Elektrik Zammı Geldi: Rakamlar Fena!

Elektrik Zammı Geldi: Rakamlar Fena!

elektrik faturalarında değişiklik
Google News Abone Ol

Türkiye’de faaliyet gösteren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu elektrik zammı için toplandı. Yapılan toplantıda, elektrik fiyatları ile alakalı önemli kararlar alındı. Hadi gelin bu zam miktarına ve diğer detaylara birlikte göz atalım.

Bildiğiniz üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yılda tam 4 kez elektrik fiyatlarını belirlemek için biraraya geliyor. Yine yapılan benzer bir toplantıda ise önemli kararlar alındı. Elektriğin kilowatt/saati konutlarda 71,02 kuruştan 75,1 kuruşa kadar yükseldi. Çeşitli işyerlerinde de durum aynı diyebiliriz. Ticarethanelerde 94,44 kuruştan 99,87 kuruş seviyelerine kadar yükselen elektrik, 2020 yılının son 3 ayında geçerli oalcak.

Elektrik zammı ile birlikte TRT payı da arttı

Birden bire ortaya çıkan elektrik fiyatlarındaki artış elbette sebepsiz değil. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması, bazı ek giderlere sahip olduğu için elektrik fiyatlarında artış ortaya çıktı. Bunun en önemli nedeni ise hiç şüphesiz dolar kurundaki artış. Türkiye, enerji konusunda dış etkenlere çok fazla açık olmasından dolayı sürekli fiyat artışı yaşanabiliyor. Dolar ve diğer döviz kurları bu konuda başı çekiyor.

elektrik zammı

Enerji giderleri, hem ülkenin hem de vatandaşların en büyük giderleri içerisinde yer alıyor. Bu nedenle alınan kararlar bir hayli büyük öneme sahip. Elektrik zammı gibi hassas bir konu ise, muhtemelen uzun bir süre daha gündemdeki yerini koruyacak. Kullanıcıların bu yeni zam ile alakalı merak ettiği bir diğer konu, ne kadar süreyle geçerli olacağıydı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 3 ay için geçerli olacak.

Elektrikten alınan %2’lik TRT payı, yine zam gelen bir diğer ayrıntı olarak ortaya çıktı. TRT payı konutlarda 0,72 kuruştan 0,78 kuruş seviyelerine kadar yükseldi ve bu ne yazık ki faturaların biraz daha kabarmasına neden oldu. İşyerlerinde ise Elektrik zammı ile birlikte; 1,08 kuruştan 1,16 kuruş dolaylarına kadar yükselen TRT payı, giderlerin büyümesine az da olsa neden oldu. Bu fiyatlandırmalar şimdiki fatura döneminden itibaren başlayıp 3 ay devam edecek. Sizce elektrik fiyatlarıyla alakalı neler yapılabilir? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Epson EcoTank L14150 enerji tasarrufunda çığır açıyor!

>> VMware Her Şeyi Uzaktan Yürüten Dijital Çalışma Alanı Çözümleri ile öne çıkıyor!


CEVAP VER