İlk iPhone Aramasında Neler Konuşulmuştu, Biliyor Musunuz?

Tam 16 sene oldu! Apple‘ın eski patronu Steve Jobs, 16 sene önce 9 Ocak tarihinde, MacWorld kapsamında sahneye çıkmış ve firmanın devrimsel özelliklere sahip akıllı telefonu, orijinal iPhone’u tanıtmıştı!

Orijinal iPhone, tam 16 yaşında! Steve Jobs’ın da belirttiği gibi bu ürün, o sıralar bir iPod’un büyük ekranlı ve dokunmatik özellikli bir versiyonu gibiydi. Hem bir mobil telefon hem de internet erişim imkânları doğrultusunda devrimse bir üründü. Hâlâ daha öyle.

İlk model, satışa sunulduğu sene büyük ilgi görmüş, hatta firmanın iPod gibi pek çok popüler ürününü de gölgede bırakmıştı.

Yakın zamanda tespit edilen bir rakamı paylaşmak gerekirse, geçen sene dördüncü çeyrek raporunda iPhone serisinin 42 milyar dolarlık net getirisi olduğu bildirilmişti. Bu rakam, firmanın Mac, iPad ve giyilebilir ürünlerinin toplam gelirlerinden bile daha fazla.

iPhone telefonlar hakkında bu detayları biliyor musunuz?

– Orijinal cihaz, aslında ilk akıllı telefon değil. Daha öncesinde, IBM’in hazırladığı Simon isimli cihaz var. 1994’te sunulan bu telefon, bünyesinde dokunmatik ekran, e-mail özelliği, çizim alanı, hesap makinesi ve ön yüklü birkaç uygulama barındırıyordu.

– iPhone ismi, aslında Cisco Systems’e aitti. Apple, bu ismi kullanarak telefon çıkarınca, haliyle Cisco da harekete geçti. İki firma da kısa sürede müzakereler sonucunda anlaşmaya vardı.

– 1983 yılında, Apple’da bilgisayar geliştiricisi olarak çalışan Hartmut Esslinger, o sıralar farklı bir sabit hat telefon tasarladı. Bu telefon, kalemle kontrol edilen bir arayüze sahipti. Hiçbir zaman gün ışığına çıkmayan ve konsept olarak kalan bu proje, yıllar sonrasında telefon ve tablet gibi projelere de ilham kaynağı oldu.

– Apple ürünlerinin başında “i” ibaresini görüyoruz. Peki bu ne anlama geliyor, biliyor musunuz? Steve Jobs, 1998’te iMac’i tanıtırken bu konudan söz etmişti. O sıralar internet, pek çok kişi için yeni bir kavramdı ve iMac de internete kolay erişim tarafında avantajlı bir cihazdı. Dolayısıyla “i”, aslında interneti simgeliyor.

– Steve Jobs’ın yaptığı ilk iPhone araması, 2007 yılındaydı ve bu aramada, yakınlardaki bir Starbucks şubesinden tam 4 bin adet latte siparişi vermişti. Kısa süre sonra da bunun bir şaka olduğunu söyleyerek görüşmeyi sonlandırmıştı.

İlgili Haberler

>> Elon Musk, Dünya Rekoru Kırdı! Bu Rekora Başka Kimse Erişemedi!