Alibaba, 25 milyar dolarlık satış rekoru kırdı

Alibaba

Çin’in e-ticaret devi Alibaba Group, Pazar günü ilk on altı saat içinde 168 milyar yuan (24.15 milyar $) tutarında satış değerine ulaşarak; Bekârlar Günü etkinliğinde 2017 yılında kırdığı rekoru büyüttü.

“Double 11” olarak da adlandırılan Bekarlar Günü; dünyanın en büyük online satış etkinliği olarak ABD’nin Black Friday adlı alışveriş şenliğini geride bıraktı.

Bekârlar Günü alışveriş etkinliği; Sevgililer Günü’ne alternatif olarak yaratılan bir öğrenci tatilidir. Ancak, bir aya yayılan alışveriş festivaline dönüşen bu etkinlik, 24 saatlik satış rekorunu 11 Kasım’da ki ulaştığı değer ile kırdı. Belirlenen ürünler için satın alma işlemleri başladıktan sonra, 24 saatlik zaman içerisinde harcama çılgınlığının ilk dakikalarında çok büyük oranda satış kaydedildi.

Alibaba Group, Pazar günü geçen yılın ilk saatlerindeki 57 milyar yuan seviyesindeki satış rakamlarını yaklaşık % 21 arttırarak; Bekârlar Günü’nün ilk saatinde yaklaşık 69 milyar yuan (9.92 milyar $) tutarında satış yaptı. Çok satılan ürünler arasında akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazların yanı sıra; süt tozu ve çocuk bezi gibi ürünler de yer aldı.

Alibaba, ABD’li şarkıcı Mariah Carey ile Beyonce parodisi yapan Japon sanatçının katıldığı; ve ayakkabı-alışverişi temalı Cirque du Soleil performansına ev sahipliği yapan gala etkinliği ile bu yılın satışlarına başladı.

Kasım ayındaki Bekârlar Günü etkinliğinin şirketin kurucusu ve başkanı Jack Ma ile birlikte gerçekleştirilen son satış etkinliği olması bekleniyor. Alibaba’dan Eylül ayında yapılan açıklamaya göre Şirketin CEO’su Daniel Zhang, gelecek yıl başkan olarak görevi Ma‘dan devralacak.

Alibaba, bu yıl Bekârlar Günü’ne katılan yaklaşık 180.000 markanın olduğunu ve Pazar günü saat 8: 00’den itibaren satışların 27 milyar dolara yaklaştığını açıkladı.

KPMG’nin Küresel Kadın Liderler Araştırması sonuçlandı