Huawei FreeBuds Pro 3 İnceleme: ANC Sayesinde Hep Evdeymiş Gibi Hissedebilirsiniz

Huawei FreeBuds Pro 3, yakın zamanda teknoloji severlerin beğenisine sunuldu. Kablosuz kulaklıkların amiral gemisi olarak nitelendirebileceğimiz bu ürünü 1 aydır kullanıyorum. Genellikle dış mekânlarda, zaman zaman ofiste, bazen de evde… Tabii ki farklı amaçlar için. Genelde müzik dinlemek için kullanıyorum. Ofisteyken kolay telefon görüşmeleri yapmak için başvuruyorum. Evdeyken de film izlerken tercih ediyorum. Şu an can sıkıcı bir durumla karşılaşmış değilim. Gerek ses kalitesi gerekse de konforlu yapısı itibarıyla bu ürünü yıllarca kullanacağımı düşünüyorum. Tıpkı ilk FreeBuds Pro’da da olduğu gibi… Şimdi isterseniz biraz daha detaya inelim…

Huawei FreeBuds Pro 3; 11mm sürücüler, ANC özelliği ve konforlu yapısı gibi sevindirici özelliklere sahip. Tabii dahası da var!

Kulaklığımızın üç farklı rengi var: Beyaz seramik, yeşil ve buz grisi. Özellikle buz grisi rengini çok beğendim. Bu renk, hem klasik hem de spor giyim tarzları için uyumlu.
Cihazı kutudan çıkarıp ilk kez deneyimlediğimde, tasarım hatlarının önceki FreeBuds Pro modelleriyle benzer olduğunu ama onlara kıyasla çok daha küçük boyutlarda ve daha hafif bir ürünle karşı karşıya olduğumu anladım.

Hem kulaklıkların hem de taşıma ve şarj kutusunun çok iyi tasarımı var. Şimdiye dek deneyimlediğim en iyi tasarımlı kulaklıklardan bir tanesi olduğunu söyleyebilirim. Her bir kulaklık sadece yaklaşık 5.8 gram. Taşıma ve şarj kutusu ise, yaklaşık 45,5 gram. Yani önceki model FreeBuds Pro 2’ye kıyasla hem daha ufak hem de daha hafif bir ürünümüz var.

Huawei FreeBuds Pro 3 İnceleme: ANC Sayesinde Hep Evdeymiş Gibi Hissedebilirsiniz

Aslında önceki FreeBuds Pro modelleri için de “Bu cihazları çakmak cebinizde dahi taşıyabilirsiniz.” demiştim. FreeBuds Pro 3 ise, çakmak cebinize en kolay yerleştirebileceğiniz model olabilir. Zira daha ufak yapıda. Hoşuma giden bir diğer detay ise, kapağının çok kolay açılıp kapanabilmesi, kulaklıkların çok rahat bir şekilde yuvalarından çıkarılıp yine geri koyulabilmesi. Bazı kulaklıklar, ufak ve hafif olmalarına rağmen kutuya takıp çıkarma tarafında pek konforlu olmuyor. Huawei ise yine dersini çok iyi çalışmışa benziyor.

“Peki bu cihaz su sıçramalarına karşı dayanıklı mı?”

Burada bazı kullanıcıların karıştırdığı bir nokta var. Dayanıklılık sertifikalarının hem kulaklıklar hem de taşıma ve şarj kutusu için geçerli olduğu düşünülebiliyor. Oysa sadece kulaklıkların bu kapsamda olduğunu belirtmeliyiz.

Kulaklıklar, IP54 sertifikasına sahip. Böylece spor yaparken terleseniz bile sorun olmuyor. Hafif yağmurlu havalarda kullansanız dahi sorun olmuyor.

Taşıma ve şarj kutusu ise bu koruma kapsamına dahil değil. Dolayısıyla onu ıslanmaması için korumanız önemli.

Huawei FreeBuds Pro 3’ü ilk kullanmaya hazırlanırken…

Huawei FreeBuds Pro 3, kutudan %100 şarj olmuş bir şekilde çıkıyor. Ürün, akıllı cihazlarla kısa sürede Bluetooth 5.3 teknolojisi aracılığıyla eşleşebiliyor.

