Apple’dan iOS 17.5 Beta 2 ile Avrupalı Kullanıcılara Yenilikler

Apple’dan Avrupalı kullanıcılara yönelik özelleştirme hamleleri sürüyor. Tabii bu, tahmin edeceğiniz üzere AB ülkelerinin aldığı ortak karar neticesinde gerçekleşen bir durum. Aksi halde, Apple’ın ciddi tazminatlar ödemesi mümkün. Şirket, iOS 17.5 Beta 2 yazılım güncellemesiyle pek çok yeni imkânı kullanıma sunmuş durumda. İşte detaylar.

Apple, Avrupalı iPhone kullanıcıları için iOS 17.5 Beta 2 yazılım güncellemesini indirilmeye sundu. Bu güncelleme sayesinde kullanıcılara “daha özgür hareket etme” imkânı sunuluyor. Hangi uygulama mağazasına gidileceği ve hangi ayarlamaların yapılacağı kullanıcıya bırakılıyor. Öte yandan, üçüncü parti üreticiler için de avantajlar söz konusu. Biraz daha detaya inelim şimdi isterseniz.

Apple'dan iOS 17.5 Beta 2 ile Avrupalı Kullanıcılara Yenilikler

iOS 17.5 beta 2 güncellemesiyle gelenler

Apple’ın yeni güncellemesi iOS 17.5 beta 2, Avrupalı kullanıcılara pek çok yeni avantaj sunuyor ve evet, bu sayacağımız özellikleri farklı bölgelerde yaşayan kullanıcılar, mesela Amerika’dakiler deneyimleyemiyor.

Şirket, iOS 17.4 sürümüyle Avrupa’daki kullanıcılara istedikleri internet tarayıcısını atama imkânı sundu. Ek olarak App Store haricinde diğer uygulama mağazalarını kullanma ve ödeme tarafında da yine Apple harici alternatifleri kullanma imkânlarını sağladı.

iOS 17.5 beta 2 güncellemesi sayesinde de artık istenirse oyun ve uygulamalar bir uygulama mağazasından değil, direkt olarak geliştiricilerin resmi websiteleri üzerinden indirilebilir. Bu sayede geliştiriciler, Apple’a para ödemek zorunda kalmıyor ve daha fazla gelirler elde edebiliyor. Bunun sağlıklı işleyebilmesi için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması da şart. Örneğin ilgili geliştiriciler, websitesinde indirme imkânı sunmadan önce, en az 2 sene arka arkaya olmak üzere Apple Geliştirici Programı’nda yer almalı. Ek olarak geliştirici şirketlerin Apple Store’da mevcutta en az 1 milyon indirilmeye sahip oyun ve uygulamaları olmalı ki bu hakka sahip olabilsinler. Evet, iOS 17.5 beta 2 için önemli ve sonraki güncelleme için heyecan verici bir adım diyebiliriz.

Tabii şunu da belirtelim. Eğer siteden indirilen oyun ve uygulamalar 12 ay sonucunda 1 milyon indirilmeyi geride bırakırsa, her indirme başına Apple’a 0.50 euro pay ödemesi yapılmalı.

Avrupa Birliği, kullanıcıların kolay kullanım ve kolay erişilebilirliği elde edebilmeleri için şirketlerin yükümlülüklerini yerine getirilmesi tarafında ısrarcı.

Aksi durumda ciddi yaptırımlar söz konusu. Eğer yasalara uyulmazsa, Digital Market Act (DMA) kapsamında şirketlere global çaptaki son yıllık kazancının %10’una kadar para cezası verilebiliyor. Apple’ı göz önünde bulundurursak, yaklaşık 40 milyar dolarlık bir ceza söz konusu olabilir. Eh, Apple da bunu göze almıyor, denileni yapıyor.

İlgili haberler

>> Doğuş Teknoloji, Siber Güvenlik Tecrübesini Azerbaycan Sigorta Sektörü ile Paylaşacak