ABD’nin ZTE kararı kendisine zarar verecek

ABD’nin ZTE kararı kendisine zarar verecek

PAYLAŞ

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD’nin Çinli telekomünikasyon gereçleri üreticisi ZTE ‘ye yönelik yasağını değerlendirdi. Sözcü, “ABD’nin ZTE’ye karşı yürüttüğü faaliyetler kendisine zarar verecek.” dedi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD’nin Çinli telekomünikasyon gereçleri üreticisi ZTE ‘ye yönelik yasağını değerlendirdi. Gao Feng olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin’e karşı eylemleri sonucunda ABD’nin en nihayetinde “kendi kuyusunu kazacağını” belitti.

Ülkede on binlerce kişilik iş imkanının kaybedileceğinin altını çizen Sözcü, yüzlerce ABD’li işletmenin de bu durumdan etkileneceğini ifade etti.

Bu hareketin ABD’li yatırım ve iş çevrelerinde de geniş endişeye yol açtığını vurgulayan Gao “Umarız ABD kendini akıllı sanmıyordur, yoksa sadece kendi ektiği acı meyveleri toplayacak.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Devletler’in Çin’in kararlılığını küçümsemesi gerektiğini dile getiren Sözcü, “ABD Çin’in gelişimini engellemeyi amaçlıyor ve tek taraflı korumacılığı tutarak, Çinli ve ABD’li işletmelerin çıkarlarına zarar verme pahasına Çin’i taviz vermeye zorluyorsa, bu yanlış bir hesaptır.” şeklinde konuştu.

Sözcü son olarak, Çin’in, ülkenin ve halkın çıkarlarını korumadaki kararlı azminin ve kendine güveninin değişmeyeceğine dikkat çekerek, bu konuda kararlılıkla mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan duyuruda, ABD yönetiminin, ZTE’nin ABD’li işletmelerden hassas ürün satın almasını yasakladığı kaydedilmişti. Bakanlık ayrıca ZTE’yi ABD’li yetkililere “yalan ifade” vermekle suçlamıştı.

Intel ‘den iki yeni güvenlik teknolojisi


CEVAP VER