Google Kullanıcılarına Güvenlik Uyarısı: Android’de Sideloading Kullanmayın

Google kullanıcılarına güvenlik

Google kullanıcılarına güvenlik uyarısı. Google CEO’su Sundar Pichai, Android kullanıcılarını sideloading (yandan yükleme) işlemine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. İşte detaylar:

Google CEO’su Sundar Pichai, ABD ve Google arasında devam eden antitröst davası kapsamında yaptığı açıklamada, Android kullanıcılarına sideloading yapmamalarını önerdi. Pichai, bu işlemin telefonun güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye atabileceğini vurgulayarak, “Telefonunuzu tamamen tehlikeye atmanıza izin vermek istemiyoruz. Telefonunuza kötü amaçlı yazılım yükleyebilirsiniz. Güvenliğinizi gerçekten çok önemli ölçüde tehlikeye atabilir” dedi.

Google Kullanıcılarına Güvenlik Öncelikli

CEO Pichai, Apple’ın sideloading’e karşı çıkmasının temelinde yatan endişeleri de yineledi. Resmi olmayan kaynaklardan uygulama yüklemenin, telefonlara kötü amaçlı yazılım yüklenmesi riskini artırdığını belirtti. Bu tür kontrolden uzak mağazalardan uygulama indirmenin güvenlik açısından riskli olduğuna dikkat çekti.

Google kullanıcılarına güvenlik

Pichai, Android’de Play Store dışından uygulama yüklemenin daima izin verileceğini vurguladı. Ancak aynı zamanda, ortalama bir kullanıcının APK’nın güvenlik risklerini tam olarak anlamayabileceğini belirterek, dikkatsizce yapılan uygulama yüklemelerinin büyük güvenlik ihlallerine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Google Kullanıcılarına Güvenlik Alarmı

Android, kullanıcılara esneklik sağlayarak kendi uygulama mağazalarını seçme özgürlüğü tanıdığından, güvenlikle ilgili dengeyi sağlamak uzun zamandır bir ikilemi ortaya koymaktadır.

Pichai’nin uyarısı, kullanıcıların güvenliklerini ön planda tutmaları ve resmi olmayan kaynaklardan uygulama indirirken dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

İlgili Haberler:

>> Google’ın En Fazla Kazandırdığı Anahtar Kelimeler Açıklandı!