yana Katar yürütüyordu. UPU’nun daimi organlarından biri olan ve 41 üye ülkeden oluşan İdari Konsey, dört yılda bir düzenlenen kongreler arası dönemde çalışmaların devamlılığını sağlıyor, işleyişi denetliyor, yasal, mevzuatsal ve yönetimsel meseleleri ele alıyor.

Türkiye’nin Posta İşletme Konseyi Üyeliğine de seçildiği Kongre’de, 2020 yılındaki 27. Dünya Posta Kongresi’nin Fildişi Sahili’nde düzenlenmesi kararlaştırıldı.posta-kongresi-2

MEKTUP YARIŞMASINDA DÜNYAYA İNSANLIK MESAJI

26. Dünya Posta Kongresi çerçevesindeki en anlamlı etkinliklerden biri UPU’nun 45. Mektup Yazma Yarışması oldu. Yarışmanın birincisi Vietnamlı 15 yaşındaki Nguyen Thi Thu Trang, Bodrum’da kıyıya vuran cansız bedeniyle tüm dünyayı sarsan Suriyeli Aylan bebeğin ağzından yazdığı mektubu Kongre’nin kapanış oturumunda okudu. Mültecilerin yaşadığı drama işaret eden mektup delegelere duygu dolu anlar yaşatırken genç kız ayakta alkışlandı. PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Vietnamlı genci tebrik ederek, “İstanbul bütün dünyaya şu mesajı verdi: İnsanlık ancak barışla huzur bulur, insanlık ancak adaletle huzur bulur, insanlık ancak uzlaşıyla huzur bulur. Bu mektupla bunun altı bir kere daha çizilmiş oldu” dedi.

“ZAMANIN RUHUNU YAKALAYACAĞIZ”

Genel Müdür Kenan Bozgeyik, Kongre’nin kapanış oturumunda yaptığı değerlendirmede, posta sektörü adına tarihî kararlara imza atıldığını belirterek, “26. Dünya Posta Kongresi’nde dolu dolu üç hafta geçirdik. Bu süreçte UPU ve sektörümüzle ilgili reform niteliğinde kararlar aldık. En önemlisi de 2017-2020 yılları arasında uygulayacağımız İstanbul Dünya Posta Stratejisi’ni belirledik. Değerli delegelerin katılımları ve katkıları ile sektörümüz adına daha parlak bir geleceğin kilometre taşlarını döşedik” dedi. Posta sektörünün yeni yol haritasının belirlendiği çalışmalar sırasında çevreye de önem verildiğine işaret eden Bozgeyik, “UPU’nun ilk ‘kağıt dostu’ kongresini gerçekleştirerek 4 ton kağıt tasarrufu sağladık. Böylece 96 ağaç daha dünyamızı güzelleştirmeye devam etti” diye konuştu.

Genel Müdür Kenan Bozgeyik, Türkiye’nin 2020 yılına kadar UPU İdari Konsey Başkanlığını üstlendiğini ifade ederek, “Başkanlığımız döneminde Kongre’de belirlediğimiz yol haritasına bağlı bir şekilde çalışmalar yürüteceğiz. Global dünyadaki baş döndürücü gelişim ve değişimleri göz önünde bulundurup zamanın ruhunu yakalayarak yolumuza devam edeceğiz. Bu anlayış ve hedefler doğrultusunda, dinamik ve vizyoner bir bakış açısıyla çalışıyoruz. İdari Konsey Başkanlığımız sırasında bilgi, tecrübe ve yeteneklerimizi sektörümüze yansıtarak, küresel işbirliklerine katkı sağlayarak verimli ve başarılı bir dönemi tesis etmenin gayreti içinde olacağız” dedi.


CEVAP VER