Huawei Mate 50 Pro, 5G yerine 4G İle Gelebilir. Peki Neden?

Mate 50 Pro

Çinlü üretici Huawei, akıllı telefon üretiminde pek çok parçada tedarik sorunu yaşadığı için eski parlak günlerinden biraz uzak. Bu, Huawei Mate 50’yi de etkileyebilir.

Huawei, bundan birkaç sene evvelinde çok daha ön planda olan bir akıllı telefon üreticisiydi. Şık tasarım ve Leica ortaklığıyla hazırlanan gelişmiş kamera dizilimi sunuyor ve diğer teknik detayları sayesinde de milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyordu. Lakin Amerika devletiyle yaşanan “casusluk” krizi ve sonrasında ABD menşeli üreticilerin artık ürün tedariği sağlamaması üzerine sıkıntılı dönemlerden geçiyor.

Bildiğiniz gibi Huawei, bir süredir kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’i akıllı telefon ve tabletlerinde teknoloji severlere sunuyor. Ambargo uygulayan firmalardan biri de Google olduğu için Android işletim sistemi kullanılamıyor ve Google servisleri de yeni Huawei cihazlarda çalışmıyor.

Bu yılın başlarına geri dönecek olursak, bu tip tedarik sorunları sebebiyle Huawei P50 serisinde dört aylık bir erteleme gerçekleşmişti. Benzer erteleme sorunu da Huawei Mate 50 serisi için yaşanabilir.

Çinli Digital Chat Station’ta yer verilen bilgilere göre firma, yeni telefon ailesini 2022’nin ilk çeyreğinde, yani ilk 3 aylık dönemde satışa sunmayı planlıyor. Şu an için net bir tarih verilmiyor. Daha önce gelen bilgilerde, yeni serinin bu ekim ayı itibarıyla tanıtılacağı ve kısa süre sonra da satışa sunulacağı söyleniyordu.

Huawei Mate 50 Pro, 5G yerine  4G İle Gelebilir. Peki Neden?

Söylenti detayların devamında, Huawei Mate 50 ailesinde Qualcomm’un Snapdragon 898 çipseti kullanılacağı belirtiliyor ve 5G özelliğinin olmayacağı ifade ediliyor.

Bildiğiniz gibi Huawei, 5G tarafında da önemli markalardan bir tanesi ve yeni amiral gemisi telefon serisinde bu özelliği kullanamayacak olması, gerçekten ilginç. Tabii bunlar yalnızca söylenti boyutunda olan detaylar. Firma, kendi tasarladığı çipsetleri de kullanıyor. Zira bu telefon ailesinde Kirin 9000 çipsetli versiyonların da olması muhtemel.

Bir diğer kesin olmayan bilgi ise, ekran teknolojileri üzerine paylaşımlar yapan Ross Young’tan geldi. Young’a göre 2022 yılında pek çok üretici, yeni modellerinde LTPO (low-temperature Polycrystalline oxide) ekran teknolojisini kullacak, ki Huawei de Mate 50 serisi için bunu düşünüyor.

Yeni detaylar oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

> iPhone 13 Pro Max’te Kullanılan Kamera Sensörleri Hangi Üreticiye Ait?