Akıllı Telefon Markaları Zor Durumda: Düşüş Devam Ediyor

Akıllı telefon piyasasında

Akıllı telefon markaları zor zamanlar yaşıyor. Teknolojik sektörde yaşanan düşüşler, akıllı telefon satışlarını da olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Counterpoint Research tarafından yapılan analize göre, 2023’ün ikinci çeyreğinde ABD’deki akıllı telefon sevkiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 oranında düşüş yaşadı.

Bu düşüş, üst üste üç çeyrektir devam ediyor ve tüketicilerin piyasadaki belirsizlik nedeniyle telefonlarını yenilemekte tereddüt etmeleriyle ilişkilendiriliyor.

Akıllı Telefon Markaları Zorda

Yaşanan talep düşüşünden en çok etkilenen markalar arasında Android üreticileri yer alıyor. TCL-Alcatel’in sevkiyatları yüzde 37 azalırken, Samsung yüzde 37, Motorola ise yüzde 17 oranında bir düşüş yaşıyor. Bu olumsuz tabloya rağmen Apple, yalnızca yüzde 6’lık bir düşüş yaşayarak en az etkilenen marka olarak öne çıkıyor.

Akıllı telefon markaları

Apple, düşüşün etkilerinden en az etkilenen marka olmasıyla birlikte pazar payını da artırmayı başardı. Pazar payı yüzde 55’e yükselerek 2022 yılının ikinci çeyreğine göre yüzde 45’ten büyük bir artış gösterdi. Diğer yandan Samsung’un pazar oranı yüzde 23’e düşerken, Google’ın yaşadığı yüzde 48’lik yükseliş, markanın ABD pazarındaki payının yüzde 2 olduğu için bazı açılardan yanıltıcı görünüyor.

Akıllı Telefon Markaları Belirsizlik İçinde

Son dönemde yaşanan çip krizi ve diğer sorunlar, akıllı telefon endüstrisini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Uzmanlar, bu düşüşün 2024 yılında son bulacağına inanıyor ve sektörün yeniden toparlanacağı öngörülüyor. Ancak şu an için piyasadaki belirsizlik, akıllı telefon markaları için zorlu bir dönemi beraberinde getiriyor.

İlgili Haberler:

>> Galaxy Z Fold 5 ile Katlanabilir Telefonların Sorunu Çözülüyor