Enerji sektörü için siber fırtına uyarısı

Enerji sektörü için siber fırtına uyarısı

PAYLAŞ

Enerji sektörü yöneticileri, siber saldırıların sektörleri üzerinde etkisinin artmasından endişe duyuyor.

Marsh tarafından Dubai’de açıklanan “Marsh-Microsoft Global Siber Risk Algılama Anketi” sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 76’sı siber saldırıların iş durmasına yol açmasından korkuyor.

Teknolojinin ve dijitalleşmenin gelişimi ile birlikte en büyük tehlikelerden biri haline gelen siber saldırı, enerji sektörünün en büyük risklerinden biri olmaya doğru gidiyor. Öyle ki enerji yöneticileri, siber saldırıların kendi faaliyetleri üzerindeki etkilerinden giderek daha çok kaygı duymaya başladı. Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh’ın, “Enerji Endüstrisi Dinamikleri Yaklaşan Bir Siber Fırtına Yaratabilir mi” isimli raporu, Dubai’de Marsh tarafından düzenlenen Enerji Endüstrisi Konferansı’nda açıklandı.

Marsh-Microsoft Global Siber Risk Algılama Anketi’nden elde edilen bulgulara dayanılarak hazırlanan raporda, enerji yöneticileri açısından en kaygı verici siber kayıp senaryoları, sektörün siber korunmasızlıklara ilişkin anlayışı ve endüstri kuruluşlarının bu riskleri gelecekte nasıl yönetmeyi planladığı gibi konular ele alındı. Rapora göre siber saldırı, enerji sektörünün en büyük risklerinden biri olmaya doğru gidiyor. Marsh’ın yaptığı ankete katılanların yüzde 76’sı siber saldırıların sektörde iş durmasına yol açmasından korkuyor. Enerji yöneticilerinin yarısından fazlasının siberi ilk beş risk arasında göstermesine rağmen, yüzde 54’ü ise tüm bunlara rağmen kendi olası en zayıf yönlerinin farkında bile değiller.

Sibere yatırım artıyor!

Yine ankete katılan enerji yöneticilerinin yüzde 26’sı, şirketlerinin son 12 ay içinde başarılı bir siber saldırı kurbanı olduğunu, bu nedenle bundan sonraki dönemde siber risk yönetimine daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını dile getirdiler. Ankete katılan enerji yöneticilerinin yüzde 77’si, kendi kuruluşlarının siber risk yönetimine yaptıkları yatırımları artıracaklarını belirtirken, yüzde 26’sı ise kendi siber sigortalarını satın almayı veya artırmayı planladıklarını söyledi.

Fibabanka’dan yatırım ve finansal teknoloji girişimi: Finberg


CEVAP VER