Hangi Akıllı Saati Seçmeliyim?

Hangi Akıllı Saati Seçmeliyim?

PAYLAŞ

Akıllı saat deyince, aklınıza sadece Apple Watch geliyorsa, diğer önemli alternatifleri gözden kaçırmışsınız demektir.

Apple, büyük bir tanıtım kampanyasıyla Apple Wathc’u duyurmuş olsa da, akıllı saat piyasasına geç kaldığı inkar edilemez. Piyasada halihazırda çok sayıda akıllı saat bulunuyor ve bunların çoğunun Apple Watch’tan daha mantıklı seçenekler olduğu bile söylenebilir.

Eğer akıllı saat edinmek istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir model seçmeniz sizin için yararlı olacaktır. Saatiniz üzerinden e-postalarınızı okumak, SMS’lerinizi görmek, cevap yazmak istiyorsanız, gösterişine aldanacağınız bir egzersiz saatinin işinize yaramayacağını hatırlatalım. Veya akıllı saatin tüm gün boyunca size hizmet etmesini, adımlarınızı saymasını, kalori yakmanıza yardımcı olmasını, sağlık verilerinizi kontrol altında tutmasını istiyorsanız, pili bir gün bile dayanmayan bir akıllı saatin işinizi görmeyeceğini tahmin edebilirsiniz. İşte, piyasadaki ilginizi çekebilecek akıllı saat modelleri…Moto-360-Dynamic-Gray

Moto 360

Yuvarlak tasarıma sahip Moto 360 bu formuyla piyasadaki diğer akıllı saatlerden ayrılıyor. Motorola’nın, teknolojiyi düşük fiyatla geniş kitlelere ulaştırma felsefesine uygun olarak rakiplerine göre daha uygun fiyat etiketine sahip olan Moto 360, kullanıcılarının övgüyle bahsettiği bir ürün.

Android Wear işletim sistemiyle çalışan Moto 360 akıllı telefonla bağlantılı halde çalışıyor ve sosyal medya hesaplarınızdaki tüm gelişmeleri bildirim olarak saat ekranına taşıyor. Google Voice hizmeti sayesinde, saate konuşarak kumanda edebiliyorsunuz ve  istediğiniz aramayı saatiniz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Moto 360’da adım sayar ve kalp ritminizi anlık ölçmenizi sağlayan sensörler yer alıyor. Ancak diğer saatlerde yer alan uyku takibi yapan sensörler mevcut değil. Cihazın pil süresi yoğun bir kullanımda 1 gün çok sık kullanmadığınız ve geceleri kapattığınız zaman ise 3 güne kadar idare edebiliyor. Moto 360 ‘ın kablosuz şarj olduğunu ve şarj süresini 1 saat gibi kısa bir sürede tamamladığının altını çizelim.sony 71ithaB2cwL._SL1500_

Sony SmartBand Talk

Şarj sorunu canınızı sıkıyorsa ve uzun süre şarj olmadan çalışacak bir saat arıyorsunuz, Sony SmartBand Talk derdinize çare olabilir zira e-ink teknolojisi kullanan saatin ekranı çok az enerji tüketiyor. Bu da saatin tek bir şarjla 3 gün boyunca çalışmasını sağlıyor. 1.4 inçlik ekranın çözünürlüğü 296 x128 piksel ve e-ink teknolojisi kullandığı için ekran sadece siyah beyaz. Ancak saat ekranınızda sinema filmi seyretmeyeceğinize göre, ihtiyacınız olan bilgileri göstermek için bu kadarı yeterli.  Cihazın fiyatı ise 149 dolar.samsung Gear-Live_Black-4-1280x852

Samsung Gear Live

1.63-inç Super AMOLED ekrana sahip Samsung Gear Live, Android Wear işletim sistemiyle geliyor. 320 x 320 piksel ekran çözünürlüğüne sahip saatin Google Now sayesinde kontrolünü sesli komutlarla sağlamak mümkün. Saatin ayrıca kalp ritmi sensörü sayesinde egzersizlerinizde kalp ritminizi kontrol ederek, yağ yakmak için gerekli olan doğru kalp ritmini yakalamanız kolaylaşıyor. Ancak bu tür egzersizler öncesinde, doktorunuza danışmayı da ihmal etmemelisiniz.asus_90nz0011_m00010_zenwatch_android_smartwatch_brown_1112696

Asus Zenwatch

Asus Zenwatch, pil ömrü veya yetenekleri konusunda rakiplerinin biraz gerisinde kalsa da şık bir klasik saat görünümündeki tasarımıyla beğeni topluyor. Android Wear işletim sistemine sahip saat dikdörtgen ekranıyla mail ve SMS okumayı kolaylaştırıyor. Rakipleri gibi yine Google Now desteği olan saat, şık gecelerde takım elbiselerin altında sırıtmadığı için de tercih edilebiliyor.

The-Gold-Apple-Watch-May-be-Sold-for-1200-928-76-458790-2Apple Watch

Herkes, onu bekliyordu. Apple’ın piyasaya süreceği akıllı saatle devrim yaratacağı ve diğer saatlerin onu taklit etmeye başlayacağı düşünülüyordu ancak işler pek öyle olmadı. Pil sorunu nedeniyle adeta ölü doğan Apple Watch, yoğun kullanımda günde iki kere şarj etmeyi gerektiren zayıf performansı ile insanların kollarında taşıdığı işlevsiz bir ağırlığa dönüşebiliyor.

Apple Watch eğer tüm gün boyunca çalışmayı başaracak olursa bile gece yine şarj olmak istiyor. Aksi halde ertesi gün onu çalıştırmak mümkün değil. Şarj sorunu dışında saatin yetenekleri etkileyici. Çok sayıda sensöre sahip olan saat, deri üzerinden aldığı sinyaller sayesinde kullanıcının sağlık durumu hakkında da analizler yapabiliyor. Saati prestij için kullanmak isteyenlere özel altın kaplamalı ve yüksek fiyatlı bir modeli de bulunuyor ancak Apple Watch’ın en düşük modeli, 350 dolar fiyat etiketiyle satılıyor. Apple’ın zengin uygulama desteğine sahip olan saat, prestijli imajı ve zengin yetenekleri nedeniyle çok tercih edilecek gibi görünüyor ancak piyasaya henüz çıkmış olmasına rağmen, kullanıcıları şimdiden pil performansından şikayet etmeye başladı. Zaman geçtikçe pilin eskiyeceğini ve çok daha fazla şarj isteyeceğini de unutmamak gerekiyor.

sony 61V+MFPFteL._SL1200_Sony Smartwatch 3

Akıllı telefon pazarındaki en önemli oyunculardan biri Sony. Smartwatch serisiyle uzun zamandır akıllı saat üreten Sony’nin Smartwatch 3 ürünü çok güçlü bir cihaz.1.2GHz dört çekirdekli işlemcisi ve 512MB RAM’i ile dikkat çeken saatin dahili bir GPS sensörü de bulunuyor. Böylece spor yaparken ne kadar mesafe kat ettiğiniz çok daha hassas şekilde ölçülebiliyor veya saatinizi bir navigasyon cihazı olarak da kullanabiliyorsunuz. 249 dolar etiketle satılan saatin tasarımını beğenmeyenler için, ayrıca çelik çerçeveli bir kılıf da bulunuyor. Böylece kolunuza metal bir saat takmışsınız gibi görünüyorsunuz.

 


CEVAP VER