Bu da Oppo Akıllı Gözlük: Air Glass 3 XR

Çinli teknoloji şirketi Oppo, MWC 2024 kapsamında yeni teknolojilerini görücüye çıkardı. Merak uyandıran ürünleri arasında, tabii ki yeni akıllı gözlük prototipi Air Glass 3 XR da vardı. Peki bu ürünün ne gibi yetenekleri var?

Oppo Air Glass 3 XR akıllı gözlüğe merhaba deyin! Gerçi şu an prototip sürecinde olan bir ürün, ama testler olumlu yönde ilerlerse son tüketiciye yönelik bir final sürümünün satışa sunulması büyük ihtimal. Şu an pazara baktığımızda, pek çok üreticinin bu yönde çalışmaları olduğunu görüyoruz

Oppo’dan akıllı gözlük: Air Glass 3 XR

Oppo, Air Glass 3 XR akıllı gözlük için “genişletilmiş gerçeklik” tabirini kullanıyor. Yani bir yandan gerçek dünya görülüyor, bir yandan da aynı anda dijital bir ekran aracılığıyla veri takibi gerçekleştirilebiliyor.

Gözlüğe erişim için bir akıllı telefona ve Oppo’nun AndesGPT yapay zekâ modeline ihtiyaç var. Uzmanlar, cihaza erişimin daha kolay hale gelmesi için çalışmalara devam ettiklerinden de bahsediyor.

Bu da Oppo Akıllı Gözlük: Air Glass 3 XR

Gözlük, reçineden hazırlanmış çerçevelere sahip ve sadece 50 gram ağırlıkta. Ayrıca gözlük camındaki dijital ekran için de maksimum 1000 nit parlaklık değeri sunuluyor. Şirket, sıradan bir gözlük gibi görünen ürünün sınıfındaki en iyi renkli görüntülemeyi gerçekleştirebildiğini savunuyor. Muhtemelen numaralı ve numarasız camlarla kullanılabilirlik düşünülüyordur.

Az evvel de belirttiğimiz gibi, gücünü AndesGPT’den alan bu genişletilmiş gerçeklik gözlüğü, sesli komutları algılayarak sonuçları ekrana getirebiliyor. Aynı zamanda sap kısmında dokunmatik panel mevcut. Böylece gelen aramaları yanıtlayabilir, müzikler arasında geçişler yapabilir ya da internet tarayıcısına hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Yani olur da satışa sunulursa, bunları ve dahasını yapabileceksiniz.

Dahili dört mikrofona ve geliştirilmiş gürültü engelleme sistemine sahip olduğu bildirilen gözlük, bir şeyler dinlerken ya da telefon görüşmeleri yaparken de sizi tatmin edebilir.
Ürün hakkında yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir zamanlar Google Glass akıllı gözlük vardı

Bundan seneler öncesine kısa bir dönüş yapacak olursak, Google Glass ile yeni bir dönemin başladığını hatırlıyoruz. Zira gözlük camındaki ekrandan verileri takip etmek, bir şeyler izleyebilmek ve kamera aracılığıyla fotoğraf çekebilmek gibi detaylar etkileyiciydi. Ne var ki bunun özel hayatın gizliliği tarafında sakıncalı bir ürün olabileceği düşünüldü ve pek çok mekânda yasaklandı. Sonrasında da gözlüğe veda ettik ama tabii bu, hem Google hem de diğer şirketlerin akıllı gözlükler için çalışmaları sonlandıracağı anlamını taşımıyordu.

İlgili Haberler

>> Farklı Bir Tasarım mı Arıyorsunuz? İşte Tecno Pova 6 Pro!