Cardtek Academy Yeni e-Para Kanunu’nu Masaya Yatırdı


Cardtek Academy, Haziran ayında yürürlüğe giren 6493 sayılı kanun ve ilgili mevzuata dair bilgilendirme toplantısı düzenledi. 6493 sayılı kanunun başta finans ve e-ticaret firmaları olmak üzere, tüm sektörü yakından ilgilendirdiğinin altının çizildiği toplantıda, kanunla yeni oyunculara yer açıldığı, mevcut oyuncular içinse kuralların değiştiği belirtildi.

Cardtek Academy, 2014 yılının üçüncü Q4 toplantısını İTÜ Teknokent’te, ETİCAD, TÜBİSAD, YASAD ve CordisNetwork’ün katkılarıyla düzenledi. Toplantıya, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi, Yeni Medya ve Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş, ETİCAD Yönetim Kurulu Üyesi ve CordisNetwork Genel Müdürü İbrahim Durak ve CordisNetwork Genel Müdür Yardımcısı Hasan Murat Yağcı katıldı.

TÜBİSAD 1.023 Siteyi İnceledi: Toplam E-Ticaret Hacmi 14 Milyar TL

Cardtek Academy Q4 Toplantısı’nda Türkiye’de e-ticaretin pazar hacmiyle ilgili bilgi veren Burak Ertaş, e-ticaret pazarının toplam büyüklüğünün 14 milyar TL olduğunu belirtti. Ertaş, tatil ve seyahat hizmeti sunan online işletmelerin 5,1 milyar TL, sadece online olarak faaliyet gösteren perakende kuruluşlarının 5 milyar TL, hem online hem de fiziki olarak faaliyet gösteren perakende kuruluşlarının ise 2,3 milyar TL büyüklüğü olduğunu ifade etti.

CARDTEKACADEMY

Ertaş, e-ticaretin toplam perakende içindeki payını ise yüzde 1.3 olarak ifade etti. Bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 5.5, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 3.5 olduğunu söyledi.

Burak Ertaş “Toplam perakende harcamalarının içerisinde %1.3 olan e-ticaret payı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında, bu alanda önemli bir büyüme potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. E-ticaret farklı ve zengin çeşitlilikteki ürün ve hizmetlere herkesin eşit şartlarda erişmesini sağlayan önemli bir araç. E-ticarette yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması, ekonomide kayıt dışılığın azalmasına, haksız rekabetin giderilmesine, vergisel anlamda devlet gelirlerinin artmasına önemli katkılar sağlıyor” dedi.

Tüketiciler Güvenlik Nedeniyle Online Alışverişten Ürküyor, 6493 Sayılı Kanun ile Getirilen Düzenlemeler Güvenliği Artırıyor

Tüketicilerin büyük çoğunun kart bilgilerinin çalınması endişesiyle online alışveriş yapmadığını söyleyen ETİCAD Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Durak, 6493 sayılı kanunla güvenlik riskinin en aza indirildiğini söyledi.

Ibrahim_Durak

6493 sayılı kanunun yaşanan dijitalleşme sürecinin getirdiği bir zorunluluk olduğunu söyleyen İbrahim Durak, “Dünyada akıllı telefon kullanıcı adedi 300 milyon civarında. Artık ticaret de mobil olarak yapılıyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde akıllı telefonlarla yapılacak işlem miktarının kartlarla yapılacak işlem miktarına eşit olacağını düşünüyoruz. Bu da sanal ticarette yeni düzenlemeleri zorunlu hale getiriyor” dedi.

Kanun Mevcut E-Ticaret Sitelerinin Yüzde 80’inde Değişikliği Zorunlu Kılıyor

Gerek mevcut, gerekse de yeni kurulacak e-ticaret sitelerinin 6493 sayılı kanunu çok iyi anlamaları gerektiğini söyleyen Durak, “Kanun özetle, sanal POS ve MO-TO işlem yapan tüm kurumların şifre, güvenlik sorusu, sertifika, şifreleme anahtarı, PIN, kart numarası, son kullanma tarihi, CVV2, CVC2 kodu gibi “Hassas Ödeme Verisi” olarak adlandırılan hassas kart bilgilerini tutmasını, işlemesini ve kaydetmesini yasaklıyor. Şu an var olan e-ticaret sitelerinin yüzde 80’i bu bilgileri kendi sistemlerinde işliyorlar. Bir kısmı da tutuyor veya kaydediyor. Dolayısıyla kanun kendilerini direkt olarak ilgilendiriyor çünkü bu siteler artık lisanslı ve sertifikalı bir hizmet sağlayıcıdan hizmet almadan bu ödeme/tahsilat işlemlerini yapamayacaklar, dolayısı ile ticari faaliyetlerine devam edemeyecekler” dedi.

Tüketiciler Online Alışveriş Sitelerine Üye Olurken Verilen İzinlere Dikkat Etmeli

6493 sayılı kanunun getireceği yeni güvenlik kriterleri ile ilgili bilgi veren CordisNetwork Genel Müdür Yardımcısı Hasan Murat Yağcı, tüketicileri online alışveriş sitelerine üye olurken verdikleri yetkilerle ilgili uyararak “Tüketiciler online alışveriş sitelerine üye olurken onaylarına sunulan belgelere dikkat etmeli. Yeni yasa, sanal alışveriş sitelerine tüketicilerden izin almak kaydıyla veri tutma izni veriyor. Bu da güvenlik açıklarına neden olabilir” dedi.

Sompo Japan Sigorta Yedekleme Hızını 4 Kat Artırdı