eBay GittiGidiyor ‘u Neden Kapatıyor? İşte ETicaret Platformu Hakkındaki Detaylar

Ebay GittiGidiyor Amazon

2011 yılında Gittigidiyor ‘un yüzde 93’ünü alarak Türkiye’ye gelen eBay ardından 2016 yılında da hisselerin tamamını almıştı. Aradan geçen 6 yılda reklam kampanyaları ile eticaret sektöründe adını daha da fazla duyuran platformun yeni kararı pek de anlaşılır bir şey değil.

Fakat hali hazırda Gittigidiyor platformu üzerindeki satıcılar yeni ürün eklmesi yapamıyorlar ve satıcılara verilen bilgiye göre Gittigidiyor 18 Temmuz tarihi itibariyle kapatılacak.

eBay’in bu kararının piyasadaki rekabetçi dinamikler sebebiyle aldığı düşünülüyor. Bilindiği gibi son birkaç yılda pandeminin de etkisi ile eticaret sektöründeki büyü çok hızlı gerçekleşti ve bazı eticaret firmaları büyüme sürecinden olumsuz etkilendi. Gitti Gidiyor ‘un bu olumsuz durumdan ne kadar etkilendiği ise bilinmiyor.

eBay tarafından yapılan açıklamada: eBay’in 2011 yılında GittiGidiyor’un çoğunluk hissesini satın aldığı ve şirketi bağımsız bir platform olarak işlettiği hatırlatılıyor.

REKABET BAZI FİRMALARI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİYOR

eBay’in açıklamasında şunlara da dikkat çekiliyor. eBay ticari operasyonlarını küresel ölçekte dönemsel olarak gözden geçiriliyor.

“eBay, bu zor fakat stratejik kararı pazardaki rekabet dinamiklerine dayanarak almıştır.”

eBay, platformun taşınmasına yardımcı olmak için Gitti Gidiyor alıcıları ve satıcıları ile yakın iş birliği içinde çalışacak ve günün ilerleyen saatlerinde onlarla daha ayrıntılı bilgi paylaşacak” ifadelerine yer verilmiş durumda.

GİTTİGİDİYOR HESAPLARINA 5 EYLÜL’E KADAR ERİŞİM YAPILABİLECEK. ARDINDAN PLATFORM TAM ANLAMIYLA KAPTILACAK

Bugünden itibaren satıcıların yeni ürün listeleyemeyeceği belirtilen açıklamada, şunlarda yer alıyor.

“18 Temmuz’dan itibaren Gitti Gidiyor platformununu kullanan alıcılar yeni satın alımlar yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar Gitti Gidiyor’daki ‘Hesabım’ sayfalarına 5 Eylül 2022’ye kadar erişim sağlayabilecek. GittiGidiyor’un kapatılmasının eBay’in 2. çeyrek veya tüm yıla ait sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor.

Referans olarak, Gitti Gidiyor, eBay’in 2022 yılının ilk çeyreği sonundaki konsolide aktif alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon aktif alıcı ile katkıda bulunmuştur.”

Geçtiğimiz günlerde Twitter kullanıcısı @chrisfralic aşağıdaki paylaşımda bulunmuştu.

“23 yıl sonra eBay aynı 25 milyar dolarlık piyasa değerine sahipken, Amazon’un 22 milyar dolarlık piyasa değeri neredeyse 50 kat artmış durumda.”

Ebay GittiGidiyor Amazonİlgili Haberler

>> Aliexpress, Ebay Ve Amazon ‘dan Alışveriş Yapınca Gümrük Vergisi Var Mı?