Facebook, Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağı bir dizi yatırım girişimini duyurdu

Facebook, Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağı bir dizi yatırım girişimini duyurdu

PAYLAŞ
Facebook, Türkiye ekonomisi, yatırım girişimi

Facebook “Sınırları Aşan Türkiye” projesini ve Deloitte Türkiye tarafından hazırlanan ekonomik ve sosyal etki raporunun sonuçlarını duyurdu. Şirket ayrıca, Türkiye’deki işletmeleri, platformu yurtdışındaki müşterilere ulaşmak için en iyi şekilde nasıl kullanabilecekleri konusunda eğitmek adına gün içinde bir dizi eğitim düzenledi.

Deloitte raporu, Türkiye’deki işletmelerin şirketin platformları (Facebook, Instagram, Facebook Messenger ve WhatsApp) aracılığıyla Türkiye ekonomisine 15,3 milyar Türk lirası değerinde katma değer* oluşturduğunu ve bu katkıları sonucunda ülkede 209 bin istihdam sağlandığını ortaya koyuyor. Facebook ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat işbirliğiyle bir girişimcilik merkezi oluşturarak Türkiye’deki yatırımlarını genişletmeyi de planlıyor.

Facebook : Türkiye ekonomisine daha çok yatırımda bulunmaya hazırız

Face book Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, projeyle ilgili şöyle konuştu: “Dünyanın dört bir yanında, küçük ve orta büyüklükte işletmeler ekonomik ve sosyal büyümenin en önemli etkeni konumunda. Hayatlarımıza önemli etkileri olan bu işletmeler sundukları hizmetler ve ürünlerle bizi bir araya getiriyor.

Türkiye’deki insanların yüzde 80’i, uygulama üzerinden ülkedeki en az bir işletmeyle bağlantı kuruyor. 1,7 milyon’dan fazla küçük ve orta ölçekli işletmenin Facebook’ta bir işletme sayfası var, bu da Türkiye’deki KOBİ sayısının %55’ine tekabül ediyor. Bu sayılar bize gösteriyor ki Facebook uygulama ve hizmetleri ailesi ülkemizdeki KOBİ’lerin en büyük destekçilerinden. Şirket, Türkiye’deki işletmeleri dünyanın dört bir yanından 2,3 milyar; Türkiye’den ise 44 milyon insanla bir araya getirme potansiyeline sahip bir platform.

KOBİ’ler için düzenlenen bir dizi eğitimle devam eden etkinlikte, projenin diğer aşamaları da paylaşıldı. Buna göre, işletmeleri ve KOBİ’leri uygulama ailesini kullanarak büyümeleri ve sınırları aşmaları için desteklemek adına bir farkındalık kampanyası başlatılacak.

Ayrıca, Türkiye’deki yatırımını genişletmek adına TOBB ve Habitat işbirliğinde bir girişimcilik merkezi oluşturmayı da planladığını duyurdu.

Önümüzdeki dönemde, ayrıca işletmeler için eğitici içerikler, blueprint eğitim programları, yetenek ve mentorluk fırsatları geliştirerek Türkiye’deki dijital ve ekonomik ekosistem üzerindeki etkisini artıracak.

“Sınırları Aşan Türkiye” projesinin ilk ayağı olan ve Deloitte’in hazırladığı ekonomik ve sosyal etki raporunun önemli sonuçları şöyle:

Ekonomik Etki:

-Türkiye’de 1,7 milyon KOBİ’nin –yani ülkedeki toplam KOBİ sayısının %55’inin– Facebook’ta bir işletme sayfası var.
-Sosyal medya kullanan işletmelerin %93’ü; Facebook uygulama ailesinin işletmelerini büyütmelerine yardımcı olduğunu, %87’si ise bu platformlar sayesinde satışlarını artırdığını dile getiriyor.
-Türkiye’deki işletmelerin uygulama üzerinden yarattığı katma değer toplamda 15,3 milyar TL oldu.
-Türkiye’de işletmelerin platformları aracılığıyla oluşturduğu katkı sonucu 209 bin istihdam sağlandı. Sosyal medya kullanan işletmelerin %91’i platformlarına katıldıktan sonra yaşadıkları talep artışıyla birlikte; daha fazla sayıda çalışanı işe alabildiklerini söylüyor.
-Facebook’ta dünyanın dört bir yanından 135 milyondan fazla insan Türkiye’deki işletmelerle bağlantı kuruyor.
-İşletmelerin %89’u Facebook uygulama ve ürünleri ailesinin başka şehirlere ya da ülkelere satış yapmalarına yardımcı olduğunu dile getiriyor.

Sosyal Etki:

-İnsanların %78’i ilgili gruplara üye oldu. %65’i grupların Türkiye’nin başka yerlerinde yaşayan diğer insanlarla bağlantı kurmalarında önemli bir rol oynadığına inanıyor.
-Türkiye’deki kullanıcıların %32’si bir sosyal sorumluluk projesine katıldığını; %11’i ise Face book platformlarında bir içerik gördükten hemen sonra bağış yaptığını söylüyor.

Yeni yıl bütçeleri yapay zeka üzerinden kurgulanıyor


CEVAP VER