Dünyada Giderek Artan CDO (Chief Digital Officer) Atamaları Türkiye’ye de Sıçradı

Dünyada Giderek Artan CDO (Chief Digital Officer) Atamaları Türkiye’ye de Sıçradı


Şirketlerin sürdürülebilir ve doğru dijital stratejilerine destek olan, Türkiye’nin en önemli dijitalleşme platformlarından CDO Turkey (Chief Digital Officer), Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde “Bugünün CDO’ları Geleceğin CDO’larıyla Buluşuyor” başlıklı bir seminer düzenlendi.

7 Mart Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsünde gerçekleşen seminerde konuşmacılar, yayın hayatına yeni başlayan CDO World dergisi, medya ve ajans gözüyle dijital dönüşümün önemi ve faydaları üzerine görüşlerini paylaştılar.

Dijitalleşme yolunda kurumsal şirket yönetimlerinin CDO (Chief Digital Officer) pozisyonu konusunda farkındalığını arttıran, şirketlerin sürdürülebilir ve doğru dijital stratejilerine destek olan CDO (Chief Digital Officer) Turkey, Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde Türkiye’nin önemli CDO’larının, Bahçeşehir Üniversitesi yöneticilerinin ve öğrencilerinin ilgi gösterdiği “Bugünün CDO’ları Geleceğin CDO’larıyla Buluşuyor” başlıklı bir seminer düzenledi.

7 Mart Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsünde gerçekleşen seminerde şirketlerde CDO konumlandırılması ve dijital endüstri konularında en güncel bilgiler paylaşıldı ve yayın hayatına başlayan CDO World dergisi ile ilgili bilgiler verildi. CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı Bülent Kutlu, Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güngör, Valuta Capital Başkanı Umur Özal ve Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin konuşmacı olduğu seminerde, Anadolu Ajansı Direktörü Nedim Kaya moderatörlüğünde, Zafer Özçelik (Dentsu Aegis) , Eda Önsel (MEC Global) , Sevilay Kop (Digital Panorama) , Begüm Eser (Madebycat) ve Altan Bulur’un (Ketchup Loyalty) yer aldığı “Medya ve Ajans Gözüyle Dijital Dönüşüm” başlıklı bir panel düzenlendi.CDO Turkey

Şirketlerimizi, dijital değişimin doğal lideri olan CDO atamalarını yapmaya davet ediyoruz.

Dijital değişimin tüm şirketler için artık kaçınılmaz bir noktada olduğunu belirten CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı Bülent Kutlu, seminerde yaptığı konuşmada şunların altını çizdi: “Dijital değişimin liderleri CDO’lardır. 2015 senesi sonunda tüm dünyadaki CDO sayısı bir önceki yıla göre neredeyse %100 artış gösterdi ve 2000’li sayılara ulaştı. Ülkemizde 2014 yılında sadece birkaç tane olan CDO sayısı şu anda 60’lı sayılara ulaştı.

Bu yıl sonunda bu rakamın 100’ü geçeceğini öngörüyoruz. Şirketlerimizi, dijital değişimin doğal lideri olan CDO atamalarını yapmaya davet ediyoruz ”

Değişim yapılmalı.

Dijital değişimin şirketler için olduğu kadar üniversiteler için de bir gereklilik olduğuna işaret eden Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güngörseminerde yaptığı konuşmada şunları belirtti: “CDO’lar bir firmanın, kamu kuruluşunun eski yönetimsel işlerini dijital işlere çevirmekle görevlidir. Değişimin çok hızlı yapılması gerektiğini, bunu göremeyenlerin ise diğer rekabetçi firmaların gerisine düşerek ticari ortamdan silineceklerdir.”

Para bolluğu kısa vadede değişecek.

Valuta Capital Başkanı Umur Özal seminerde yaptığı konuşmada yurt dışında paranın bol olduğu algısının bulunduğunu, kısa vadede ise bu algının değişeceğini ifade ederek şunları belirtti. ”Türkiye’de şirketlerin kendi kendilerine yetmelerinin 4-4,5 yıl, İngiltere‘de 3 yıl, Amerika‘da ise 18 ay sürdüğünü vurgulayan Özal, “Şirketlerin ölçekli haline gelmesiTürkiye‘de 6-7 sene, İngiltere‘de 4-4,5 yıl, Amerika‘da ise 3-4 sene sürecinde. Bir melek yatırımcı iseniz ‘ben paramı 2 sene sonra bilmem ne katı ile alacağım’ düşüncesi çok yanlış, böyle bir dünyada yaşamıyoruz. Yatırım yapın ama akıllı yatırım yapın. Elimizdeki kaynakları iyi kullanmalıyız. Kaynaklarımızı optimize etmemiz gerekiyor. Dijital bir pazarlama fikriniz varsa sosyal medyada harcadığınız paraya daha da dikkat etmeniz gerekecek. Şirketlerde CDO’ların olması akıllı yatırım için çok önemlidir.”

MEDYA ve AJANS GÖZÜYLE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

CDO Turkey İcra Kurulu Üyesi ve Anadolu Ajansı Direktörü Nedim Kaya moderatörlüğünde, Zafer Özçelik (Dentsu Aegis) , Eda Önsel (MEC Global) , Sevilay Kop (Digital Panorama) , Begüm Eser (Madebycat) ve Altan Bulur’un (Ketchup Loyalty) yer aldığı “Medya ve Ajans Gözüyle Dijital Dönüşüm” başlıklı bir panel düzenlendi.

Anadolu Ajansı Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Nedim Kaya’nın panelde yaptığı konuşmada: “Basılı gazete okuma oranı azaldı, ancak gazetelerin dijital takipçileri arttı. 90 yıl boyunca kendimizi Türkiye‘ye anlatmışız ama son zamanlarda AA Türkiye’yi dünyaya anlatma amacını yerine getirmek için 10 dilde üretim yapıyor” dedi.


CEVAP VER