Amazon Çevrim İçi İçerik Kurallarına Karşı Dava Açıyor

Amazon çevrim içi içerik

Amazon çevrim içi içerik konusunda yeni bir eşikte. Çevrim içi perakende sektöründe önde gelen şirketlerden Amazon, Avrupa Birliği’nin çevrim içi içerik kurallarına karşı bir dava açıyor. Bu kez dava açan taraf ise Amazon.

Şirket, AB’nin kendisini “çok büyük çevrim içi platform” olarak tanımlamasını protesto ediyor ve Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamındaki atamaların kaldırılması için dava açıyor. İşte dava hakkında ayrıntılar!

Amazon Çevrim İçi İçerik Davası

Amazon, Avrupa Birliği’nin yeni dijital kuralları gereği daha sıkı bir incelemeye tabi tutulması gereken bir çevrim içi platform olarak sınıflandırılmaktan memnun değil. Şirket, 27 ülkeden oluşan yasanın kendisine haksız bir muamele yaptığını iddia ediyor ve bu nedenle üst düzey bir Avrupa Birliği mahkemesine yasal itirazda bulunuyor. Amazon, bu konuda Zalando gibi benzer bir şirkete katılıyor ve ikinci şirket olarak sınıflandırmayı protesto ediyor.

Amazon çevrim içi içerik

Dijital Hizmetler Yasası, kullanıcıları yasa dışı içerikten ve tehlikeli ürünlerden korumak için yeni yükümlülükler getiriyor. Bu yasa ihlalleri, milyarlarca para cezası ve AB’de faaliyet gösterme yasağı gibi cezalarla sonuçlanabiliyor.

Amazon Çevrim İçi İçerik Davasında Zorlanacak

25 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan bu kuralların, Avrupa’nın sosyal medya şirketleri ve diğer dijital platformların gücünü sınırlama amacını taşıdığı ve beklentileri karşılayacağı düşünülüyor.

Avrupa Komisyonu, dava sürecinde tutumunu savunacağını belirtirken, Amazon ise DSA’nın çevrim içi risklerle mücadele etmeyi desteklediğini ancak bunun öncelikle reklamcılık yoluyla gelir elde eden platformlara odaklanması gerektiğini ifade ediyor.

İlgili Haberler:

>> Amazon Prime Lite Aboneliği Geliyor: Uygun Fiyatlı Abonelik