Apple Elektrikli Araba Projesi İptal Edildi! Şimdi Ne Olacak?

Ve Apple, yıllardır büyük bir gizlilikle yürüttüğü elektrikli otonom araba projesini iptal etti. Techcrunch’ta yer alan bilgilere göre şirket yöneticileri geçtiğimiz gün kısa bir toplantı gerçekleştirerek kararı çalışanlarla paylaştı ve konu hakkında soru kabul etmedi. Pek çok çalışanın işte çıkarılma riski var. İşte detaylar.

Apple elektrikli otonom araba projesi maalesef iptal edildi. Gelen bilgilerde, bu projede yer alan çalışanların bazılarının Apple yapay zekâ projelerine kaydırılacağı, bazılarının da şirket içindeki farklı departmanlara yönlendirileceği konuşuluyor. Bu esnada şirketten ayrılıkların olması da bekleniyor.

İsmini vermek istemeyen bir çalışan, araba projesi için en son bin 400 kişilik bir ekibin çalıştığından bahsediyor.

Apple elektrikli otonom araba projesi, yani Project Titan’a veda

Şirket, bu çalışmalara 2014 yılı itibarıyla başlamış ve “Project Titan” ismini kullanmıştı. Bir zaman bu projede çalışanların sayısının 5 bin civarına eriştiği dahi söyleniyordu. Apple’ın özellikle Tesla ile rekabete girebileceğinden ve şirketin yalnızca yazılım, bilgisayar ve akıllı mobil cihazlarla değil, aynı zamanda otomobil çözümleri tarafında da ciddi gelirler elde edebileceğinden bahsediliyordu. Hatta şirketin pek çok önemli otomobil firmasından üst düzey yöneticileri ve önemli mühendisleri transfer ettiği bilgileri de geliyordu. Bu isimlerden bir tanesi, Tesla’nın üst düzey isimlerinden Doug Field idi. Field, daha sonra Ford’ta çalışmak için ekipten ayrılmıştı.

Apple Elektrikli Araba Projesi İptal Edildi! Şimdi Ne Olacak?

12 dakikalık kısa bir toplantı ve her şey bitti

Apple yöneticilerinden Jeff Williams ve Titan projesinden sorumlu Kevin Lynch, geçtiğimiz gün çalışanlarla bir araya gelerek 12 dakikalık kısa bir toplantı gerçekleştirdi ve projenin iptal edildiği duyuruldu. Bunun sonrasında çalışanlardan soru da kabul edilmedi.

12 dakika deniliyor ama yine de bu kararı almak kolay olmasa gerek. Uzun süre düşündükten ve tüm olasılıklar göz önünde bulundurulduktan sonra bu noktaya varılmış olmalılar. Zira yaklaşık 10 yıllık bir çalışma sürecinin sonlandırılmasından söz ediyoruz.

Apple yöneticilerin bir süre önce bu projeyi nihayete erdirmek için çalışanlara baskı yaptıklarına dair haberler de gelmişti.

Bakalım bundan sonra neler olacak. Yeni detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler:

>> Tecno Camon 30 Premier 5G Duyuruldu. İşte Özellikleri