Dassault Systèmes Üç Boyutlu Deneyimi Binicilik Sporuna Taşıdı

Dassault Systèmes, 3D teknolojisini TV izleyicilerine engelli at yarışı ve kurallarına ilişkin dikkate değer yeni bilgiler sağlamak üzere kullanıyor. Dassault Systèmes, bunun için Eurosport ve Hermès ile işbirliğine gitti.  

14-16 Mart tarihleri arasında Paris Grand Palais‘te düzenlenen ve Eurosport‘ta canlı olarak yayınlanan Saut Hermès etkinliği için Dassault Systèmes mühendisleri ve uluslararası birçok başarıya sahip engelli at binicisi Michel Robert, televizyonda 3 boyutlu yeni bir deneyim elde etmek üzere bir ekip oluşturdu.

Bu uygulama, izleyicilere bu sıkı disiplinin birçok inceliğini göstermek adına gerçek zamanlı etkileşimli teknoloji ile 3 boyutlu görselleştirmenin gücünü kullanıyor. Bu deneyim, binicilik sporu dünyasındaki uzmanlara yeni bilgiler sağlamanın yanı sıra uygulama ile daha önce çalışan Michel Robert‘in canlı uzman yorumu ile anlaşılmasını kolaylaştırarak seyircilerin bu spora olan ilgisini artırma düşüncesi de göz önünde bulundurularak tasarlandı.

DS_HorseRiding_3DExperience_screenshots_Copyright Dassault Systèmes5

Sanal bir binici ile ata rehberlik

Grand Palais ve yarışmanın başlıca iki parkuru olan Saut Hermès ve Grand Prix Hermès parkurları 3 boyutlu olarak modellendi. Farklı kamera açıları ile etkileşim içinde dokunmatik olmayan bir cihaz kullanan Michel Robert, her parkurun güzergahını göstermek için 3 boyutlu ortam aracılığıyla sanal bir binici ile ata rehberlik yaptı. Zoom, döndürme ve pist boyunca serbest hareket gibi bazı özellikler, zaman kazanılması adına atın sıçramaları arasında atması gereken adımlar ile binicinin geçmek zorunda olduğu çizgiler dahil olmak üzere koşunun en iyi şekilde tamamlanması için her bir engelin ve stratejik seçeneklerin başlıca zorluklarını açıklamak için kullanıldı.

DS_HorseRiding_3DExperience_screenshots_Copyright Dassault Systèmes1

Dassault Systèmes çözümleri; spor endüstrisinde yer alan Adidas, Mammut, Under Armour, Haglofs, Athleta (Gap), Quiksilver, Trek Bikes, Burton Snowboards, Mountain Cycle gibi oyuncuların ve hatta 2014 Sochi Olimpiyatları’nda bobsled bronz madalya sahibinin yanı sıra havacılık ve otomotiv şirketleri, tüketici ürünleri ve yaşam bilimleri dahil olmak üzere dünya çapındaki tasarım ve üretim endüstrisinde geniş çaplı olarak kullanılıyor.

Dassault Systèmes ve Michel Robert arasındaki bu benzersiz işbirliği, koşu ve golf gibi diğer spor dallarında çoktan görüldüğü üzere (bağlı hedefler, sanal antrenörlük, gerçek zamanlı izleme, gidiş yolu hesaplama gibi) at biniciliğine yönelik eğitim ve öğretim uygulamalarının tasarımda da başlatılmasının yanı sıra 3 boyutlu deneyim alanındaki yeni araştırmalara zemin hazırlıyor.

Proje bu nedenle Dassault Systèmes‘in spor endüstrisinde daha kapsamlı bir şekilde yer alması için bir ilk adım niteliğinde. Şirlket, sanal 3D ve sporun üstünlüğünü desteklemek adına tamamen yeni bir anlayış geliştirmemizi sağlayan yöntemi ile geleceğin olanaklar dünyasının kapıları açılacağını düşünüyor.