Apple daha iyi bataryalar üretebilmek için patentler aldı

Samsung Apple’dan 1 milyar dolar
Google News Abone Ol

Apple, teknoloji aletlerinin daha uzun kullanmamızı sağlayacak yeni patentler aldı. Geçtiğimiz hafta perşembe günü ABD Patent ve Marka Ofisinden yeni patentler aldığını açıkladı. İşte detaylar.

Akıllı telefonlar gün geçtikçe batarya konusunda gelişmeye devam ediyor. Ayrıca akıllı telefonlar geliştikçe daha fazla enerji tüketiyor. Bu iki durum bir birini dengelediği için her seferinde kullanıcılar yeterince uzun saatler telefonu ya da teknoloji aletlerini kullanamıyorlar.

ABD Patent ve Marka Ofisi geçen hafta yaptığı açıklama ile Apple’ın yakın zamanda başvuru yaptığını açıkladı. Bu başvuru ile şirket üç yeni batarya teknolojisinin patentini aldı. Patentlerden görüldüğü üzere ilk batarya büyük bir yapıya sahip diğeri ise daha uzun ömürlü olmasını amaçlıyor.

Apple’ın aldığı patentin en dikkat çekici nokta ise ABD Enerji Bakanlığı ile işbirliği yapmış olması. Bu da demek oluyor ki ABD Enerji Bakanlığı bu patentin belli bir yüzdesine sahip. Ayrıca bataryanın patentinde dikkat çeken başka bir noktaysa artı ve eksi elektrotlara sahip.

Apple

Şirket ve ABD Enerji Bakanlığı lityum iyon katot materyallerin bir arada kullanıldığı bir yüzey yapı geliştirdi. Bu sayede batarya performansını arttırmak için ortalama voltajı yükselten bir kaplamaya sahip olacak. Bu kaplama şuan bataryalarda kullanılan alümina kaplamalardan epey farklı bir yapıya sahip.

Apple’a göre aldığı bu patent bataryaları daha iyi bir hale getirecek. Sebebini ise lantan ve titanyum içeren lityum iyon oksitlerinin kaplama olarak belli avantajları olduğumu söyledi. Şirket bu patenti ürünleri olan iPhone, İpad, Apple Watch, Apple TV, Mac ve aksesuarları için kullanacak.

Apple son patenti yeni batarya kasası olarak duyurdu

Şirketin aldığı son patent ise yeni bir batarya kasası olduğunu öğrendik. Bu patent alınma sebebi ise kullanılacak daha büyük bataryaların cihazlara konulurken zarar vermeden yerleştirebilmek. Ayrıca bu patent Apple’ın cihazlarındaki elektrik bağlantılarında değişikler yapma ihtimalini ortaya koyuyor.

Şirket aldığı patentler sayesinde bataryadaki şişme sorununa dikkat ediyor. Ayrıca bu teknoloji sayesinde Apple cihazlarında bataryasında herhangi bir şişmeyi tespit edecek.

İlgili Haberler

>>Haftalık akıllı telefon haberleri (8 Mart-15 Mart)


CEVAP VER