EMC, Nesine.com’un Sistem Erişebilirliğini %100’e Taşıdı!

EMC, Nesine.com’un Sistem Erişebilirliğini %100’e Taşıdı!

PAYLAŞ

Nesine.com, EMC’nin sunduğu çözümler ile veri altyapısını tekil depolama bağımlılığından kurtararak kesintisiz çalışma hedefine Viva BT ile sorunsuzca ulaştı.

Nesine.com, 2006 yılından bu yana Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın yasal elektronik bayisi olarak hizmet veriyor. Aylık ortalama 12 milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret edilen, 300 milyonu aşan kupon sayısı ile bu alandaki lider firmalardan bir tanesi.

2 milyonu aşkın üyesine online iddaa, spor toto oyunu oynatma, oyunlarına dair, detaylı istatistik servisleri ve fonksiyonları ile milli piyango satışı hizmetleri sunan Nesine.com Türkiye’nin en büyük gerçek iddaa kupon paylaşım platformu KUPONDAŞ’ı yayınlayarak da bir ilke daha imza attı.

Kesintisiz Hizmet

Nesine.com’un hedefi üyelerine kesintisiz hizmet verebilmek. Bu bağlamda Bilgi Sistemleri departmanı büyüyen iş ihtiyaçlarıyla birlikte Nesine.com sistemlerine sürekli geliştirme ve iyileştirme çalışmaları yapıyor. 7/24 çalışan sistemlerin en kritik bileşenlerden bir tanesi de veri depolama cihazları. Bu cihazlarda olabilecek  donanımsal veya yazılımsal problemler ile yapılacak bakım çalışmaları sırasında doğacak kesintiler üyelere sunulan hizmet katmanında sorunlara yol açabiliyor. Bununla birlikte sürekli büyüyen bir yapıda artan veri depolama ihtiyaçları da depolama sistemlerinin esnek, genişletilebilir bir yapıda olması ihtiyacını doğuruyor. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda çözüm arayışına başlayan Nesine.com’un BT Direktörü Koray Kabadayı öncelikli hedeflerinin veri altyapılarını tekil depolama bağımlılığından kurtarmak olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Uygulayacağımız çözüm sistemimize ekstra performans yükü getirmemeli ve yeni bir bağımlılık yaratmamak adına herhangi bir anda sistemimizden tamamen ayrılabilmeliydi. Temeldeki hedefimiz aktif – aktif çalışabilen bir veri merkezi kurmak ve buna bağlı olarak da kesintisiz servis verebilmekti.

nesine.com koray kabadayıKoray Kabadayı – Nesine.com BT Direktörü
“Sistem kesintisi durumunda yaşayacağımız kayıplar düşünüldüğünde yaptığımız yatırımın karşılığını ilk günden aldığımızı düşünüyorum.”

 En Uygun Çözüm

Depolama sistemlerimizi sanallaştırmak ve kesintisiz çalışan bir veri merkezi kurmak amacıyla yola çıktığımız bu projede sanallaştırma katmanı olarak alacağımız sistem ve depolama yedekliliğini sağlayabilmek için yedek depolama cihazı birincil ihtiyaçlarımızdandı. Bununla birlikte sunucu altyapımızda da iyileştirmeye giderek altyapımızı güçlendirmeyi planlamıştık. Projenin en önemli aşaması tüm ihtiyaçlarımızı eksiksiz olarak karşılayacak, maliyet açısından en uygun çözümü belirlemekti. Bunun için yaklaşık 2 aylık bir zaman zarfında firmalardan çözüm önerileri topladık ve değerlendirmeye tabi tuttuk.

Viva BT tarafından EMC VPLEX ve VCE VBLOCK bileşenleri kullanılarak üretilen çözüm ihtiyaçlarımızı yüzde yüz karşılayan tek çözümdü. Çözümlerin analizi vaktimizi alırken, karar verme aşamasında ise zorlanmadık. Entegrasyon ve standardizasyonun Vblock üzerinde doğrudan sağlanıyor olması projenin hazırlık aşamasında bizim için önemli bir efor kaybını engelledi. Bileşenlerin sistem mühendislerimiz tarafından uygunluğu değerlendirilen mimarı tasarım ve konfigürasyonu VCE ve Viva BT mühendisleri tarafından hazırlandı. Sistemin veri merkezimize kurulum işlemleri 50 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı.

EMC VPLEX’in sistemimize entegre edilmesiyle veri katmanımızda kesintisiz çalışma hedefimize ulaşmış, Vblock sistemi ile tüm sanallaştırma ortamımızın hemen hemen tüm katmanlarında standardizasyonu sağlamış olduk. Aynı zamanda tüm bileşenlerle ilgili güncelleme ve yamaların VCE tarafından bizim takibimize gerek kalmadan bildiriliyor olması da önemli bir katkı sağladı.Bir karşılaştırma yapacak olursak, entegrasyon öncesinde veri katmanında yapılacak tüm çalışmalar hizmetlerimizde kesinti yaratmamızı gerektirirken, entegrasyon sonrasında kesintisiz olarak bu çalışmaları da yapabilir hale geldik. Proje sonrası olası donanımsal arızalar sebebiyle oluşabilecek hizmet kesintilerini minimuma indirmiş ve dolayısıyla müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemi destekleyen bir yatırım yapmış olduk.”avnet-nesine

Semiha Gök / EMC Kurumsal Satış Yöneticisi

EMC olarak veri depolama çözümlerinin yanı sıra farklı iş alanlarında da çözüm önerileri sunuyoruz. Müşterilerimiz için sadece ürün pozisyonlamak yerine ihtiyaca yönelik çözümler sunmayı amaçlıyoruz. Keza Viva Bilgi Teknolojileri ile Nesine.com’da tamamladığımız iş sürekliliği projemiz de bunlardan bir tanesi. Nesine.com, Vblock 240 yapısına geçmeden önce değişik veri depolama ve sunucu teknolojilerine yatırım yapmıştı. V240’a geçerken iki hedefi vardı: Veri tabanı operasyonlarında öngörülebilir performansa ulaşmak ve sistem erişebilirliğini %100’e taşımak.

EMC olarak laboratuvarlarımızda yük testleri yaptık ve bu sayede Nesine.com’a istediği performansı ihtiyaçlarına uygun çözümümüz ile garanti ettik.

VCE’nin tüm ürünleri yedekli bir şekilde çalışıyor, tek ekrandan yönetebiliyor ve tek elden desteği veriliyor. Tüm tasarım, üretim ve destek süreçleri VMware, Cisco ve EMC’nin standartlarına uyuyor. Nesine.com için bu yedekli yapının üzerine ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek veri depolama sanallaştırma teknolojisi VPLEX’i de ekledik. Bu sayede tüm katmanlarda iş sürekliliğini sağlayıp, Nesine.com’a 7/24 kesintisiz erişim imkanı sunduk.

Tüm bu projenin kurulum sürecini VCE ekibimiz ve yetkin iş ortağımız Viva BT’nin katkılarıyla 50 gün gibi kısa bir surede tamamladık.


CEVAP VER