31. Ulusal Bilişim Kurultayı Ankara’da gerçekleşti

31. Ulusal Bilişim Kurultayı Ankara’da gerçekleşti

PAYLAŞ

Türkiye Bilişim Derneği’nin 31. Ulusal Bilişim Kurultayı ve CITEX Ankara Bilişim Fuarı, 3 bin 500’e yakın katılımcı ile Ankara’da gerçekleşti

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 1976 yılından beri gerçekleştirilmekte olan Bilişim Etkinliklerini bu yıl Ankara’da ilk kez yapılan Bilişim Fuarı ile aynı çatı altında toplayan Bilişim’2014 Etkinlikleri, Türkiye Bilişim Derneği 31. Ulusal Bilişim Kurultayı ve CITEX 2014 Ankara Bilişim Fuarı olarak 6–9 Kasım tarihleri arasında “Sayısal Gündem 2020″ ana temasıyla Congresium, ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Bu sene Avrupa Birliği’nin ‘Sayısal Gündem 2020’ teması etrafında ve 3 bin 500’e yakın katılımcı ile gerçekleşen etkinlikte, TBD tarafından kurulan 40 uzmanlık grubu kuruldu. AB Sayısal Gündem’de yer alan, büyük veri, kamu teşvikleri, dijital sanat, savunma teknolojileri ve 4G gibi başlıklarda çalışan uzmanlık gruplarına, kamu kurumları, akademisyen ve özel sektörden 1500 kişi katıldı. Dijital sanat ve fikri haklar, çocukların çevrimiçi güvenliği, bilişim okur-yazarlığı, kamu verilerinin yeniden kullanımı, savunma teknolojileri, kamu teşvikleri, bulut bilişim ve büyük veri, 4G ve daha birçok başlıklarda kurulan uzmanlık grupları, kamu ve özel sektörün uzman ihtiyacını karşılayacak. Etkinlik boyunca kurulan 40 uzmanlık grubunun raporu ve tavsiyelerinin de çalışmanın sonucunda kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı.

Türkiye Bilişim Derneği çatısı altında çalışacak uzmanlık grupları, AB Sayısal Tek Pazar dahilindeki 136 hedefi takip edecek

Menteş: “Sivil bilişim ordusunu kuruyoruz”

Konuyla ilgili konuşan Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, Avrupa Birliği’ne dijital çerçevede entegre olmanın önemine vurgu yaparak, “Dijital AB’yi kaçırma lüksümüz yok. Bir sivil inisiyatif olarak kurduğumuz uzmanlık gruplarında kamu ve özel sektörden katılımcıların yer almasıyla, Türkiye’nin bilişim geleceğini şekillendiren uzmanlar yetiştiriyoruz. Dernek çatısı altında çalışacak bu uzmanlık grupları, AB Sayısal Tek Pazar dahilindeki 136 hedefi takip edecek. Türkiye’nin dört bir yanından teknoloji ve bilişim politikalarında izleme ve denetleme yapabilecek sivil bir inisiyatif görevi görecek. Etkinliğimize gönüllü olarak katılan 1500 uzmanla, Türkiye’nin sivil bilişim ordusunu kuruyoruz” dedi.Bilisim_Kurultayı_4

Acarer: “Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum”

Türkiye Bilişim Derneği 31. Ulusal Bilişim Kurultayı ve CITEX 2014 Ankara Bilişim Fuarı’nın açılışında konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de, “Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde etkili olacağı için, bu konu üzerinde konuşup belli politikaları belirlememiz gerekiyor. Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum” ifadesini kullandı. BTK Başkanı Tayfun Acarer, açık veri konusunda kamuya ait verilerin paylaşılmasındaki fırsatın da kaçırılmasından endişe ettiğini belirtti. BTK Başkanı Acarer, şunları kaydetti:

“Kurultayın dikkat çektiği önemli bir konu var, kamuya ait verilerin paylaşılması. Bu konu, AB komisyonunda da tartışılan bir konu. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde etkili olacağı için bu konu üzerinde konuşup belli politikaları belirlememiz gerekiyor. Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde çok etkili olacak. Konuya sadece kişisel verilerin korunması olarak bakılmaması gerektiğini düşünüyorum.”

Acarer, Türkiye Bilişim Derneği’nin AB Sayısal Tek Pazar gündemine dikkat çekmesinin de önemli olduğunu vurgulayarak, “AB sayısal Tek Pazar konusunda işbirliğine hazırız” dedi.

