Bakanlar Kurulu ’nun dijital ve sosyal medya reytingi

Bakanlar Kurulu ’nun dijital ve sosyal medya reytingi

PAYLAŞ

Dijital Hükümet 2016, Türkiye’deki Bakanlar Kurulu ndan oluşan 49 kullanıcının 97 kriter ışığında internet sitesi, mobil uygulama ve sosyal medyada dijital varlık, erişim, etki ve etkileşim, güncellik çerçevesinde içerik yönetimini ölçümledi, derecelendirdi, puanladı ve sıraladı.

BAKANLAR KURULU DİJİTAL VARLIK KARNESİ: DİJİTAL HÜKÜMET 2016

64’üncü Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde görev yapan 27 kabine üyesi ve 22 bakanlığın 2016 yılının Şubat ayı sonu itibariyle faaliyet göstermekte olduğu 12 sosyal platform, 48 web sitesi ve 16 mobil uygulamadaki toplam 306 dijital varlık ve yürütülen etkileşim 97 kriter ışığında incelendi. Bakanlıkların ve bakanların 2015-16 içerisindeki tüm dijital çalışmaları, etkileşimleri, paylaşımları ve yayınları yapılan değerlendirmenin ardından, Dijital Varlık Reytingi metodolojisi ile derecelendirildi. 0-100 puan arasına endekslenen ve AAA++/E– ölçeğinde 50 aşamalı harfli not sistemine dönüştürülen reyting bundan böyle her 3 ayda bir güncellenecek.

Dijital Araştırmalar Derneği’nin yaklaşık 4 aydır sürdürdüğü veri madenciliği çalışmalarında ele alınan bakanlıklarımıza ve bakanlarımıza ait 48 websitesi, 6 iOS ve 10 Android uygulaması incelendi. Dijital Hükümet 2016 çalışması 12 sosyal ağda (Twitter, Facebook, Instagram, Flickr, Google+, Youtube, Pinterest, Periscope, Slideshare, Tumblr, Vine, ve Linkedin) 49 kullanıcıya ait 242 sosyal ağ sayfa/hesabında dijital varlıkların derecelendirdi.

Değerlendirme sürecinde bir bakanlığın veya bakanın hesabının bulunup bulunmadığı, takipçi/beğeni, hakkında konuşan, paylaşım gibi metrik verilerinin durumu, lokasyon ve hesap dili bilgilerinin doğruluğu, paylaşımlarda kullanılan bahsetme, etiket ve linklere ait istatistikler, sosyal ağ kullanıcı profillerindeki bilgilerin güncelliği, kapak görselleri değerlendirildi. Ayrıca, internet sitelerinin mobil kullanıma uygunluğu, sosyal medya linklerinin güncelliği gibi parametreleri de içeren 97 değişken kullanılmıştır.

Dijital Hükümet 2016 sonuçlarının amacı,

1. Dijital siyaset anlayışı içinde dijital ve sosyal medya davranışları analizi sonucu ortaya çıkan dönüşüm ihtiyacının belirlenmesi,

2. Ulusal ölçekte tespit edilen bakanlarımıza ve bakanlıklarımıza ait iyi dijital ve sosyal medya uygulamalarının yaygınlaştırılması,

3. Farkların kapanması için farkındalığın, rekabetin ve profesyonel yardım kullanımının artması,

4. Sorunlu alanların düzeltilmesi ve dönüşüm ihtiyacının karşılanması için yol haritasının geliştirilmesi aşamasında tanılama ve dönüşüm aracı şeklinde kullanılması amaçlanmaktadır.

5. Ülkemizde ilgili kişilerin, kurum ve kuruluşların dijital diplomasi strateji ihtiyaçlarını tespit ederek, öncelikli olarak her bakanımızın/bakanlığımızın dijital diplomasi stratejisine, kurumsal kimliğe ve eylem planına kavuşması sürecinin hızlandırılması için kullanılması amaçlanmaktadır.

Dijital Hükümet 2016 Koordinatörü Gökhan Yücel şöyle konuştu: “Sayın Başbakanımız ve Başbakanlık’ın da bulunduğu, 22 bakanlığımız ve 27 bakanımızın dijital ve sosyal medya performansını performans, kurumsallık ve etkileşim odaklı detaylı değerlendirdik. Sadece bir mecrada öne çıkmak, sosyal medyada etkili olduğu algısının yanlış olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Mobil ve akıllı çözümlere duyulan ihtiyaçlar her geçen gün biraz daha belirginleşiyor. Artık dijital dünyanın imkânlarından, araçlarından faydalanmaksızın başarılı olmak, hele ki devlet ve hükümet yönetiminde halkla verimli ve etkili iletişim kurmak neredeyse imkânsız. Dijital siyaset açısından kritik öneme sahip olan Dijital Hükümet 2016, bakanlıklarımız ve bakanlarımız için paha biçilmez bir stratejik dönüşüm kılavuzu görevi görecektir.DijitalHukumet

64’üncü Hükümet’in dijital varlık performanslarına göre, dijital varlıkları en iyi kullanan bakanlık 60,16 puan ve BB– reytingiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu. Sağlık Bakanlığı 58,33 puan ve B++ reyting; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 57,89 puan ve B++ reyting; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 56,31 puan ve B+ reyting, Avrupa Birliği Bakanlığı 50,91 puan CCC++ reyting aldı. 20’inci sıradaki Başbakanlık’ın puanı 24,54 ve reytingi ise DDD+.

Ayrıca 6 sosyal ağ kategorisinde en iyi 5’in açıklandığı Dijital Hükümet 2016 sonuçlarına göre, Twitter’da Bilim Sanayi ve Teknoloji BakanlığıFacebook’ta Aile ve Sosyal Politikalar BakanlığıInstagram’da Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı;YouTube’da Dışişleri BakanlığıGoogle+’da ise Ulaştırma, Haberleşme ve Denizlik Bakanlığı en iyi kullanan bakanlıklar oldu. Web sitesini en iyi kullanan ise, İçişleri Bakanlığı.

Dijital varlıkları en doğru kullanan bakan: Fikri Işık

Kabinede yer alan 27 bakanımız da, Dijital Hükümet 2016 çerçevesinde puanlanarak değerlendirildi. Buna göre, dijital varlıkları en iyi kullanan bakan 60,63 puan ve

BB– reyting ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu 59,41 puan ve B++ reytingi ile ikinci; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik 58,89 puan ve B++ reytingiyle üçüncü olurken; Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal 55,75 puan ve B- reytingle dördüncü sırayı paylaştı.

Twitter’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu en doğru kullanan bakan olurkenFacebook’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fatmagül Demet Sarı, Maliye Bakanı Naci Ağbal aynı oranda başarılı olarak ilk sırayı paylaştı. YouTube’da ve Google+’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik;Instagram’da ve internet sitesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık en iyi performansı gösteren kabine üyeleri oldular.


CEVAP VER