7 Büyük Otomobil Üreticisi Şarj Sorununu Çözmek İçin Birleşiyor

Nissan Altima ve Versa

7 büyük otomobil üreticisi birleşiyor. Elektrikli araçların sayısının hızla artması, şarj istasyonlarına olan ihtiyacı önemli ölçüde artırdı.

.

Bu nedenle, önemli otomobil üreticileri şarj altyapısını geliştirmek için adımlar atmaya başladı. Bugün yapılan bir duyuru ise sektör için oldukça heyecan verici.

BMW, GM, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz Group ve Stellantis, elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırmak amacıyla Kuzey Amerika’da şehirler ve otoyollarda yeni bir “yüksek güçlü” şarj cihazı ağı oluşturmak için işbirliği yapacaklarını açıkladılar.

7 Büyük Otomobil Üreticisi Birleşiyor

Bu 7 büyük otomobil üreticisi, federal ve eyalet hükümetlerinden de destek alarak şarj altyapısını hızla geliştirmeyi hedefliyor. Ortaklık, tüm markalardan elektrikli otomobilleri destekleyecek bir şarj ağı sistemini hayata geçirmeyi planlıyor.

7 büyük otomobil üreticisi

Şu anda ABD’de 2,3 milyondan fazla elektrikli araç bulunuyor ve sadece 32 bin DC hızlı şarj istasyonu mevcut. Bu, her 72 araç için sadece 1 adet şarj istasyonu düşüyor demektir. Ancak 2030 yılına gelindiğinde, ABD’deki elektrikli araç sayısının 30 milyonu aşması bekleniyor ve bu da şarj istasyonlarına olan ihtiyacı büyük ölçüde artıracak.

7 Büyük Otomobil Üreticisi | Hedefler ve Sürdürülebilirlik

Bu 7 otomobil devinin birleşimiyle 2023 yılı sonuna kadar 30 bin adet DC hızlı şarj istasyonu kurma hedefi belirlendi. Bu sayede elektrikli araçların şarj altyapısındaki sıkıntıların büyük ölçüde giderilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca, şirketler tarafından sağlanan elektriğin yüzde 100 oranında yenilenebilir enerji ile çalışacağı da açıklandı. Bu adım, elektrikli araçların CO2 emisyonunu gerçek anlamda sıfıra indirme hedefine yönelik bir çaba olarak öne çıkıyor.

Bu dev otomobil üreticilerinin şarj altyapısının güçlendirilmesine yönelik işbirliğinin, diğer ülkelere de örnek olması bekleniyor. Elektrikli araçların gelecekte daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, şarj altyapısının güçlendirilmesi tüm dünyada büyük önem taşıyacak.

İlgili Haberler:

>> Tesla Elektrikli Otomobil Test Sürücüleri Arıyor: Saatlik 18 Dolar Ödeme

. . . .