Huawei FreeClip İnceleme: TWS Kulaklıklarda Yeni Moda!

Huawei FreeClip İnceleme: Huawei, hazırladığı ürünlerinde yenilikçi yaklaşımını sürdüren bir üretici. Bu, akıllı telefonlardan tabletlere, dizüstü PC’lerden kulaklıklara kadar her ürün yelpazesinde gözlenebiliyor. Yıllardır Huawei FreeBuds Pro ailesini kullanan biri olarak, yakın zamanda karşılaştığım Huawei FreeClip kulaklık da “yenilikçi yaklaşım” tarafında ilgimi çekmeyi rahatlıkla başarabildi. Konforlu kullanım sunarken bir yandan da dış dünyayla bağınızı koparmamanızı sağlayan kulaklık, diğer üreticilere de ilham verebilir. Şimdi gelelim detaylara…

Huawei FreeClip inceleme yazısıyla karşınızdayız. Ürün, şimdiye dek gördüğünüz en farklı tasarıma sahip TWS kulaklıklardan bir tanesi olabilir. Onunla ilk kez karşılaştığımda, açıkçası onu kulağımda nasıl konumlandıracağımı ve kontrol mekanizmasını nasıl çalıştıracağımı bilemedim. Sanki tüm bildiklerimi unutmuş ve her şeye ilk kez başlıyormuşum gibi hissettim. Bu aslında kısa süreliğine de olsa güzel bir duygu, güzel bir heyecan uyandırdı bende. Birkaç dakika sonrasında ise, FreeClip’i kulaklarıma takıp kendimi sokağa attım ve hem yürüyüş yaptım hem de bir şeyler dinledim. Kulağımda bir rahatsızlık hissetmediğim gibi, müzik dinlerken bir yandan da çevrede olup bitenleri duyabiliyordum. Hani “açık kulak tasarımı” deriz ya, işte karşımızda güzel bir örnek var.

Huawei FreeClip, ufak bir küre ve fasülyenin bir telle birbirine tutunmasını andırıyor adeta. Hoparlörün yer aldığı dairesel bölge, tam da kulak deliğinizin karşısında konumlanıyor. Fasülyeye benzer kısmı da kulak kepçenizin arkasına konumlandırıyorsunuz. Böylece bir şeyler dinlerken etrafta olup biteni de çok rahat duyabiliyorsunuz.

Huawei FreeClip, siyah ve mor olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle geliyor. Bize deneyimleyebilmemiz için siyah rengi geldi ama mor rengin daha farklı bir hava yarattığını da söylemeliyiz. Siyah renk için de şunu söylemeliyiz. Bildiğiniz gibi bazı erkekler küpe takmayı seviyor. Küpe tercihi olarak siyah dar halka küpe tercih edenler de var. İşte bu kulaklık, bir nevi siyah halka küpe görünümü de sağlıyor ve tarzınızı tamamlamanız noktasında iyi bir aksesuar konumuna da gelebiliyor diyebiliriz.

Huawei FreeClip İnceleme: Her bir kulaklığımız yaklaşık 5.7 gram ağırlıkta. Taşıma ve şarj kutumuz ise, yaklaşık 44.5 gram ağırlıkta.

Bazı kullanıcılar, silikon başlık tercih eder ve ANC gibi özelliklerin de sayesinde yalnızca dinledikleri içeriklere odaklanmak, dış dünya ile bağlarını bir süreliğine koparmak ister. Bu tabii ki ses kalitesi tarafında da üst seviye detaylar anlamını taşır. Bazı kullanıcılar ise, hem müziği tatmin edici düzeyde duyabilmek hem de o esnada etrafta olup biteni duyabilmek ister. Zira sokakta yürürken bile pek çok tehlikeyle karşı karşıya gelebiliriz ve bazılarımız önlemler alarak yol almayı sever. İşte bu noktada da FreeClip’in çok iyi olduğunu söylemek lazım.

Huawei FreeClip’in taşıma kutusu, diğer Huawei kulaklıkların kutularıyla benzer tasarım detaylarına sahip. Yumuşak kıvrımlı ve ufak boyutlarda olduğu için çakmak cebinizde dahi kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Bu kutuda bir tane led gösterge, Type-C bağlantı noktası ve bir de sağ yan tarafta eşleştirme için fiziksel tuş bulunuyor. Sistem, diğer Huawei kulaklıkların kutularında olduğu gibi işliyor…

Öncelikle eşleştirme düğmesine birkaç saniye basmalı ve led ışığın beyaz yanıp sönmesini sağlamalısınız (Bazı ürünler, kutuda direkt eşleştirme modu aktif olarak da çıkabiliyor.). Sonrasında, Bluetooth 5.3 bağlantı aracılığıyla saniyeler içinde akıllı cihazınızla eşleştirebilirsiniz. Bir Android ya da iOS cihaz olabilir. Hatta isterseniz dizüstü PC’nizle de saniyeler içinde eşleştirip sorunsuz kullanabilirsiniz.

