Avea, En Yüksek Büyümesini Kaydetti

Türkiye’nin en hızlı büyüyen mobil iletişim şirketi Avea, 2014’ün ilk çeyreğini, abone tabanında rekor büyümeyle kapattı.

Türkiye’nin en en yenilikçi mobil iletişim operatörü Avea, 2014 yılı ilk çeyreğine ilişkin operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı. 2013 yılını 3.838 Milyon TL gelir ve 14,5 milyon aboneyle kapatan Avea; 2014’ün ilk çeyreğinde, toplam abone sayısını geçen yıla oranla %11 artırarak 15,3 milyona yükseltti. Numara taşımada son 8 çeyrektir sahip olduğu kesintisiz liderliği devam ettiren Avea, 2013’ün aynı döneminde 239 bine varan abone tabanı büyümesini, bu yıl 3 kat artırma başarısı göstererek; ilk çeyreği 757 bin aboneyle kapattı. 

“Mobil iletişimde özgür dönemin yaratıcısı” olma iddiasıyla ‘Akıllı Büyüme’ stratejisine devam eden Avea, kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışla mobil datada %65’lik bir büyüme yakaladı.

 1

Erkan Akdemir: “2014’te müşterinin tercihi açık ara Avea oldu”

“2013 sonuçlarımızın verdiği güç ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapma vizyonumuzla 2014’e hızlı bir giriş yaptık” diyen Akdemir; ilk çeyreği şöyle değerlendirdi: “Büyük ilerlemeler kaydedip heyecan verici rakamlara ulaştığımız üç aylık süreçte, kendi rekorlarımızı kırarak büyümemizi sürdürdük. Kendimizle olan yarışımız, bizi birçok alanda liderliğe oturttu. Sunduğumuz bolluk ve çeşitlilik dünyasına; avantajlı, cazip teklif ve kampanyalarımıza ilişkin başarılı iletişimimiz, beklediğimiz sonuçları verdi. 2014’ün ilk çeyreğinde de müşterinin tercihi açık ara  Avea oldu

Abone tabanında rekor büyüme

Tüketici dostu tarifeleri ve kampanyalarla abone tabanında rekor büyüme kaydettiklerine dikkat çeken Akdemir; “2012 yılının ilk çeyreğinde 170 bin olan abone tabanı büyümemizi 2013’ün aynı döneminde 239 bine yükseltmiştik. 2014 ilk çeyrekte abonemizi 757 bin büyüterek, 2007’den bu yana en yüksek büyümemizi gerçekleştirdik.

Toplam abone sayımız geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre %11 oranında arttı. Faturalı tabanımız %15, faturasız tabanımız ise %8 büyüdü. 2013’ü piyasadaki en yüksek faturalı oranına sahip şirket olarak kapatmanın mutluluğunu yaşarken; bu yılın ilk çeyreğinde kaydettiğimiz büyümeyle faturalı abone oranımızı %45.5’e yükselttik” dedi.

İlk çeyrekte numara taşıma ile tek kazanan operatör olduk, nette 698 bin abone Avea’ya taşındı

“Numara Taşıma” kavramını, neredeyse “Avea’ya Taşıma” ile eşdeğer hale getirdiklerini belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir, son iki çeyrektir pozitifte olma başarısını gösteren tek operatör olduklarını vurgulayarak; 8 çeyrektir numara taşımada kesintisiz açık ara lideriz. İki yıldır numara taşıma kavramı Avea ile özdeşleşti. Yılın ilk çeyreğinde net 698 bin cep telefonu kullanıcısı, numarasını başka bir operatörden Avea’ya taşıyarak Avea’nın avantajlarla dolu dünyasının bir parçası oldu” dedi.

2

Avea gelirde istikrarlı büyümesini sürdürdü; kârlılığını da korudu

Her alanda gerçekleşen yükselişin, gelir ve kârlılığa da yansıdığına dikkat çeken Akdemir; “Gelirde güçlü ve istikrarlı büyümemizi sürdürürken; kârlılığımızı da koruduk. 2014’ün ilk çeyreğinde EBITDA 109 milyon, gelirimiz ise 957 milyon TL olarak gerçekleşti. Arabağlantı fiyat düşüşü sözkonusu  olmasaydı;  gelirimiz yine çift haneli artarak %14’lük bir büyümeyle 1 milyar 43 Milyon TL olarak gerçekleşecekti.” diye konuştu.

