İş Bankası’nın Tercihi Double-Take Oldu


Türkiye İş Bankası, iş akışının kesintisiz ve sorunsuz devam etmesi için kritik SWIFT sunucularını, ayrı bir lokasyonda yedekliyor. Banka, bu sunucuların gerçek zamanlı ve bire bir replikasyonunu, dünyanın önde gelen iş sürekliliği çözümü olan Double-Take ile gerçekleştiriyor.

Paranın ve parayı temsil eden dijital verilerin kaybolması ya da erişilemez olması bankalar açısından kabul edilemez bir durum. Doğal afetler, suni felaketler, elektrik kesintileri ya da donanımsal arızalar her zaman risk oluşturuyor. Bu riskleri göz önüne alan Türkiye İş Bankası, bankalar arası mali transfer sistemi olan SWIFT uygulamasının sürekliliğine yönelik çalışmalar gerçekleştirdi.

İki yönlü koruma

SWIFT’in Türkiye’deki iş ortağı olan Fineksus firmasıyla görüşen İş Bankası, görüşmeler sonucunda SWIFT Database Recovery ve Double-Take Availability çözümlerini tercih etti. SWIFT DB Recovery çözümü, öncelikle SWIFT verilerinin transfer loglarının lokalde yedeklerini yaratıyor. Bu verilerin kopyası, uygulama hatalarına ve veri tabanı bozulmasına karşı koruma sağlıyor.

Fineksus_AhmetVefikDincer

Başka lokasyona yedekleniyor

Fakat olası bir felaketin bütün birincil veri merkezini etkileyip erişilemez hale dönüştürebilme problemini ise Double-Take Availability çözüyor. Double-Take, DB Recovery ile alınan verilerin bire bir aynı kopyasını kaynaktan uzak bir lokasyonda belirlenen hedefte tutuyor. İş Bankası’nın kaynaktaki SWIFT sunucuları, İstanbul’da tutuluyor. Yedek sunucular ise yaklaşık 500 km uzakta olan İzmir’de tutuluyor.

Veri kaybı olmadan çalışma sürdürülebilmeli

Fineksus Genel Müdürü Ahmet Vefik Dinçer ise günümüz bankacılık için iş sürekliliğinin olmaz ise olmaz bir durum olduğunu belirtti. Dinçer, “İş bankası, sürekliliği son derece kritik olan SWIFT Alliance Access Server üzerinde kurulan SWIFT DB Recovery Modülü ile olağan üstü durum anında, herhangi bir veri kaybı olmadan çalışmaya devam edebiliyor. İş sürekliliği gereksinimi olarak yeni donanımlar üzerinde geri dönüşler SWIFT DB Recovery’nin sakladığı verilerin taşınmasını gerektirmekte ve bu durumun süratle ve sağlıklı bir şekilde yapılması son derece önem arz ediyor. Bankanın farklı veri merkezlerinden sorun anında veri kaybı yaşamadan da hızla aktif hale getirilebiliyor olması gerekiyor. Uzun yıllardır SWIFT dünyasında yaptığımız çalışmalar ve birikimler ile Double Take ile en iyi sonucu aldığımızı düşünmekteyiz, SWIFT ve DoubleTake artık bizim için vazgeçilmez bir ikili” diye konuştu.

Turkcell’in Binlerce Kardeleni Mezuniyet Sevinci Yaşıyor