Elon Musk’ın 100 Bin Çip Yatırımı: Yapay Zeka Dünyasında Büyük Hamle

Elon Musk’ın 100 bin çip yatırımı

Elon Musk’ın 100 bin çip yatırımı gündeme bomba gibi düştü. Bu kez, yeni yapay zeka girişimi xAI için tam 100 bin adet çip alıyor. Geçtiğimiz yaz kurduğu xAI için 6 milyar dolarlık fon topladığını duyuran Musk, bu devasa bütçeyle ne yapmayı planlıyor? İşte bu heyecan verici gelişmenin detayları…

Elon Musk, yeni yapay zeka girişimi xAI’nin gelişimi için Nvidia markalı 100 bin çip satın alıyor. Bu çipler, xAI’nin ilk ürünlerini pazara sunmak, güçlü bir altyapı kurmak ve gelecekteki teknolojilerin araştırma ve geliştirme süreçlerini hızlandırmak için kullanılacak. Şirket, şimdiden OpenAI’nin ChatGPT’sine rakip olarak geliştirdiği Grok adını verdiği sohbet botunu tanıttı. Grok, şu an yalnızca X Premium abonelerine sunuluyor.

Elon Musk’ın 100 Bin Çip Yatırımı: 6 Milyar Dolarlık Fon Toplandı

xAI’nin bu büyük yatırım için topladığı 6 milyar dolar, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital ve Suudi Arabistan Prensi Al Waleed bin Talal gibi dev yatırımcılardan geldi. Geçtiğimiz yıl xAI, 1 milyar dolara kadar öz sermaye yatırımı aradığını açıklamıştı. Ancak, birkaç ay önce The Financial Times, xAI’nin 6 milyar dolar aradığını bildirmiş ve Musk bu raporu yalanlamıştı. Şimdi ise bu fonun gerçekten toplandığı doğrulandı.

Elon Musk’ın 100 bin çip yatırımı

Yapay zeka geliştirmek ucuz bir iş değil. Nvidia’nın yeni çıkacak Blackwell B200 AI grafik kartlarının her biri 30 bin ila 40 bin dolar arasında değişiyor. Geçen hafta bir rapora göre, xAI, Grok AI chatbot’unun yükseltilmiş versiyonunu desteklemek için Nvidia’nın mevcut H100 çiplerinden 100 bin adet gerekecek. Musk, yatırımcılara yeni veri merkezini 2025 sonbaharında başlatmayı planladıklarını söyledi.

Elon Musk’ın 100 Bin Çip Yatırımı: Yapay Zeka Alanında Dev Rekabet

AI çipleri, yetenek ve teknoloji yarışı daha önce bu kadar çekişmeli olmamıştı. Google, Apple, Amazon, Microsoft ve Meta gibi büyük teknoloji devleri, yapay zeka projelerine milyarlarca dolar harcıyor. Microsoft, OpenAI ile milyarlarca dolarlık bir ortaklık kurdu.

OpenAI CEO’su Sam Altman, küresel çip endüstrisini yenilemek için trilyonlarca dolar arayışında. Musk ise, OpenAI’yi insanlığa fayda sağlama misyonundan saptığını iddia ederek şirketi dava ediyor.

İlgili Haberler:

>> En Çok Kullanılan Yapay Zeka Saldırılarına Karşı Korunma Yöntemleri