Büyük Veri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Büyük Veri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

PAYLAŞ

Büyük verinin popülerliği günden güne artıyor. Fakat yığınlar halinde depolanan verileri değere dönüştürmek sizin elinizde. Son yıllarda gelişen iş zekâsı çözümleri büyük veriyi değere dönüştürmek için size yardımcı olacak araçlar sunuyor. Biz de sizler için bu zorlu yolculukta bilmeniz gerekenleri bir araya topladık. Aşağıda Büyük Veri hakkında bilmeniz gerekenleri bulacaksınız.

1- Veri Miktarı Büyürken Pazarda Büyüyor
IDC’nin son yayınladığı rapora göre Büyük Veri pazarı yüzde 27’lik büyüme kaydetmiş durumda. Ayrıca rapora göre 2017 yılında Büyük Veri konusunda yapılacak harcamaların toplamı 32.4 milyar dolar olacak. Bu durum geleneksel veri merkezleri etkileyerek farklılaşmasına neden olacak.

2- Dağınıklığa Hazır Olmalısınız
Ham formda veri yönetmek son derece zordur. Bu sebepten verilerin kategorileştirilmesi ve bu kategorilere göre depolanıp önceliklendirilmeleri yapılmalıdır. Büyük veriye harcanan zamanın yüzde 80’i veriyi yapılandırmakla geçiyor. Eğer firmalar yapılandırma konusunda zaman kazandıracak çözümler sunarlarsa Büyük Veri dağınıklığının önüne geçilebilir.

3- Çeşitlilik = Değer
Veriler her yerden gelebilir. Verilerin iç ve dış kaynaklı olması her ne kadar önemliyse de gerçek değer veri setleri arasında oluşan benzerlikleri iyi anlamak ve aynı türdeki verileri birbiri üzerine bindirmekten geçiyor. Önemli olan Büyük Veri hikâyesini tam anlamıyla anlamak ve hikayeye uygun hareket etmek.

4- Değersiz Veriden Değer Yaratmak
Depolama alanınıza düşen verilerin hepsinin değersiz birer parça olduğunu bilmenizde fayda var. Onlarda değer yaratmak için veri bilimcilerle çalışmalı ve analiz sistemlerinizi kendi verilerinize göre yapılandırmalısınız. Bunun için hazır kurulu sistemleri de kullanabilirsiniz.

5- Herkes Büyük veriden Değer Yaratamayabilir
Büyük veri yeni bir olgu ve bu yeni kavram her şirketin veriden değer yaratacağı anlamına gelmiyor. Standart veri çözümleri ile değer yaratabiliyorsanız Büyük Veri Yatırımları için bir süre daha bekleyebilirsiniz.Word Cloud "Big Data"

6- Büyük Verinin Hala İnsana İhtiyacı Var
Büyük Verinin sizleri büyük hedeflere ulaştırması için hala insan girdilerine ihtiyacı var. Şimdilik bu süreci otomatikleştirmek imkansız gibi görünüyor. Büyük Verinin bir süre daha insana ihtiyacı olacak. Fakat insan ihtiyacı ortadan kalktığında Büyük Veri hala yerinde mi olur, bekleyip göreceğiz.

7- Büyük Verinin Yeni Araçlara İhtiyacı Var
Veri yakalama sistemleri, sürekli farklı veri türlerini büyük miktarlarda yakalamak için geliştirildiler. Bu nedenle bizleri veri yakalama sistemlerine uydurabilecek araçlara ihtiyacımız var. Standart araçlar ile işlerinizi halledebildiğiniz gibi aynı zamanda sisteminize özgü yeni araçlarda yapılandırabilirsiniz. Kullandığınız araç sisteminizi ne kadar iyi tanıyor ise veriden alacağınız değer o kadar yüksek olacaktır.

8- Veriler Her Yerde
Sensör teknolojisinin gelişmesi ve dünyadaki en büyük ağ yapısı olan internetin büyümesi Büyük Verinin hemen hemen her firma için geçerli olduğu anlamına geliyor. İlaç sektörü, kamu, tarım, finans ve bunun gibi onlarca sektördeki firma elde edeceği verile ile değer yaratabilir.

9-Büyük Veriyi Anlamak
Büyük Veriyi hantal olabilir fakat bu hantal yapının değerli bilgilere dönüştürüleceği unutulmamalıdır. Bu anlayışın BT departmanınca benimsenmesi ve çözümlerin buna göre tasarlanması gerekiyor. Büyük Veriden elde edeceğiniz değerler ile satışlarınız arttırabilir, müşteri bağımlılığını ölçebilir veya yatırımlarınızın risk analizlerini çıkartabilirsiniz. Bu tamamen sizin bakış açınıza kalmış.

10- Büyük Veri Henüz Başlamadı
Büyük Verinin olgunluk döneminde olduğunu düşüneler hata yapıyor. Çünkü daha çok başlardayız ve önümüzde kat edeceğimiz çok yol var. Önümüzdeki on yıl içerisinde çevremizde gördüğümüz tüm elektronik yapılar Büyük veriden beslenecek ve değer yaratmak için birer araç görevi üslenecekler.


CEVAP VER