ABD kişisel veriler için yine Çin’e yükleniyor!

ABD kişisel veriler için yine Çin’e yüklenmeye başladı. ABD, Çin’den kişisel verilerin saklanmamasını talep etmek için çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki teknoloji adı altındaki ekonomik savaş son hızıyla devam ediyor. Çinli firma Huawei’nin Android lisansını iptal eden Google ile başlayan bu savaşa şimdi kişisel veriler dahil oldu. Ulusal Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Yasası kapsamında dile getirilen olay oldukça ilginç diyebiliriz.

ABD kişisel veriler için düğmeye bastı!

ABD Senatörü Josh Hawley (R-Missouri), ABD şirketlerinin Çin’deki kullanıcı verilerini veya şifreleme anahtarlarını saklamasını engellemek için çalışmalara başladığını açıkladı. ABD ayrıca, Çinli şirketlerin Amerikalı kullanıcılardan, daha fazla veri toplamasının önüne geçmek istiyor.

Kişisel veri ihlali ile karşılaşan firmalar neler yapmalı?

Yapılacak bu değişikliler Apple’ı büyük oranda etkileyecek. Yani ABD, Çin’i hedef alırken kendi firmalarını da riske sokacak hareketler yapıyor.

Bildiğiniz gibi Apple, Çin’de faliyet göstermek için Çin yasalarına uygun hareket etmiş ve hiçbir ülkede uygulanmayan bir politika uygulamıştı.

ABD kişisel veriler

Çin hükümetinin isteği doğrultusunda Çinli kullanıcıların iCloud hesaplarını Çin’deki sunucularda saklayan Apple, olası bir istek doğrultusunda bu verileri hükümet ile paylaşmak zorunda kalmıştı. Ancak Apple bu şartlar ile Çin’de iPhone satışı gerçekleştirebilmişti.

Apple, verileri Çin de bile koruduğunu söylese de Josh Hawley bunu kabul etmediğini belirtiyor. Yani ABD tüm sunucuları ve kişisel verileri kendi ülkesindeki sunucularda saklamak istiyor.

Senatör Hawley daha önce kullanıcı verilerini sosyal ağlarda taşınabilir hale getirmeyi ve bağımlılık yaratan sosyal ağ özelliklerini kısıtlamayı önermişti. Hawley ayrıca Amazon’un çocuk mahremiyetini ele almasına yönelik bir soruşturma başlatmış ve oyunlarda kutu açma olayında düzenlemeler yapılmasını önermişti.

Ulusal Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma Yasası, Senatör Hawley’in bu isteklerinin bir bölümünü yerine getirse de çoğu istek red edilmişti. Bakalım Hawley’in bu isteği kabul edilecek mi?