Apple 15 Yıllık İntel Macerasını Sonlandırmaya Hazırlanıyor. Yeni Odak Apple Silicon

Apple 15 Yıllık İntel Macerasını Sonlandırmaya Hazırlanıyor. Yeni Odak Apple Silicon

Google News Abone Ol

Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, şirketin 1980’lerde yükselişini ve 1990’ların sonunda yeniden dirilişini güçlendiren ürün grubu için Apple Silicon ile yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyledi.

Pazartesi günü Apple Inc , Mac bilgisayarları için kendi yongalarına ( Apple Silicon )  geçeceğini ve ilk makinelerin bu yıl içerisinde piyasaya çıkacağını söylemişti. Tim Cook, dün akşam gerçekleştirilen şirketin yıllık geliştirici konferansı içerisinde yaptığı açılış konuşmasında “Apple Silicon, donanımımızın kalbinde yer alıyor. Dünya standartlarında bir silicon tasarım ekibine sahip olmak bu oyunu değiştirebilir” dedi.

Aplle Silicon işlemcisi, Mac’i zaten Apple tarafından tasarlanmış yongalar kullanan şirketin iPhone ve iPad’leriyle aynı hizaya getiriyor. Cook, Apple’ın Mac geçişinin yaklaşık iki yıl sürmesini beklediğini ve Apple’ın geçmişten günümüze gelen “yıllarca” destekleyeceği bazı Intel tabanlı bilgisayarların bulunduğunu söyledi. Apple Silicon tim cook

Ancak bu hareket, Apple’ın iPhone’lar ve iPad’ler için yıllardır geliştiricilik yapan kişilerin yeni bir mecraya girmesine ön ayak olacak. Apple yazılım şefi Craig Federighi, bu yeni platformda “çoğu uygulamanın geliştiriciden hiçbir değişiklik olmadan çalışacağını” söylüyor. Yetkili ayrıca Intel tabanlı makineler için mevcut uygulamaların “büyük çoğunluğunun” “yalnızca birkaç gün içinde” yeni Apple Silicon tabanlı Mac’lere aktarılabileceğini de sözlerine ekliyor.

Apple Silicon Öncelikle Yeni Mac’lerde Sahne Alacak

Ancak analistler, Intel’in Apple’a iCloud gibi hizmetlere güç sağlayan veri merkezi yongaları sağlamaya devam edeceğini söylüyor. Intel yaptığı açıklamada, Apple’ın “çeşitli iş alanlarında” bir müşteri olarak kaldığını ve hala PC pazarına odaklandığını söyledi.

“Gelecekte Tiger Lake mobil platformumuza dayananlar gibi Intel destekli bilgisayarların küresel müşterilere en çok değer verdikleri alanlarda en iyi deneyimi ve hem bugün hem de gelecekte geliştiriciler için en açık platformu sağladığına inanıyoruz.” diyor Intel.

Creative Strategies’te bir analist olan Ben Bajarin, Apple’ın kendi yongalarına geçmeye yönelik iki yıllık penceresinin, Apple’ın çift haneli pazar payına sahip olduğu şirketlerde Mac satışlarını devam ettirmeye yönelik bir hamle olarak yorumluyor.

“Bu tarz kurumsal alanlarda sadece (kurumsal yazılımda) x86 üzerinde çalışan uygulamlar var” diyor. Apple “ana segmentlerinden biri olan Mac’in kurumsal ve ticari payını korumak istiyorlarsa Apple Silicon kullanımını istediği kadar kadar çabuk yapamayacak.”

Önceki Mac’lerde olduğu gibi, yeni Apple yongalı makineler, iPhone ve iPad’lerin aksine Apple’ın resmi uygulama mağazalarının dışından yazılım indirebilecekler. 

Apple hisseleri son dönemde artmaya devam ediyor. % 2.7 ile rekor bir seviyeye ulaşan hisseler Nasdaq Composite’te kendi rekorunu kırmayı başardı.

İlgili Haberler

>> Binlerce iPhone Oyunu Apple Tarafından Kaldırılacak! İşte Nedeni…

>> Apple iOS 14 özellikleri neler? Yeni sürüm tanıtıldı.

>> iPhone 12 Demo Ürünlerinin Görüntüleri Sızdırıldı!


CEVAP VER