Eğer güncel bir Huawei telefon kullanıyorsanız, kulaklıkla ilgili detaylar otomatikman ekranda belirecektir ve böylece adımları takip edebilirsiniz.

Eğer Android işletim sistemli bir telefonunuz varsa, Huawei AppGallery mağazasına giderek AI Life uygulamasını indirmelisiniz. Sonrasında hem uygulamanın hem de kulaklık yazılımının güncel olduğundan emin olmalısınız.

Eğer iOS işletim sistemli bir telefonunuz varsa, Apple’ın resmi uygulama mağazasına giderek AI Life uygulamasını indirebilirsiniz.

Evet, ürünün farklı cihaz ve işletim sistemlerinde de uyumlu çalıştığını söyleyebiliriz.
Sonrasında, kulağınıza uygun kulak uçlarını seçmelisiniz. Ürünün üzerinde zaten bir çift var. Bunun haricinde, kutuda farklı boyutlarda ekstralar da var. Cihaz, zaten kulakta yumuşak ve rahat tutuş hissine sahip.

Eğer “Hangi kulak ucunu seçmeliyim karar veremiyorum…” diyorsanız, AI Life uygulamasındaki kulak ucu uyum testini aktifleştirebilir ve sonuçlara göre seçim yapabilirsiniz.

Yine bu uygulama sayesinde ses profillerinde düzenlemeler yapabilir, ANC özelliğini açabilir ve kulaklığın kontrol mekanizmasını öğrenerek yeni düzenlemeler yapabilirsiniz.

Huawei FreeBuds Pro 3 İnceleme: ANC Sayesinde Hep Evdeymiş Gibi Hissedebilirsiniz

Huawei, bu yeni ürününde de beğenilen kullanım şemasını tercih ediyor

Huawei, kulaklıklarında genellikle “kaydırma” ve “sıkıştırma” hareketleriyle yol alabileceğimiz kontrol sistemine yer veriyor. Bu sistem, bence de en kullanışlı sistemlerden bir tanesi.

Örneğin…

Eğer şarkının sesini artırmak istiyorsanız, kulaklık sapının yan kısmına parmağınızı getirip yukarı doğru kaydırabilir, tersi hareketle de ses seviyesini azaltabilirsiniz.

Şarkıyı durdurmak için sapı baş ve işaret parmaklarınızla aynı anda bir kez sıkıştırmanız yeterli. Zaten sapın içindeki mekânizmadan “klik” sesini duyacaksınız. İki kez sıkıştırarak bir sonraki şarkıya geçiş yapabilirsiniz. Tabii AI Life uygulamasına giderek kontrol şemasını özelleştirebileceğinizi belirtelim.

11 mm dinamik sürücüler ile berrak sesler

Cihaz, FreeBuds 2 Pro’da da olduğu gibi 11mm sürücülerle geliyor. Eğer FreeBuds Pro 2’ye sahipseniz, bu ürünü almanıza gerek yok. En azından şu an için. Öte yandan, eğer giriş ya da orta seviye bir kulaklığa sahipseniz ve artık yeni ve güçlü bir tercih yapmak istiyorsanız, öyleyse FreeBuds Pro 3’ü rahatlıkla tavsiye edebilirim, edebiliriz!

Kendi adıma konuşmam gerekirse, “bass” detayı benim için önemlidir ve bu üründe tatmin edici sonuçlar veriyor. Her kulaklık testimizde olduğu gibi bu ürünle de farklı türlerde şarkılar deneyimledik. Vokallerin ve enstrümanların ayrı ayrı, temiz detaylarla sunulabiliyor olması güzel.

Ürün, yüksek çözünürlüklü kablosuz ses aktarım sertifikasına da sahip. Böylece işitsel detayların olabildiğince “kayıpsız” olarak ulaştırılması hedefleniyor.

Desteklenen ses formatları: SBC, AAC, LDAC, L2HC2.0 desteklenir.

Not: L2HC, EMUI 13.0 veya üstünü çalıştıran Huawei telefonları gerektirir.

