61 MP arkadan aydınlatmalı fotoğraf makinesi: Sony Alpha 7R IV

61 MP, arkadan aydınlatmalı, fotoğraf makinesi, Sony Alpha 7R IV

Sony, büyük beğeni toplayan Alpha 7R serisi full frame aynasız fotoğraf makinesi yelpazesinin son üyesi olan, son derece çok yönlü ve güçlü Alpha 7R IV ‘ün (model ILCE-7RM4) çıkışını duyurdu.

Sony’nin bugüne kadar piyasaya sürdüğü en yüksek çözünürlüklü full frame fotoğraf makinesi olan yeni Alpha 7R IV, yüksek çözünürlük ve geniş dinamik aralık ile nefes kesen görüntü kalitesi sunduğu gibi, olağanüstü netleme performansı, yüksek hızlı kesintisiz çekim ve çok daha fazla özelliği de koruyor.

Yeni bir Görüntü Kalitesi Düzeyi

Yeni Alpha 7R IV ‘te, 61.0MP çözünürlüğe sahip, dünyada türünün ilk örneği olan, yeni geliştirilmiş bir 35mm full frame arkadan aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü bulunuyor. Yeni sensörün arkadan aydınlatmalı yapısı ve etkili gürültü azaltma tekniklerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan son derece düşük parazit ve yüksek hassasiyet performansı, kesinlikle maksimum görüntü kalitesini güvence altına alıyor. Yine fotoğraf makinesinde bulunan düşük hassasiyetlerde etkileyici 15 duraklı dinamik aralık da, derin gölgelerden parlak noktalara yumuşak ve doğal geçiş sağlarken, olağanüstü renk yeniden yaratımını korumak üzere, en son Alpha fotoğraf makinelerinin birçoğunda kullanılan algoritmalardan yararlanıyor.

Çekim ve Netleme Hızı 

Yenilikçi Alpha 7R IV full frame aynasız fotoğraf makinesi, tam çözünürlüklü full frame modda (JPEG / RAW) yaklaşık 7 saniye boyunca kesintisiz, hassas AF/AE takibi ile saniyede 10 kareye kadar tam çözünürlüklü fotoğraf çekebilirken, APS-C kırpma modunda yaklaşık 3 kat daha fazla çekim yaparak 26.2MP fotoğraflar sunuyor. Bu yüksek hızlı seçenekler, hızlı hareket eden süjelerin mükemmel hassasiyet ve olağanüstü detayda görüntülerinin yakalanabilmesini sağlıyor.

Profesyonel İş Akışı İçin Gelişmiş Bağlantı

Sony’nin yeni Alpha 7R IV full frame fotoğraf makinesi, profesyonel iş akışını geliştirmek için tasarlanan bir dizi gelişmiş bağlantı özelliği ile donatıldı. Yeni model, geleneksel 2.4 GHz bandının yanı sıra, daha hızlı ve daha istikrarlı veri transferi için, yüksek hızlı 5 GHz bandını da destekleyen kablosuz LAN fonksiyonelliğine de sahip. Yeni Alpha 7R IV’te, Kablosuz PC Remote bağlantısı da ilk defa olarak bir Sony fotoğraf makinesinde kullanılıyor. Birçok profesyonelin talep ettiği bu özellik, gerek stüdyoda gerekse fotoğrafçının hiçbir kısıtlama olmaksızın serbestçe dolaşabildiği açık hava çekimlerinde fazlasıyla özgürlük sağlayacak.

4K ve Profesyonel Film Yapım Özellikleri

Yeni Alpha 7R IV, etkileyici fotoğraf yeteneklerine ek olarak, gerçek bir film yapım aracı olarak da istisnai ölçüde iyi bir performans sergileyerek Süper 35mm modda piksel gruplama olmaksızın tam piksel okuma ve 4K (3840×2160 piksel) video kayıt özelliği sunuyor. Bu sayede istisnai detay ve derinliğe sahip yüksek kaliteli 4K görüntüler elde edilebiliyor. S-Log 2 ve S-Log 3 de, yine renk kademelendirme esnekliğini maksimize ederken, S-Log 3, toplamda 14 duraklı dinamik aralık sunuyor. HLG (Hibrit Log-Gama) de, Alpha 7R IV’de Anında HDR iş akışını desteklemek için sunuluyor.

İyileştirilmiş Yapı, Tasarım ve Kişiselleştirilebilirlik

Yeni Alpha 7R IV’ün tasarım ve kullanılabilirliğinde çok sayıda geliştirme yapılırken; düzenlemelerin birçoğunda doğrudan Sony’nin profesyonel topluluğunun sesine kulak verildi.