Mobil data gelirindeki %65’lik büyüme; büyümenin lokomotifi oldu

Mobil datanın Avea’nın büyümesinde lokomotif görevi gördüğünün altını çizen Akdemir; açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Yeni nesil teknolojilere yaptığımız yatırımları tüm hızıyla sürdürürken, en hızlı interneti en uygun paket ve tekliflerle sunarak ‘iletişimde özgür dönemin yaratıcısı’ olduk. Bu öncü çalışmalarımızın bir sonucu olarak data servis gelirimizi önemli ölçüde artırmayı başardık. Tüm bunların sonucunda, kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışla mobil data gelirimizde de %65’lik bir büyüme yakaladık. 2013’ün aynı döneminde %14 olarak gerçekleşen servis gelirimizdeki mobil data payı bu yılın ilk çeyreğinde yıllık 8 puan artışla %22’ye yükseltmiş durumdayız.”

Erkan Akdemir: “Akıllı telefon penetrasyonunda çeyrek açıklamasını yapan diğer operatörlerden 10 puan öndeyiz”

Avea’nın, akıllı telefon penetrasyonundaki liderliğini 10 çeyrektir kesintisiz sürdürdüğünü vurgulayan Akdemir; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 13 puanlık bir artışla penetrasyon oranını %42’ye yükselttiklerini belirterek “Çeyrek açıklamasını yapan diğer operatörlerden 10 puan öndeyiz” dedi.

Sunduğu avantajlı alternatifleriyle Avea, akıllı cihazların ilk adresi olmayı sürdürdü

Erkan Akdemir, kitleleri sundukları Avea markalı cihazlar sayesinde akıllı telefonlarla tanıştırmaya devam ettiklerini ve her alanda fırsat eşitliği yaratarak “Akıllı Cihazların İlk Adresi” olmayı sürdürdüklerini söyledi. Operatör markalı ilk 4,5 inç ekrana sahip Avea inTouch 3 ve 5 inç ekranlı Avea inTouch 3 Large’ın yanı sıra Türkiye’de bir GSM şirketi tarafından gerçekleştirilen “ilk üretici ve operatör markalı” cihaz olan Nokia Lumia 525 ile akıllı telefon penetrasyonunda çok önemli adımlar attıklarına dikkat çeken Akdemir; “Akıllı telefon sahibi olmak isteyen herkese uygun alternatifi sunmak, bizim önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecek” diye konuştu.

ARPU ve kişibaşı gelirde de artış devam etti

Uygun fiyatlı paketlerimiz, birbirinden avantajlı ve tüm iletişim ihtiyaçlarını bir arada sunan benzersiz tekliflerimizle fatura korkusu olmayan özgür bir iletişim dünyası yarattık” diyen Erkan Akdemir, kişibaşı gelir ve kullanıma ilişkin ilk çeyrek sonuçlarını da şöyle aktardı:

“Özgürce konuşturmaya devam ettiğimiz abonelerimizle ARPU’da gelirimiz, arabağlantı etkisi hariç, geçen yılın ilk çeyreğine göre %4’lük bir artış gösterdi. Kişibaşı kullanımda (MOU) avantajlı tekliflerle yıllık bazda %9 oranında bir büyüme sağladık. 2013 ilk çeyrekte 343 dakika olan kişibaşı kullanım, 2014 ilk çeyrekte 373 dakikaya ulaştı.”

Avea abone ve gelir büyümesinde diğer operatöre fark attı

2014 ilk çeyrekte elde edilen finansal sonuçlarla, diğer operatöre fark atılan alanlara da şöyle dikkat çekti: Diğer operatör ilk çeyrekte 389 bin abone kaybı yaşarken; Avea 757 bin net abone kazandı. 407 bin  aboneyle, faturalı abonede 93 bin abonelik bir büyüme gerçekleştiren diğer operatörden 4,3 kat daha fazla bir büyüme kaydettik.

Faturasız abonede ise, diğer operatör 482 bin abone kaybı yaşarken; Avea olarak 351 bin abone büyümesine imza attık. %45.5’lik faturalı abone oranımızla, diğer operatörün 5 puan üstünde bir oran gerçekleştirdik.

Bu yılın ilk çeyreğini %4 gelir büyümesiyle, diğer operatörün 4 puan üzerinde kapattık. Data gelirimizdeki büyük artışla, diğer operatörden daha fazla büyüdük. Avea olarak biz %65’lik bir büyüme sağlarken; açıklama yapan diğer operatör 39 puan farkla %26 seviyesinde kaldı. Akıllı telefon sahiplik oranı %32 olan diğer operatörü, %42’lik bir oranla, bu alanda da geride bırakmış durumdayız.”

Tüm Operasyon Süreçleri Yeni Merkezde