Facebook, Instagram ve WhatsApp Neden Çöktü? İşte Cevabı

WhatsApp Toplulukları

Dün öğleden sonra sosyal medyada milyonlarca kullanıcının haykırışları görüldü. Çünkü Meta çatısı altında yer alan Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü, bu sebeple saatlerce erişim sağlanamadı. Bunun sonucunda da hem özel yaşantıda hem de iş hayatında zorluklar yaşayan kullanıcıların olduğu bildiriliyor. Neyse ki sorunlar büyük ölçüde düzeltilmiş durumda.

Facebook kullanıyor musunuz? Platformun milyarlarca kullanıcısı olsa da eskisi kadar popüler olmadığını söylemek mümkün. Instagram, özellikle gençlerin ve alışveriş tutkunlarının takip ettiği bir platform. WhatsApp ise, 7’den 77’ye hemen herkesin telefon ve PC’sinde olan bir iletişim aracı adeta. Geçtiğimiz gün yaşanan bir sorun, bu markalara birkaç saat boyunca giriş yapılamamasına yol açtı. Bazı kullanıcılar platformlara giriş yapabilseler bile ne paylaşımları görebildiklerinden ne de yeni paylaşım yapabildiklerinden bahsediyor. Örneğin Instagram’da, özellikle reels tarafının saatlerce çalışmadığını dile getiren binlerce kullanıcı var.

Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü, çünkü bulut API’sine giden yolda bir sorun vardı ve bu sorun çözüldü. Servisler büyük ölçüde normale döndü.

Meta’dan yapılan açıklamada, bulut API’sinin düzgün çalışmasını engelleyen bir sorunla karşılaşıldığı ve yapılan güncelleme sonucunda mevcut hizmetlerin büyük ölçüde tekrar kullanılabildiği bildirildi. Yetkililer, muhtemelen kısa süre sonra yeni bir güncelleme daha yayınlayarak tüm dünyada sorunsuz hizmet sunumuna devam etme hedefinde.

Facebook, Instagram ve WhatsApp Neden Çöktü? İşte Cevabı
Downdetector, arızalanan servislerle ilgili bildirimlerin yapıldığı bir platform. İnsanlar bu siteye giderek sorun yaşadığı servis ve sorunla ilgili bilgileri paylaşarak diğer kullanıcıları da bilgilendirmeyi amaçlıyor. Görselden de görebileceğiniz üzere, on binlerce şikayet neticesinde ilk sırada Instagram’ı görüyoruz. Bu tabii geçtiğimiz güne ait bir görsel.

Facebook, Instagram ve Threads’de, yapay zekâ kullanılan içerikler anlaşılabilecek

Meta, yapay zekâ kullanılarak oluşturulan içeriklerin kolaylıkla fark edilebilir olması için yeni adımlar atıyor. Şirket, ilk etapta Facebook, Instagram ve Threads’te paylaşılan yapay zekâ destekli fotoğrafları otomatik olarak etiketleyecek ve her birine “Imagined with AI” ibaresini yerleştirecek. Bu sayede “doğru bilgi” paylaşımının önemine dikkat çekiliyor. Zira yapay zekâ kullanılarak insanları kandırmaya yönelik, hatta toplumsal karmaşalara yol açabilecek hamleler de yapılabilir.

İlgili Haberler:

>> Eski Oyunlar mı, Yeni Oyunlar mı? Hangilerine Vakit Ayırıyoruz?