Dayanıklılığı üst düzeye çıkartmak üzere, tüm gövde birleşme yerleri, pil yuva kapağı ve bellek kartı yuvalarında daha da fazla sızdırmazlık sağlanarak; yeni Alpha 7R IV’de daha da iyi toz ve nem geçirmezlik elde edildi. Son derece hafif ve dayanıklı bir magnezyum alaşımdan üretilen fotoğraf makinesi; geliştirilmiş altı vidalı, daha da sıkı bir arayüz yuvasına sahip.

1.5x piksel sayısına rağmen pil ömrü de iyileştirildi (CIPA ölçümü ile; şarj başına LCD ekran ile 670’e veya EVF ile 530’a kadar fotoğraf). Daha da yüksek kesintisiz çalıştırma süresi için, yeni opsiyonel VG-C4EM Dikey Kolda iki adet NP-FZ100 pil bulunurken; opsiyonel Çok Pilli Adaptör (NPA-MQZ1K) ise dörde kadar Z pili tutabiliyor. Gövdeye, aynı zamanda USB bağlantı noktası üzerinden de güç sağlanabiliyor.

Yeni Aksesuarlar

Sony, yeni Alpha 7R IV fotoğraf makinesini tamamlamak üzere, çeşitli yeni aksesuarları da piyasaya sürdü:

VG-C4EM Dikey Kol: Fotoğraf makinesi ile daha yüksek toz ve neme dayanıklılığın da aralarında bulunduğu aynı çalıştırma; kullanım ve tasarım özelliklerini sunan Alpha 7R IV, fotoğraf makinesi gövdesinden USB pil şarjına da imkan veriyor.

ECM-B1M Shotgun Mikrofon: Sekiz adet yüksek performanslı mikrofon kapsülü ve gelişmiş dijital sinyal işleme ile, yaklaşık 99,3mm uzunluğundaki tek bir kompakt mikrofonda, Süper yön de dahil üç yön seçimi sunuluyor. Dijital ses arayüzü desteği ile Çoklu Arayüz Yuvası üzerinden Alpha 7R IV’e bağlanıldığında; parazit veya bozulma olmaksızın mümkün olan en yüksek kalitenin sağlanması için; ses doğrudan fotoğraf makinesine dijital olarak aktarılıyor.

XLR-K3M XLR Adaptör Kiti: İki XLR/TRS kombo jak ve mikrofon ve hat girişi için bir 3.5mm stereo mini jak ile birlikte, ileri işlemenin kolaylaştırılmasına yardımcı olan kapsamlı kontrol; dijital ses arayüzü desteği ile Çoklu Arayüz Yuvası üzerinden Alpha 7R IV’e bağlandığında, parazit veya bozulma olmaksızın mümkün olan en yüksek kalitenin sağlanması için; ses doğrudan fotoğraf makinesine dijital olarak aktarılıyor. Birlikte verilen Ses uzatma kablosu ise fotoğraf makinesinin ekipman, kafes veya dirsek ile bağlantısında daha fazla esneklik sağlıyor.

SF-M serisi TOUGH: Saniyede 277MB’ye varan (okuma) ultra yüksek hızlı Ultra-Tough UHS-II SD kart; ekstrem koşullarda çekim için ideal olduğu gibi, çekim sonrası iş akışını da kolaylaştırıyor. Dosya kurtarma yazılımı (hem macOS hem de Windows uyumlu) ile birlikte sunuluyor.

MRW-S3: USB 3.1 Gen 2 desteği ve 100W USB Güç Kaynağı (USB PD) sağlayan UHS-II SD/microSD Okuyucuya sahip PC için hızlı USB dağıtıcı, PC veya SSD’ye ultra hızlı; istikrarlı yedekleme sağlayarak etkin iş akışına katkıda bulunuyor.

61 MP, arkadan aydınlatmalı, fotoğraf makinesi, Sony Alpha 7R IV

Fiyat ve Bulunabilirlik

Yeni Alpha 7R IV Full Frame Değiştirilebilir Lensli Fotoğraf Makinesi; yaklaşık 4.000 Euroluk fiyat etiketi ile Ağustos 2019’da Avrupa’da piyasaya sürülecek.

  • VG-C4EM, yaklaşık €450 Euroluk fiyat etiketi ile Eylül 2019’da piyasaya sürülecek.
  • ECM-B1M, yaklaşık €380 Euroluk fiyat etiketi ile Eylül 2019’da piyasaya sürülecek.
  • XLR-K3M, yaklaşık €650 Euroluk fiyat etiketi ile Ekim 2019’da piyasaya sürülecek.

Google Play’da açık kaynak koduyla hazırlanmış ilk casus yazılımı