Çin coronavirus için yakın temas algılama uygulamasını kullanıma sunuyor!

Çin coronavirus için yakın temas algılama uygulamasını kullanıma sunuyor!

PAYLAŞ
coronavirus

Çin coronavirus için yakın temas algılama uygulamasını kullanıma sunacağını açıkladı. Peki, bu uygulama ne işe yarayacak?

Çin hükümeti korona virüsü ile mücadele etmek için ilginç yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan tedavisi olmayan bu virüs salgını için Çin hükümeti bir uygulama geliştirdi.

Coronavirus için uygulama geliştirildi

Close Contact Detector yani yakın temas algılama uygulaması olarak isimlendirilen bu uygulama sayesinde; kullanıcıların Alipay, WeChat veya QQ gibi bir uygulama üzerinden QR kodu oluşturulacak. Bu QR kodda vatandaşların adları, hükümet kimlik numaraları ve diğer bilgileri yer alacak.

Yakın temas halinde birlikte çalışan kişiler bu QR kodları okutarak güvende olmayı başaracak. Eğer bir kişide herhangi bir hastalık varsa ve kayıt altına alınmış ise QR kod sayesinde bu ortaya çıkacak ve bu kişiyle iletişim kurulması yasaklanacak.

Apple Wi-Fi çipi yüzünden tazminat ödeyecek

Aktarılan bilgilere göre uygulamayı geliştirenler; Ulusal Sağlık Komisyonu, Ulaştırma Bakanlığı, Çin Demiryolu ve Çin Sivil Havacılık İdaresi de dahil olmak üzere birçok devlet kurumundan doğru, güvenilir ve yetkili veri sağlamak için destek aldığını bildirdi.

coronavirus

Uygulamanın kimlik numaralarına olan gereksinimi, gizlilik açısından bazı endişeleri beraberinde getiriyor. Çünkü Çin hükümeti, vatandaşları üzerinde baskı kurmakta oldukça nam salmış durumda.

Ancak 1.000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği coronavirus salgınından dolayı bu gizlilik endişelerinin ikinci plana atılacağı söyleniyor.


CEVAP VER