Huawei Amerika’da açtığı davayı kaybetti!

Huawei Amerika’da açtığı davayı kaybetti!

Huawei yasağı

Huawei, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2018 yılında açmış olduğu davayı kaybetti. ABD artık Huawei’nin telefonlarını yasaklayabilir.

Huawei ile Amerika Birleşik Devletleri’nin arası aslında Android lisansının iptali ile açılmamıştı. Donald Trump ve yönetimi Çin’e karşı verdiği ekonomik savaşın fitilini 2018 yılında ateşlemişti. ABD, hükümet personellerinin ZTE ve Huawei’nin telefonlarını kullanmasını yasaklamıştı. ZTE bu karara itiraz etmese de Huawei’den karar 2018 yılında itiraz kararı gelmişti.

ABD Bölge Mahkemesi yargıcı Amos Mazzant, bugün Huawei’nin açmış olduğu davayı sonuca bağladı. ABD Bölge Mahkemesi yargıcı Amos Mazzant; ABD hükümetinin kurumlar ve belirli şirketleri üzerinde iletişim konusunda engelleme yetkisine sahip olduğuna karar verdi.

Wall Street Journal’ın haberine göre; 57 sayfalık kararda; “Federal hükümetle sözleşme yapmak anayasal olarak garanti edilmiş bir hak değil.” ifadeleri yer alıyor.

Huawei Türkiye geliştiriciler özel 50 milyon TL yatıyım yapacak!

Huawei’den geçtiğimi haftalarda ABD hükümetini siyasi zulum ile suçlama açıklaması gelmişti. ABD’nin Çinli teknoloji devine karşı olan baskılarının dur durak bilmemesi, firmaya pek zarar verememiş gibi görünüyor.

Huawei

Mate 30 ailesi ve sonrasında tanıtılacak modellerinde Android servislerine yer veremeyecek olan Huawei’nin, buna rağmen başarılı bir satış performansı sergilemesi bekleniyor.

Umarız teknolojinin gelişmesi için ABD ile Çin hükümetleri arasındaki bu gerginlik en kısa sürede sonlanır. Aksi durumda geliştirilecek teknolojilerin önüne ket vurulacak. Bakalım ilerleyen günlerde her iki ülke arasında gelişmeler ne yönde olacak?


CEVAP VER