CIO ’lara yaz dönemi için 5 öneri

CIO radore veri merkezi

Tatil döneminde yoğunluğu azalan CIO ’lar hem kendi iş süreçlerine hem de yıl boyunca ilgilenemedikleri konulara eğilme şansı yakalıyor.

Yaz döneminde iş yoğunluğunun nispeten azalması BT departmanlarının işlerini toparlamaları için fırsat yaratıyor. Yıl boyunca tüm sistemi çalışabilir halde tutmak üzere mesai harcayan CIO’lar ve BT uzmanlarının daha verimli bir yıl geçirmek için yaz ayları bitmeden yapması gerekenleri Radore Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol açıklıyor:

CIO ve BT uzmanlarının yaz ayları bitmeden yapması gerekenler:

Donanım ve yazılımda yeni bir sayfa açın

İşletmede verimini yitirmiş donanım ve yazılımların ayıklanması için yaz dönemini değerlendirmek mümkün. Miadı dolmuş ağ anahtarları, güncelliğini yitirmiş güvenlik duvarları, eski bilgisayarlar ve diğer bağlantılı varlıkları elden geçirin. Gerçekçi olup, varlıkları konsolide etme zamanı.

Standartlarınızı gözden geçirin

Kesintisiz hizmet verebilen bir BT departmanı için kablolama altyapısından sanallaştırılmış ortamlarına kadar verilen hizmetin standartlarını belirleyin ve otomasyona doğru adım atın. Yaz döneminde artan zaman, sürekli insan müdahalesi gerektirmeyen sistemlere geçiş için çok iyi bir fırsat.

Sistem yedeklerinizi kontrol edin

Olası bir zor durum karşısında kesintisiz hizmete devam edebilmek için felaket kurtarma planınızı yeniden gözden geçirin. Bununla birlikte düzenli bir yedekleme sistemi için gelenekselden yeni nesil sistemlere geçiş süreçlerinizi planlayın ve uygulayın. Bu dönemde felaket kurtarma stratejileri üzerine testler yapabilirsiniz.

Eğitimler Düzenleyin

Günümüzde yaşanan en büyük sorunlar ve güvenlik açıkları kullanıcı hatalarından kaynaklanıyor. Bunun önüne geçmenin yolu ise güncellenen tehditler karşısında bilinçlendirici eğitimlerden geçiyor. Ayrıca BT ekibinin de kendisini yenilemesi için kendi içinizde ufak seanslar düzenleyebilirsiniz. Bazen dışarıdan gelen bir eğitimci bazense farklı disiplinlerde çalışan BT uzmanları farklı bakış açıları sunabilir.

Trendlerle vizyonunuzu tazeleyin

Birçok işletme yeni nesil trendlere ayak uydurarak yeni nesil iş modellerine adapte olmaya çalışıyor. Bu sayede artan rekabette BT yatırımı ile öne çıkabileceğini öngören şirketlerin en önemli yol göstericileri CIO’lar oluyor. Yaz dönemi ise dijital dönüşüm, büyük veri, bulut bilişim, otomasyon, yapay zekâ gibi önemli trendlere nasıl uyum sağlanacağının değerlendirilmesi ve stratejilerin oluşturulması için fırsat yaratıyor.

AMD, Radeon Pro V340 grafik kartını tanıttı