Huawei FreeClip, 10.8mm dual dinamik sürücülere sahip. Bunlara ek olarak 2 mikrofon ve rüzgâr filtresi de bulunuyor. Tabii bu son iki detay, dış mekânlarda yapacağınız telefon görüşmeleri için önemli.

Ürünün dikkatimi çeken bir detayı, oldukça iyi bir dokunmatik mekânizması olması. Çoğu kulaklıkta dokunmatik kontrol sistemi vardır ve bu sistemin kulaklıkta belli bir bölgeye entegre edildiğini görürüz. Huawei FreeClip’te ise, ister küreye dokunun, isterseniz de kabloya… Böylece daha kolay kullanım mümkün oluyor. Birkaç dokunuşla şarkılar arasında gezintiye çıkın, gelen aramaları cevaplayın ya da sesli asistana bağlanın…

Ürün, iç mekân kullanımlarında çok iyi ses kalitesine sahip. Dış mekân deneyimlerinde de müzik dinlerken gerçekten keyif aldığımızı söylemeliyiz. Tabii silikon başlıklı ve ANC özellikli pek çok kulaklıktaki gibi derin bass’lar ve yüksek tizler gibi detayları burada beklemeniz pek doğru olmayacaktır. Sonuçta bu ürün, hem müziği hem de çevreyi aynı anda anlaşılır bir şekilde dinlemenize imkân sunuyor.

Merak ettiğim bir konu, açık tasarımlı bu kulaklıkta telefon görüşmelerinin nasıl gerçekleşeceğiydi…

Öyle ya, kalabalık, trafiğin aktığı ve dolayısıyla gürültünün yüksek olduğu bir ortamda, ANC gibi bir özellik de olmadan nasıl bir performans sunulacaktı? Açıkçası FreeClip’in sunduğu performansın bizi şaşırttığını söylemeliyiz. Berrak, anlaşılır sohbetler gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabii etraftaki sesler karşı taraftan da duyulabiliyor ama bu, görüşme kalitesine etki etmiyor. Gürültü, olabildiğince bastırılarak bir kenarda tutuluyor adeta.

Huawei FreeClip İnceleme: TWS Kulaklıklarda Yeni Moda!

Peki bu kulaklıklar, hareket halindeyken kulaktan düşüyor mu? Hem, su sıçramaları ve terleme gibi durumlara karşı dayanıklı mı?

Deneyimlerimiz esnasında, birkaç arkadaş olarak sırayla kullanım gerçekleştirdik. Kendi adıma konuşmam gerekirse, hareket halindeyken dahi kulağımdan düşmedi. Ama ilk etapta biraz garip hissettirdiğini, alışmak için biraz zamana ihtiyaç duyduğumu söylemeliyim. Diğer arkadaşımın da kulağından düşmedi ama sonuncu deneyimde, farklı bir arkadaşımın kulağında pek de sağlam durmadığını gördük. Burada kulak yapısı ve kilo faktörü de önemli tabii. Öte yandan Huawei’nin bu ürünü olabildiğince fazla kulak tipinde uyumlu kullanım için tasarladığını hatırlatalım.

Ve evet, kulaklıkların IP54 su sıçramalarına ve hafif yağmur gibi dış etkenlere karşı dayanıklılığı bulunuyor. Spor esnasında ya da hafif yağmur altında yürüyüş yaparken endişe etmeden kullanabilirsiniz.

Ve gelelim Huawei FreeClip’in şarj detaylarına…

Huawei FreeClip inceleme yazımızda sıra geldi pil ve şarj detaylarına. Her bir kulaklığımızda 55mAh pil bulunuyor. Taşıma ve şarj kutusunda ise, 510mAh pil bulunuyor. Ürünü beraberinde gelen Type-C kablosuzla kolaylıkla şarj edebilirsiniz. Kulaklıklar, yaklaşık 40 dakikada tamamen şarj oluyor. Kutuyla birlikte şarj için de 1 saatlik bir sürece ihtiyacınız var. Kulaklıklar, tek şarj ile 7-8 saat civarı deneyim sunabiliyorlar. Kutudaki şarj detayını da işin içine kattığınızda, Günde 2 saat kullanacağınızı düşünürsek, tekrar Type-C kablosuna ihtiyaç duymadan en az 10 günlük deneyim mümkün olacaktır.

Ürünün kablosuz şarj özelliğine sahip olduğunu da belirtelim.

Toparlamak gerekirse…

Huawei FreeClip, öncelikle farklı tasarımıyla “yenilik” seven teknoloji tutkunlarını hedefliyor. Sonrasında, konforlu kullanım ve bir şeyler dinlerken etrafta olup bitene de kulak kabartmak isteyenler için podyumda yerini alıyor.

İlgili haberler

>> Steam Deck’teki Tehlikeye Karşı Valve Uyarıyor! Sakın Yapmayın!