Apple ve GE işbirliği yapıyor

Apple ve GE, GE’nin Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IoT) platformu olan Predix’in öngörülebilir veri ve analizlerini; iPhone ve iPad için tasarlanmış güçlü endüstriyel uygulamalar üzerinden sunmak üzere işbirliği başlattı. İki şirket, yazılım geliştiricilerin iOS üzerinde kendi endüstriyel IoT uygulamalarını oluşturabilmeleri için araçlar sağlayan yeni Predix yazılım geliştirme kitini (SDK) tanıttı.

iOS’a yönelik yeni Predix yazılım geliştirme kiti, 26 Ekim Perşembe gününden itibariyle indirilebiliyor. Yazılım geliştirme kiti, geliştiricilere Predix’in endüstriyel analizlerinin tüm avantajlarını kullanan ve dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi olan iOS’un gücünden ve kullanım kolaylığından faydalanan güçlü, yerel uygulamalar geliştirme becerisi kazandırıyor.

Maliyet tasarrufunu artırabilecek ve plansız arıza sürelerini en aza indirebilecek

Bu uygulamalar, endüstriyel operatörlerin iPhone’ları veya iPad’leri üzerinden ekipmanlarının ve operasyonlarının performansı hakkında daha fazla içgörüye ve görünürlüğe ulaşmasını sağlayacak. Örneğin bir Predix uygulaması, çalışanlara iPhone’ları üzerinden rüzgar türbini ile ilgili olası bir sorun hakkında bildirim gönderebilir ve anlık olarak ilgili verileri toplayarak çalışanların denetim veya onarım çalışmaları esnasında uzakta bulunan ekiplerle işbirliği yapabilmesini sağlayabilir. Bu endüstriyel uygulamalar bilgi döngüsünün daha hızlı tamamlanmasını sağlayarak, maliyet tasarrufunu artırabilecek ve plansız arıza sürelerini en aza indirebilecek.

Apple ve GE, hem şirket içi kullanıma hem de müşterilere yönelik uygulamalar geliştirerek, çalışanlara işlerin iyileştiren ve operasyonların daha verimli hale getirilmesini sağlayan araçlar sunuyor. GE’nin App Store’da mevcut olan Varlık Performans Yönetimi (APM) uygulaması, endüstriyel işletmelerin makine güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini artırırken aynı zamanda bakım maliyetlerini ve yönetim operasyonları risklerini azaltmalarına yardımcı oluyor. Aralarında Exelon Corp.’un da bulunduğu müşteriler şimdiden Varlık Performans Yönetimi çözümünü kullanmaya, ekipman çalışma süreleri ve genel verimlilik konularında ilerleme kaydetmeye başladı.

GE, mobil cihazlar için iPhone ve iPad kullanımını standart hale getirecek ve 330.000’i aşkın küresel çalışanı için opsiyonel Mac kullanımını teşvik edecek. Apple ise, GE’nin Predix platformunu müşterilerine ve yazılım geliştiricilerine tercih edilen endüstriyel IoT analizleri platformu olarak tanıtacak.