Android Kullanıcıları Tehlike Altında: Yeni Bir Tehdit Bulundu!

Android Kullanıcıları Tehlike Altında: Yeni Bir Tehdit Bulundu!

Android kullanıcıları tehlike altında
Google News Abone Ol

Dünya genelinde çok büyük bir orana sahip olan Android kullanıcıları tehlike altında. Siber güvenliğin masaya yatırıldığı Black Hat 2020 konferansında, bu konuyla ilgili çok önemli açıklamalar yapıldı. “DBAPPSecurity” isimli bir siber güvenlik şirketi, büyük bir etki yaratan yeni saldırılar buldu.

Şirket tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, bilgisayar korsanlarının Android sistemi üzerinden büyük açıklarla saldırdığı ortaya çıktı. Bu saldırılar üzerinden kullanıcıların kişisel verileri ile birlikte aynı zamanda arama kayıtları ve mesajlarına erişildiği ifade edildi. Bu durum tahmin edilenin de ötesinde devasa bir güvenlik açığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu, bilgisayar korsanları tarafından yapılan saldırılardan sadece bir tanesi. Bunun dışında bir tane daha yoğun saldırının gerçekleştiği söylenebilir.

Android kullanıcıları tehlike altında ancak korunmak imkansız değil

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre, bilgisayar korsanları bu birinci saldırı için sıfır gün açığı keşfediyor. Bunu bulduktan sonra kişisel verilere ulaşmak son derece kolay hale geliyor. Üstelik bilgisayar korsanlarının eğer isterlerse karşı tarafın haberi bile olmadan kısa mesajlar gönderebileceği ifade ediliyor.

Android kullanıcıları tehlike altında

Korsanlar tarafından geliştirilen bu saldırılar, uygulama üzerinden aktif hale geliyor. Böylece kullanıcılar ne olduğunu anlamadan hızlı bir şekilde telefonları ele geçirebiliyor. Android kullanıcıları tehlike altında ve DBAPPSecurity’nin keşfettiği ikinci saldırı türü ise BlueRepli ismini taşıyor. Kimlik doğrulama sistemleri çok hızlı bir şekilde atlanabiliyor. Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, bazı Android ürün üreticilerinin çok daha büyük bir risk taşıdığı ifade edildi. 

Böyle bir durumda yaklaşık 100 milyondan fazla cihazın tehlikede olduğu belirtildi. Şimdilerde birçok güvenlik önlemi alınsa bile yine de pek yeterli olduğu söylenemez. Android kullanıcıları tehlike altında olmakla birlikte aslında güvenlik güncellemelerini düzeni takip ederlerse bundan az da olsa kurtulabilir. Google ve diğer birçok şirket konuyla ilgili önlemler almaya başladı. Sizce Android kullanıcıları ne tür önlemler ile bunlardan korunabilir? Konu ile ilgili tahminlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Akıllı Telefonlar Hakkında Bildiğiniz Herşeyi Unutun: Büyük Güvenlik Açıkları Tespit Edildi

>> Fortinet, Güvenli Erişim Hizmetleri (SASE) Sağlayıcısı OPAQ Networks’ü Satın Aldığını Duyurdu!


CEVAP VER