Android 12 (Go edition) Duyuruldu! Özellikleri Neler, Android 12’den Ne Farkı Var?

Google, milyarlarca akıllı telefon kullanıcısını ilgilendiren yeni bir duyuruya imza attı ve Android 12 (Go edition) mobil işletim sistemi sürümünü tanıttı.

Android 12 (Go edition), düşük özelliklere sahip ve düşük fiyata satılan akıllı telefonlar için geliştirilen en güncel mobil işletim sistemi sürümü olarak ön plana çıkıyor. Önceki sürüme kıyasla en ciddi farklar olarak daha akıllı ve daha hızlı çalışabilen bir işletim sistemi sürümü olduğu söyleniyor.

Android 12 ile farkları nelerdir diye soracak olursanız, aslında cevabı yukarıda da verdik. Android 12, an itibarıyla amiral gemisi akıllı telefonlar başta olmak üzere pek çok model için planlanan bir sistem. Dolayısıyla bu sistemi çalıştıran telefonlarda “kısıtlı kaynak kullanımı ve performans sorunu” gibi detaylar yok. Android 12 (Go edition) ise, kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanabilmeniz adına hizmet verecek.

Google, 200 milyondan fazla kişinin Android (Go Edition) sistemli akıllı telefonlar kullandığını belirtiyor. Bu sistemin yeni sürümü sayesinde de kullanıcılara daha akıllı, daha hızlı ve gizliliğe daha fazla önem veren deneyimler sunulabilecek.

Android 12 (Go edition) işletim sisteminin önceki sürüme kıyasla uygulamaları %30 daha hızlı açabileceği ve daha yumuşak animasyonlar sunabileceği belirtiliyor. Ayrıca bu yeni sistemin hem depolama hem de pil kullanımı tarafında daha tasarruflu hareket edeceği ekleniyor.

Android 12 (Go edition) Duyuruldu! Özellikleri Neler, Android 12'den Ne Farkı Var?

Uygulamaların silinmesi tarafında da işe yarar bir düzenleme var. Diyelim ki bir uygulamayı ya da dosyayı sildiniz, ama sonra pişman oldunuz. Dert değil. Sildiğiniz dosyayı 30 gün içinde geri getirme şansınız olacak.

Ayrıca sistemde farklı dilde bir içeriği hızlıca çevirme şansınız da olacak. Nearby Share ve Google Play sayesinde, yakınlardaki cihazlarla kayıtlı dosyalarınız ve uygulamalarınızı paylaşabileceksiniz. Ayrıca, telefonunuzu kısa süreli olarak bir arkadaşınıza kullanmak için verirseniz, misafir modunu kolayca aktifleştirebilecek ve kullanım deneyimi sonrasında tüm verileri kaldırabileceksiniz.

Tabii uygulama kullanımları esnasında verilen izinleri ve o esnada hangi izinlerin kullanıldığını takip etme şansınız olacak.

Son olarak, uzun süredir kullanılmayan uygulamaların arka planda çalışmayı durduracağını ve bu uygulamaların hangilerinin olduğuna dair detayları da yine sistemin size yapacağı bildirimler ile takip edebileceksiniz.

Android 12 (Go edition) işletim sistemli ve uygun fiyatlı akıllı cihazların 2022 yılından itibaren satışta olması bekleniyor.

> MIUI 13 Özellikleri ve Benzersiz Logosu Ortaya Çıktı: İşte Destekleyen Modeller!