AWS, Türkiye’deki İlk CloudFront Edge Location’ı Kullanıma Sundu

Amazon Web Services (AWS), İstanbul, Türkiye’deki ilk Amazon CloudFront Edge Location’ın (uç konum) kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yeni Edge Location, AWS küresel ağına güvenli, güvenilir, yüksek performanslı bağlantının yanı sıra Amazon CloudFront, AWS Shield ve AWS Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) gibi AWS servisleri için destek sağlıyor. Türkiye’deki müşteriler, yeni Edge Location aracılığıyla iletilen verilerin gecikme süresindeki yüzde 30’a kadarlık iyileştirme sayesinde son kullanıcılara daha hızlı ve daha çabuk yanıt veren uygulamalar sağlayabilirler.

AWS, tüm bulut sağlayıcıları arasında en büyük küresel altyapı ayak izine sahip. Amazon CloudFront Edge Location’ın kullanıma sunulması sayesinde Türkiye, 51 ülkedeki 100’den fazla şehirde, 600’den fazla CloudFront varlık noktası (POP) ve 13 bölgesel uç önbelleğinden oluşan ve en yüksek kalitede ağ performansıyla en güvenli, güvenilir ve ölçeklenebilir bulut bilişim ortamını sunmak üzere tasarlanmış ve oluşturulmuş AWS küresel altyapı ağına bağlanmış oldu.

Yeni AWS Edge Location’ı, veri, video, uygulama ve uygulama programlama arayüzlerinin (API’ler) dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara ulaştırılmasını hızlandıran son derece güvenli bir içerik teslim ağı (CDN) olan Amazon CloudFront’un sağladığı tüm avantajları beraberinde getiriyor. Yerel Amazon CloudFront müşterileri, içerikleri Türkiye Edge Location’ında önbelleğe alarak gelişmiş performans, ağ güvenliği ve uygulama düzeyinde korumadan yararlanabilirler.

Amazon CloudFront, trafik şifreleme ve erişim denetimleriyle güvenliği artırıyor.

Tüm Amazon CloudFront Edge Location’ları, AWS Shield ile birlikte kullanıldığında uygulama gecikmesini ve kesinti süresini en aza indiren, her zaman açık bir ağ akışı izleme ve satır içi saldırı azaltma hizmeti sayesinde altyapı düzeyinde dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) tehditlerine karşı korunuyor. Müşteriler, kullanıma hazır AWS Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) korumasıyla yaygın güvenlik açıklarına ve bot saldırılarına karşı koruma sağlamak için güvenlik kuralları oluşturup yapılandırabiliyorlar. Amazon CloudFront, uygulama kaynağı olarak Amazon Simple Storage Service (Amazon S3), Elastic Load Balancing ve Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) gibi AWS servisleriyle entegre oluyor. Ayrıca, Lambda@Edge ile özelleştirme için sunucusuz kodun son kullanıcılara yakın çalıştırılması desteği de sağlanıyor.

AWS, Türkiye'deki İlk CloudFront Edge Location’ı Kullanıma Sundu

AWS Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın konuyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’deki varlığımızı genişletmeye devam etmekten ve müşterilerimize daha gelişmiş bulut teknolojileri sunmaktan heyecan duyuyoruz. Amazon CloudFront ile startup’lardan ticari kuruluşlara ve kamu sektörü kuruluşlarına kadar geniş bir yelpazedeki tüm müşterilerimiz daha hızlı içerik teslimi ve gelişmiş güvenlikten faydalanıyor. Lansmanını Ocak ayında yaptığımız AWS Outposts’un Türkiye’de kullanıma sunulmasının ardından şimdi CloudFront’un Türkiye’deki yeni Edge Location’ınını duyuruyoruz. Bu iki yenilik, müşterilerimizin artan ihtiyaçlarını karşılama ve yerel işletmelerin büyümesine ve Türkiye’deki ekonomik üretkenliğin artmasına yardımcı olma konusundaki kararlılığımızı vurguluyor. Kuruluşları, bulut benimsemelerini hızlandırırken yeni Edge Location altyapımızla daha fazla desteklemek için sabırsızlanıyoruz.”

Türkiye’de yerel AWS altyapısının kullanıma sunulması, eğitim, medya ve eğlence, sağlık, finansal hizmetler ve e-ticaret gibi çeşitli sektörlerdeki kuruluşların daha hızlı inovasyon yapmasına yardımcı olacak.

İlgili Haberler

>> Acer, Ryzen AI Destekli Yeni Swift Serisi Dizüstü Bilgisayarlar Satışa Sunuldu