Samsung Galaxy S Serisi Telefonlarda Fiziksel Tuşlar Kaldırılıyor mu?

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, amiral gemisi akıllı telefon ailesi Galaxy S için heyecan verici planlar içinde. İnternette gezinen ve kesin olmayan son bilgiler, firmanın birkaç sene sonra üst seviye telefonlarında tüm fiziksel tuşları kaldıracağını işaret ediyor. Bu yönde daha evvel benzer çalışmalar yapan markalar vardı. Bakalım bu, telefonlar için yeni bir standart halini alır mı…

Samsung, bir yandan güncel modellerini teknoloji severlere sunarken bir yandan da ilerisi için araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Bir süre önce Twitter’da gezinen bir ileti, firmanın telefonlarda fiziksel tuşlardan kurtulmaya yönelik çalışmalar içerisinde olduğunu işaret etmişti. Fiziksel tuşlar yerine daha büyük bir ekran tasarımı olabilir ve yazılımsal destekle yine ekran üzerinden bu tuşların fonksiyonları sunulabilir.

Fiziksel tuşları olmayan bir Galaxy S telefon ister misiniz? Evet, yanlarda güç ve ses tuşları da olmadan…

Hatırlarsanız Huawei’nin de bu yönde çalışmaları var, hatta piyasada sunduğu modeller de vardı. Samsung’un Galaxy S serisi telefonlarında olabileceği söylenen bu yeni detay, bir süre sonra Sammobile websitesinde de makale halini aldı. Bildiğiniz gibi bu site, genellikle Samsung ürünleriyle ilgili bilgiler paylaşıyor. Beklentiler, firmanın 2025’te satışa sunacağı Galaxy S serisi telefonlarında fiziksel tuşları tamamen kaldırması yönünde. Böylece daha büyük bir ekran ve daha ince tasarım mümkün olabilir.

Samsung Galaxy S Serisi Telefonlarda Fiziksel Tuşlar Kaldırılıyor mu?

Peki ama tuşlar kalktıktan sonra eskisi gibi konforlu kullanım mümkün olur mu? Örneğin, diyelim ki telefonun ekranı yanıt vermiyor. Bu durumda nereye basmamız gerekecek? Cihaz kapalıyken nasıl açacağız? Tabii bu tip soruları ve dahasını Samsung yetkilileri de düşünüyor ve ona göre hareket ediyordur.

Örneğin Apple, TouchBar’ı tanıttıktan sonra MacBook’larındaki ESC tuşunu kaldırmıştı. Buna sevinenler vardı, ama tepki gösterenler daha fazlaydı. Öyle ki Apple, gelen eleştiriler neticesinde bu tuşu geri getirme kararı almıştı. Haliyle fiziksel tuşlar, bazen fazlasıyla önemli oluyor.

Galaxy Z Fold 4 ve Z Flip 4, yakın zamanda satışa sunuldu

Samsung, katlanabilir ekranlı yeni üst seviye telefonlarını kısa süre önce satışa sundu.
Galaxy Z Fold 4, 7.6 inç değerde büyük ekrana sahip. Gücünü SM8475 Snapdragon 8+ işlemciden alan ürün, hem bir akıllı telefon hem de bir akıllı tablet formunda kullanılabiliyor.

263 gram ağırlıktaki ürün, depolama tarafında 256GB’dan 1TB’a kadar pek çok farklı seçenek sunuyor. Kamera özelliklerine bakıldığında ise, 4K 60FPS değerde videolar çekebildiğini de belirtmeliyiz.

Ürün, ülkemizde 40 bin liralık başlangıç fiyatı etiketine sahip.

Galaxy Z Flip 4 ise, 187 gram ağırlıkta ve 6.7 inç büyüklüğünde katlanabilir ekrana sahip. Bu üründe 4nm olarak üretilen SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 çipsetine yer veriliyor. Depolama seçenekleri ise, 128GB’dan başlıyor ve 512GB’a kadar uzanıyor.

Ürün, 4K 60FPS değer videolar çekebilen kamera dizilimine sahip ve Z Fold 4’e kıyasla daha ufak boyutlarda, dolayısıyla tek elde daha rahat kullanılabiliyor ve ön cepte daha rahat taşınabiliyor.

Telefon, ülkemizde 26 bin liralık başlangıç fiyatıyla satılıyor.

İlgili Haberler

>> Nokia ve MEXT Türkiye’de 5G özel kablosuz çözümü için iş birliği yapıyor