BT Günlüğü Aralık 2021 Dergisi (Ücretsiz İndirin)

BT Günlüğü Aralık 2021 sayımızı aşağıdaki bağlantı üzerinden okuyabilir veya dergimizi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

BT Günlüğü Aralık 2021 Sayısı:

BT Günlüğü Aralık 2021 Dergisi İçindekiler:

03 Editör
04 Haberler
08 Google, Türkiye’de 15. Yılını Kutluyor
20 Felaketten Önce Kurtarmaya Yatırım Yapın
22 Dijital Dönüşüm Bir Kültür Dönüşümüdür!
24 Kurumlar Veri ve Dijital Kaynaklarını Nasıl Koruyabilir?
28 Büyük Teknoloji Şirketleri Hibrit Çalışmaya Nasıl Yaklaşıyor?
34 Yaratıcılık Patlaması Kapıda! Teknoloji ve İş Operasyonları Değiştirebilir!
36 İşinize Değer Katacak 5 Teknoloji İpucu. Kriz Sırasında Değerinizi Kaybetmeyin!
38 Pandemi Sürecinde Türkiye’deki Giyilebilir Cihaz Trendleri
40 Türk Finans Kuruluşlarında BT Karar Vericileri Neler Düşünüyor?
42 BT Günlüğü Test Merkezi

Editör (Ali Yavuz Şahin)

Apple Neden Üretimi Durdurdu?

Apple , tatil sezonu yaklaşırken üretimi artırmaya karar vermişti. Ancak sınırlı bileşenler ve yongalar nedeniyle fabrika kapatıldı.

Geçen yıl ortaya çıkan COVID-19 salgını nedeniyle teknoloji dünyası, özellikle akıllı telefon üreticileri, üretim bandında çeşitli sorunlar yaşadıklarını, taleplere yetişemediklerini ve hatta bunun sonucunda çip krizi bile ortaya çıktığını birçok kez duyurmuştu. Apple , iPhone’lar için planlanan üretim sayısını azalttığını birkaç kez duyurdu. Ancak geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere bakılırsa bu kötü haberler gelmeye devam edecek gibi gözüküyor. Ve Apple tedarik zinciri kısıtlamaları ve Çin’in devam eden güç kısıtlaması nedeniyle 10 yıldan fazla bir süredir ilk kez montaj hattını durdurmak zorunda kaldı. Elbette bu kesinti sadece birkaç gün sürdü fakat bu ne ilk ne de son olacak gibi.

Apple , tatil alışveriş sezonu ve küresel talep nedeniyle başlangıçta Aralık ayının ilk haftası fazla mesai yapmayı planlamıştı. Ancak işçiler, ekstra vardiyalar ve 24 saatlik kesintisiz üretim programı yerine izin aldığını öğrendi. Apple yetkilisi yapılan kapatma işlemini şöyle açıklıyor: “Sınırlı bileşenler ve çipler nedeniyle, tatillerde fazla mesai yapmak ve ön saflardaki işçilere fazladan ödeme yapmak anlamsızdı. Bu daha önce hiç olmadı. Geçmişte, Çin’in altın festivali, tüm montajcıların üretime hazırlanmak için en yoğun zamanıydı.”

Apple , iPhone 13 üretim tahminlerini Ekim ayında zaten düşürmüştü. Kasım ayında bile, iPhone 13 üretimini sürdürmek için iPad sevkiyatlarından vazgeçmek zorunda kaldı . Ancak görünen o ki bunlar bile üretimin durmasını engellemeye yetmedi.

Apple’ın üretim hattındaki ilk hedefi 2021 yılına kadar 95 milyon iPhone 13 modeli yapmaktı. Ancak bu sayı Aralık başında 83 ile 85 milyon arasına düştü. Bu nedenle iPhone 13 modellerinin Eylül ve Ekim üretimleri ilk hedeflerinin yüzde 20 altında kaldı.

Bu arada iPad üretimi de aynı zaman diliminde beklenen hacmin ancak yüzde 50’sine ulaştı. Eski iPhone’ların üretimi de yüzde 25 düştü. Ayrıca Kasım ayında durum iyi değildi ve beklendiği gibi olumlu bir gelişme olmadı.

Gecikmeler, Malezya ve Vietnam’daki karantina önlemleri, Çin’deki beklenmedik güç kısıtlamaları, kıtlıklar, üretim darboğazları, bileşenlerin artan tedarik süreleri gibi olumsuz koşulların bir kombinasyonunun sonucu ortaya çıkmış durumda. 2022 başında çip krizi bitecek diyenler yanılıyor gibi gözüküyor. Bakalım bu olumsuz durumdan ne zaman kurtulabileceğiz.

BT Günlüğü Aralık 2021 Dergisi (Ücretsiz İndirin)