“Çok basit saldırılarda bile savunmasız kalan Türkiye’nin siber savaş savunma gücü son derece yetersiz”

Siber güvenlik ve savunma alanındaki çalıştaya başkanlık yapan Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alkan ise, Türkiye’nin dünyada en çok siber saldırıya uğrayan ilk beş ülke arasında yer aldığını belirtti ve şunları söyledi:

“Türkiye, siber saldırılar konusunda, kişisel ve ulusal anlamda ciddi tehlike altında. Geçtiğimiz sene 60’a yakın kurumla birlikte siber güvenlik tatbikatları yapıldı. Bu kurumların yüzde 90’ı tatbikat sırasında başarısız olarak çöktü. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genel Kurmay Başkanlığı, Emniyet, İçişleri, TİB gibi kurumların web sayfalarının çökertildiğini hepimiz biliyoruz. Çok basit saldırılarda bile savunmasız kalan Türkiye’nin siber savaş savunma gücü son derece yetersiz. Bu konudaki en önemli sorunumuz ise, farkındalık yaratamamak. Türkiye’nin bu alanda bir politika ya da stratejisi yok, yasal düzenlemeler yetersiz ve bu alanda ciddi bir kurumsal yapılanma ihtiyacı var.”

Naneci: “Osmanlıcanın OSR yazılımı yok”

Bilişim 2014 etkinliğinde dikkat çeken bir başka konu da sanat eserlerinin sayısallaştırılması oldu. Sanatsal objelerin, kültür ve sanat eserlerinin dijitalleştirilmesiyle, herkesin kullanımına açılmasını ve kültür-sanat alanındaki ülke başarılarının tüm dünyadan erişilmesini hedefliyor. Kültür-sanat Eserlerinin sayısallaştırılması olarak adlandırılan uzmanlık grubunda, Türkiye’de öncelikli olarak Osmanlı’dan gelen telif hakkı gerektirmeyen öksüz eserlerin dijitalleştirilmesi tavsiyesi yapıldı.

Konuyla ilgili konuşan Milli Kütüphane Bilgi İşlem Müdürü Erdal Naneci de, “Osmanlı İmparatorluğu, 600 yıldan fazla 3 kıtaya hükmetmiş. Osmanlı’dan günümüze yazma ve basma eser var, bunları hiç okuyamıyoruz çünkü Osmanlıca. Dünyada yaşayan dillerin tümü için dijital olarak okunmasını sağlayan OSR (Optik Character Recognation) yazılımı geliştirilmiş durumda. Arapçanın, Farsçanın OSR yazılımı var ama Osmanlıcanın yok. Osmanlıca OSR yazılımını yapıp uygularsak, o zaman biz ve tüm dünya, büyük tarihi ve kültürel mirasımızı tanıyabilecek, araştırma yapabilecek. Ülkemizin zengin tarihi ve kültürel mirasını tüm dünyaya gururla iletebilmek için bu konuda çalışan bir üst kurula ihtiyacımız var” dedi.

“4G’deki 4 tane G, geleceğin 4 halini temsil ediyor”

Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bostan da “Gelecek Nesil İletişim Teknolojileri (4G/LTE) olacaktır” başlıklı konuşmasında, 4G teknolojisinin gelmesiyle hayatın her alanında büyük bir gelişim ve değişim yaşanacağını belirtti. Bostan, “4G’deki 4 tane G, geleceğin 4 halini temsil ediyor. Daha hızlı gelecek, daha zengin bir gelecek, daha dolu bir gelecek, daha iyi bir gelecek” ifadesini kullandı.

Kurultayda ödüller de sahiplerini buldu

Bilişim sektörünün en büyük etkinliği olan Türkiye Bilişim Derneği Ulusal Bilişim Kurultayı’nda Bilişim 2014 Hizmet Ödülleri Töreni de gerçekleşti. Yılın Girişimcilik ödülü, 4PPS mobil uygulama hizmetlerine; Sağlık Projesi ödülü Sisoft’a, eğitimde etkin teknoloji kullanımının bir okul kültürü haline dönüştürülmesi çalışmalarından dolayı Yüce Okulları’na eğitim ödülü; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, 112 projesiyle Büyük Veri ödülünü; ODTÜ’ye nesnelerin interneti projesiyle akademik ödül verildi.


CEVAP VER