Frankfurt’ta saniyede 9 Terabit üzerinde veri akışı gerçekleşti

data

DE-CIX yeni bir dünya rekoruna imza attı! Frankfurt’ta saniyede 9 Terabit üzerinde veri akışı gerçekleşti.

DE-CIX, Frankfurt’ta yeni bir dünya rekoruna imza attı. Saniyede 9.1 Terabit veri akışı ile yeni bir rekor daha kayıtlara geçti. Daha önce herhangi bir Internet Değişim Noktası’nda bu boyutta bir veri akışı olmadı. Sadece 2019 yılının Aralık ayında DE-CIX Frankfurt’ta saniyede 8 Terabit rekoruna ulaşılmıştı. Şimdi sadece birkaç ayda aynı noktada veri akışı yüzde 12 oranında artarak yepyeni bir rekor daha kırıldı. DE-CIX Frankfurt böylece, dünya genelinde en yüksek veri akışına sahip Internet Değişim Noktası olarak tarihe geçti. 

Genel olarak Internet Değişim Noktalarında veri trafiği dalgalı şekilde hareket eder ve internet kullanımının günlük ritmini gösterir, bu ritim sabah 06:00’da başlar ve akşam 21:00 gibi en yoğun zamana ulaşır. Dönemsel değişiklikler de kaydedilir – Yaz aylarında insanlar, sonbahar ve kışa göre daha az online olma eğilimi gösterirler. 

Turkcell Superbox kullanıcı sayısı rekora gidiyor!

DE-CIX, dünya lideri bir Internet Değişim operatörüdür. 1995’te kurulan DE-CIX, Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve ABD’de bulunan lokasyonlarda dünya genelinde toplam 20 Internet Değişim Noktasını yönetmektedir.

9 Terabit

Bu lokasyonlarda; internet servis sağlayıcılar, ağ operatörleri, içerik dağıtım ağları ve kurumlar, veri paketlerinin en hızlı ve en uygun maliyetli yol aracılığıyla alıcıya ulaşması için “eşleştirme” sayesinde trafiğini maliyetten bağımsız bir temelde veri değişimi yaparlar.

Saniyede 9 Terabit veri akışı ne anlama nedir?

  • Saniyede 9 Terabit, HD kalite 2 milyon videonun aynı anda iletimine eşittir.
  • Saniyede 9 Terabit, yaklaşık 2 milyar A4 sayfası içeriğine denk olup, bu da neredeyse 200 kilometre yüksekliğinde kağıt yığını demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here