Huawei, World Cities Expo ‘da Akıllı Şehir stratejilerini anlattı

Huawei, World Cities Expo ‘da Akıllı Şehir stratejilerini anlattı

PAYLAŞ

Dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojileri kuruluşlarından biri olan Huawei, İstanbul World Cities Expo İstanbul etkinliği kapsamında düzenlenen konferansta “Akıllı Şehir Stratejileri”ni anlattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Açılış konuşmasını Huawei Kurumsal İş Çözümleri Devlet ve Kamu Hizmet Sektörü Başkan Yardımcısı Edwin Diender’in gerçekleştirdiği  konferans, akıllı şehirler konusuna en uygun ve yenilikçi çözümleri arayan şehirleri, şirketleri ve kurumları bir araya getirdi.

Açılış konuşmasında; akıllı toplumların hükümetlere ve vatandaşlarına getireceği huzur ve refahtan söz eden Diender, “Önde gelen yeni bilgi ve iletişim teknolojileri; akıllı şehirler ve e- devlet için sayısal dönüşüm yolları” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Günümüzde dünya çapında giderek artan sayıda hükümetin, akıllı şehirler inşa etmek için nesnelerin interneti, bulut bilişim, büyük veri ve SDN gibi yeni teknolojileri kullandıklarını belirten Diender, bu sayede kentlerin ekonomik açıdan daha canlı kaldığını ve yaşanılabilir olduğunu açıkladı.

Huawei’nin akıllı şehir uygulamaları vatandaşlık düşüncesini pekiştirecek

Akıllı şehirlerin vatandaşlık düşüncesini pekiştirecek bir ortam sağlaması gerektiğini dile getiren Diender, vatandaşların nelere ihtiyacı olduğu, yeni istihdam sahaları ve kentsel kalkınma imkanlarının artırılması gibi konuların desteklenmesi gerektiğini ifade etti.  Diender, akıllı şehirde dolaşan verinin nasıl toplanıp depolanacağı, analiz edileceği ve verimliliği sağlamak için nasıl geliştirileceği konularının ele alınması gerektiğini vurguladı.

1495616103_HUAWEI_SMART_CITYS__16_

Diender, “Ulaşımın verimliliği açısından bir örnek vermek gerekirse; eğer yeni bir banka hesabı açmak istersem, artık bir bankaya gitmek zorunda değilim. Herhangi bir yerde bilgisayarımın başına geçmem yeterli. Herhangi bir wifi üzerinden 5 dakikada yeni bir banka hesabı açabilirim. Eğer bunu öğleden önce yaparsam, banka kartı aynı gün evime gönderilir. Eğer bu bankacılık açısından yararlı ise aynı zamanda diğer (devlet) hizmetleri için de yararlıdır. Çünkü şehir trafiği içinde seyahat etmem gerekmez. Bir trafik kazası geçirme riski taşımıyorum, ayrıca trafik şıkışıklığına da katkıda bulunmuyorum. Trafikteki bankaya ya da başka bir yere araçlarıyla seyahat eden binlerce araçtan biri değilim. Şehirler için bu tür hizmetler kentsel kalkınmaya katkı sağlar” dedi.

Akıllı şehirlerin önceliği mutluluk olmalı

Diender, vatandaşların günlük hayatlarında gereksinim duydukları devlet ve belediye hizmetlerine kolayca, güvenli ve sorunsuz bir şekilde ulaşabilmeleri akıllı şehirlerin başarısında anahtar olacağının altını çizdi  Huawei Kurumsal İş Çözümleri tarafından yapılan açıklamada ‘’Bu teknolojileri kullanmak kolay ve verimliliği sağlamada katkı sağlıyor. Devletler ve belediyeler özel sektör tarafından halihazırda kullanılan teknoloji ve hizmetleri uygulamaya koymalılar. Bu sağlık, eğitim, turizm ve kamu güvenliği için de uygulanabilir. Bu teknolojilerin uygulamaya konması, bu şehirlerde yaşayan insanların yaşamlarını daha kolaylaştıracak ve aynı zamanda şehirleri daha keyifli ve daha güvenli hale getirecek” bilgisini paylaştı Bu konuda Dubai örneğini veren Edwin Diender  ‘Dünyanın en mutlu şehri olmak istiyorlar. Sanırım akıllı bir şehrin sağlayabileceği şey mutluluktur” dedi.

Huawei’nin akıllı şehir uygulamalarında kendisini konumlandırdığı noktadan söz eden Diender, “Bu, aralarında devlet, diğer teknoloji işbirliği ortakları, sistem entegratörleri ve müşterilerin olduğu, tüm tarafların bir sonraki adımın ne olduğu, ve teknolojinin nasıl daha inovatif şekilde kullanılabileceğini birlikte tartıştıkları ve karar verdikleri bir ortamdır. Huawei bu paydaşların çoğuyla uzun vadeli anlaşmaları ve yükümlülükleri vardır ve kendini onların inovasyon ortağı olarak konumlandırmaktadır.

İstanbul gibi dünyanın en gözde metropolleri, gelişen teknolojiyle birlikte akıllı şehirlere dönüşürken, bu değişimin öncüleri World Cities Expo İstanbul’da “Akıllı Şehir” kavramını farklı deneyim ve bakış açılarıyla yeniden ele aldı. 15- 18 Mayıs tarihleri boyunca devam eden akıllı şehirciliğin geleceğine dair birbirinden önemli oturum ve paneller katılımcılara benzersiz bir deneyim yaşattı.

GE, Türkiye’nin ilk endüstriyel internet Hackathon ’unu düzenledi


CEVAP VER