ANC 3.0, aktif gürültü engelleme teknolojisi çok iyi çalışıyor

Aktif gürültü engelleme teknolojisi, özellikle gürültülü ortamlarda “hayat kurtarır cinsten” bir niteliğe sahip. Cadde kenarında yürürken, metrobüste seyahat ederken ya da metroda yolculuk yaparken ANC ile sanki sessiz bir ev ortamındaymışsınız hissine kapılabiliyorsunuz. Müzik dinlerken ve telefon görüşmeleri yaparken ANC’nin önemini daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Tabii ANC açıkken daha yüksek pil tüketimi gerçekleştiğini hatırlatmalıyız. Bu sebeple, ev ve ofis gibi ortamlarda ANC özelliğini kapatmanızda yarar var. Hatta şeffaf moda geçiş yaparak etrafınızda olup bitenlerin işitsel detaylarını da takip edebilirsiniz.

Kendi deneyimlerimden örnekler vermem gerekirse…

ANC özelliği açıkken dış sesleri neredeyse hiç duymuyorum. İstiklâl Caddesi’nde ve Kadıköy Sahil’de gezerken kulaklığım da yanımdaydı. Normalde gürültü seviyesinin yüksek olduğu bu lokasyonlar, FreeBuds Pro 3’ün ANC özelliği sayesinde neredeyse tamamen sessizliğe bürünebiliyor. Müzik dinlerken ya da telefon görüşmeleri yaparken hiçbir sorunla karşılaşmadım. Telefon görüşmeleri esnasında kimse bana “Sesini alamıyorum” ya da “Arkada çok ses var” gibi şeyler söylemedi. Çünkü ses kalitesi gayet iyiydi.

Bu kulaklığı, mini bir konserin verildiği bir toplantıda da kullandım ve tam da konser esnasında kardeşimi arayıp konuştum. Kardeşim, sanki çok uzaklardan çok az bir müzik sesinin geldiğini söyledi. Oysa yalnızca 1-2 metre ötemde büyük ses kolonları vardı ve o esnada konser devam ediyordu. İşin özü, acil durumları göz önüne alırsak, çok gürültülü bir mekânda olsanız bile (Bir fabrikada ya da inşaat sahasında çalışıyor olabilirsiniz…) vakit kaybetmeden sorunsuz telefon görüşmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Huawei FreeBuds Pro 3 İnceleme: ANC Sayesinde Hep Evdeymiş Gibi Hissedebilirsiniz

Peki dışarıya ses sızıyor mu?

Bu da önemli bir konu. Öncelikle, ürünü deneyimlerken ses seviyesini yüksekte tutmamanızı ve aralıksız olarak uzun süre kullanım gerçekleştirmemenizi öneriyoruz.

Eğer bir toplu taşıma aracında seyahat ediyor ve %80 ses seviyesinde bir şeyler dinliyorsanız, yakınınızdaki biri muhtemelen bir şey duymayacaktır. Ama %70 ses seviyesindeyken sessiz bir ofiste ya da evdeyseniz ve hemen yanınızda biri varsa, dinlediklerinizi az da olsa duyabilir.

Gelelim pil performansına…

Her bir kulaklıkta 55mAh pil bulunuyor. Taşıma ve şarj kutusunda ise, 510mAh pil var. Cihazı beraberinde gelen Type-C kablosuyla şarj edebilirsiniz.

Eğer ANC, yani gürültü engelleme kapalıysa, tek şarj ile 6 saat civarı müzik dinleyebilirsiniz. ANC açık ise, 4 saatin üzerine çıkabilirsiniz.

Kutudaki pil değeriyle baktığımızda ise, ANC kapalıyken toplamda 31 saatlik deneyim mümkün. ANC açık olduğunda da toplamda 22 saati görebilirsiniz.

Tabii ev ve ofis gibi sessiz ortamlardayken ANC’yi kapatmanızda yarar var. Böylece pil tasarrufu gerçekleştirebilirsiniz.

Toparlamak gerekirse…

Huawei FreeBuds Pro 3, an itibarıyla en iyi kablosuz kulakiçi kulaklıklardan bir tanesi. Minimal tasarımı, kullanımı kolay yapısı, gelişmiş ses kalitesi ve geliştirilmiş ANC özelliğiyle onu olduğunuz her ortamda keyifle kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Vivo X100 Mobil Fotoğrafçılıkta Zirveye Oynayacak!